



Vaša ocena: 



Ocena 4,0 od 31 glasov
Ocenite to novico!
Mednarodno športno razsodišče v Lozani je odločilo: Alberto Contador je kriv zlorabe prepovedanih poživil. Vzeli so mu zmago na Touru 2010, toda dirkal bo lahko že po 5. avgustu.
Španski kolesarski zvezdnik je na Dirki po Franciji leta 2010 padel na dopinškem testu. Pri njem so našli sledi prepovedanega klenbuterola. Contador je odločno zavrnil zlorabo prepovedanih poživil, španska kolesarska zveza pa ga je oprostila, ker naj bi prepovedana sredstva v njegovo telo prišla s pokvarjenim mesom.
Mednarodna kolesarska zveza (UCI) in Svetovna protidopinška komisija (WADA) sta se pritožili na odločitev španske zveze. Zadnjo besedo je imelo Mednarodno športno razsodišče v Lozani.
Pred sodiščem smo vsi enaki
Mnogi so menili, da je 29-letni Contador, trikratni zmagovalec Toura, preveliko ime za kolesarski šport in da bo tudi zaradi močnih odvetnikov dobil bitko, toda v Lozani se niso ozirali na njegov sloves in so ga kaznovali. Logično je, da je izgubil naslov zmagovalca Dirke po Franciji 2010 in Dirke po Italiji 2011, malo manj pa, da je dveletno kazen skoraj že prestal, saj bo lahko 6. avgusta letos nadaljeval kariero. Na letošnjem Touru ga torej ne bo.
Lovorike, ki jih je osvojil, mu bodo vzeli, morda pa ga čaka tudi kazen, visoka vsaj 2,4 milijona evrov.
In zmagovalec je ... Andy Schleck
Prestižne zmage na tritedenski kolesarski Dirki po Franciji se lahko leto in pol po koncu dirke veseli Luksemburžan Andy Schleck, ki je sicer za Contadorjem v skupnem seštevku zaostal za 39 sekund. V zgodovini najprestižnejše dirke na svetu so doslej zmago vzeli le Američanu Floydu Landisu leta 2006.
Lansko dirko po Italiji je uradno dobil Michele Scarponi.
"To je žalosten dan za kolesarstvo. Morda bo kdo odločitev razsodišča imel za zmago, toda ni povsem tako. V dopingu ni zmagovalcev," je povedal predsednik Mednarodne kolesarske zveze Pat McQuaid.
Športnikov pozitivni test na klenbuterol je verjetneje rezultat zaužitja kontaminiranega prehrambnega dopolnila kakor pa rezultat krvne transfuzije ali zaužitja kontaminiranega mesa.
Se pravi, da se sodniki tudi sami zavedajo, da ta piciminiminimalna količina, ki so jo našli pri Contadorju, najverjetneje res ni rezultat dopinga, vendar so se vseeno raje odločili za kazen, kakor za oprostilno sodbo.
Standardi, ki jih uporabljajo te "športme" institucije, ne bi nikoli zdržali kazenskopravne presoje. Športniki pa nimajo izbire, če hočejo ostati v športu se morajo odreči celi paleti človekovih pravic. Tudi to je ogledalo naše družbe.
Ma niti pod razno ni doping "ekskluziva" kolesarstva, tenis je precej manj nadzorovan, pa zadnje čase "počno" stvari, ki so na meji zmožnega za človeški organizem. Pri kolesarjenju je le vse bolj potencirano, zaradi dolžine trajanja tekem in resnično komajda razumljivih "regeneracij" po nemogoče zahtevnih etapah. Plus tega se mi zdi (ZDI,ne da vem), da je bilo dolgo časa pri kolesarstvu precej "dovoljenega, oz. spregledanega"!
če bi andy takrat takoj zmagal tour bi verjetno sedaj imel boljšo pogodbo
tako je pa "vegeterijanec" pobral vso smetano -nezasluženo
tak je šport kjer imam moč denar
A misliš, da so v nogometu pa vsi čisti? Niso samo na dopingu ampak tudi na drogah:) Ja mogoče se nekdo sistemsko pripravlja VEČ MESECEV na določeno dirko? In verjemi, da je možno tole odvozit tudi brez dopinga, ki ga verjetno redko kdo zna sploh definirat, saj itak je doping samo v kolesarstvu a ne?:)
NAL20AWARD202012.02.06.pdf
the Athlete's positive test for clenbuterol is more likely to have been caused by the ingestion of a contaminated food supplement than by a blood transfusion or the ingestion of contaminated meat.
Obrazložitev torej, da naj za povišano koncentracijo klenbuterola ne bi bila vzrok transfuzija niti zastrupljeno meso temveč kontaminirana hrana! Dejansko idiotizem brez primere! Lahko da je Contador res vzel tableto klenbuterola kar ni nič nenavadnega saj se beta 2 agonisti uživajo peroralno ampak da v izjavi za javnost napišeš, da je bil vzrok povišane koncentracije klenbuterola v krvi kontaminirana hrana me pa žal ne prepriča! CAS in WADA bi morala z zagotovostjo, torej 100% gotovostjo zatrditi, da je Contador prejel klenbuterol z namenom uživanja prepovedanih substanc in ne s kontaminirano hrano. V tem se vseeno pojavi dovolj dvomov, ki si jih istitucije UCI, WADA in CAS nebi smele privoščiti. Le-te institucije (če ne te, katere druge pa potem?) morajo svoje trditve ter sankcije, ki so jih sprejele, dokazati s 100% gotovostjo, drugače je nesmiselno govoriti o kakršnih koli verodostojnosti njihovih odločitev...
Ah, dej no dej! Kakšna cela nogometna ekipa!¨In zakaj se ne bi to objavilo? Zaradi "biznisa", mogoče? V kolesarstvu je doping nekaj časa veljal kot nekaj vsakdanjega, zato so ga začeli tudi tako sisitematsko preganjati. Obrazloži mi, prosim, kako naj nekdo pa prevoženih 250 kilometrih, vmes ima še dva vzpona na 1500-2000 metrov, takoj naslednji dan vse skupaj ponovi in nato še naslednji dan in tako dalje? Seveda se da, vendar pa ob pomoči marsičesa, v mnogih primerih dopinga!
Vsaj julija bi ga pustili spet tekmovati. Avgusta... kr neki!
Jaz vidim problem predvsem v tem,da ni poenotenega kriterija glede dopinga v vseh športih.Atletika in kolesarstvo imata najbolj rigorozne predpise in največ prepovedanih substanc,medtem ko imajo bolj marketinško privlačni športi zelo nizke kriterije glede dopinga.Dobro znan primer dopinga je košarkarska reprezentanca ZDA,ki ima na SP in OI podpisano pogodbo,da njihovim košarkašem ni potrebno opraviti doping testa.Oziroma,če bi nogometaši imeli podoben test dopinga kot atleti in kolesarji,bi verjetno veliko njih moralo končati kariere.Tukaj je zelo znan zaplet angleške nogometne zveze,ki še vedno prikriva podatke o doping testih nogometašev,kjer naj bi bilo skoraj 300 igralcev Premier lige pozitivnih na dopingu.
Ko si omenil finančna sredstva - Marion Jones je izgubila vso premoženje,tako kot njen mož,Čeplakova je morala vrniti ves sponzorski denar Spar-u (glede ostalih nagrad ne vem),po moje se še najde kakšen primer.
Še večji problem pa nastaja pri rekreativnih športnikih,kjer jih že tudi kar nekaj posega po nedovoljenih substancah.
# 06.02.2012 ob 13:16
Pametni ljudje pa vedo, da lahko imaš tudi okvaro menjalnika:) Drugače pa itak, če nikoli nisi sedel na kolesu, ne moreš vedet, da tudi če pravilno menjaš ti lahko še vedno vrže ketno dol iz gonilke, ali pa iz verižnika. Ko se boš kdaj peljal s kolesom boš lahko pametoval, do takrat pa bodi tiho!!
Pa kaj je to?
Doživljenjska prepoved,odvzem vseh naslovov in vračilo vseh denarnih nagrad!
Edino tako bi se znebili teh zafiksanih butcev.
dare326, pojdi na vrh strani in poglej desno.
Kolesarstvo je pa menda ja šport, kjer vsi vozijo "na krompir in zelje"!
Tisti, ki so v vrhu so malo več na svežem zraku, kakor ostali.
To je vsa skrivnost!
Legende kolesarstva znajo šaltat.
Verjamem, da nekdo, ki je priznal na tak način in s takimi argumenti, ne laže zgolj iz zlobe in nevoščljivosti.
Dejstvo je, da je ameriška znanost s prikrivanjem nedovoljenih poživil daleč pred sposobnostjo ostalih, da jih odkrijejo. Poleg tega je tukaj še njihov astronomski marketing, ki je svetlobna leta pred razumevanjem ostalih zemljanov. Tudi ta je kamenček, ki pomaga graditi njihovo prevlado. Če podli aparat nečesa noče in je ustreznim organom naročeno, da nečesa ne smejo dokazati, tega tudi ne bo naredil. Pa saj menda ja to poznaš že iz domačih političnih krogov. In ne nazadnje... brez ovac, ki takemu in drugačnemu nakladanju verjamejo, pravtako nikakor ne gre; kajne?
Glede na to, da si je pomagal z dopingom ni prav nič veliki, prav nič!!!!
Običajen kvečemu.
Ne zagovarjam dopinga, nikakor, samo pravim, da mogoče gre za dvoličnost?
Vedno je tako, da evropske in druge športnike kaznujejo, ameriške pa oprostijo.
In tako ni samo v športu. Američanom je vedno oproščeno, pa če je še tako očitno, da goljufajo, lažejo, kradejo, ubijajo...
Že samo zaradi tega, bi Contadorja morali oprostiti.
Nočem biti pameten, vendar bi tako količino po mojem lahko prejel že po zraku.
Kolesarji so kralji dopinga, njim bi moral bit doping dovoljen, ker ga vsi uporabljajo na tak al drugačen način. Pol bi blo bol pošten, ker močnejše ekipe zdaj to lažje prikrijejo.
Pa še to: to je posilstvo nad športom Vceplja idejo "vsi so dopingirani". Kar sploh ni res. In če to trdiš, ti ljudje zabrusijo "kako si naiven". Ampak kdor je kadarkoli delal v športu ve o čem govorim. Veliko je športnikov, ki trdo in pošteno garajo, potem pa dobijo zaradi goljufov etiketo "tako so vsi drogirani".
kaj pa, če so prišla s pokvarjenimi tabletami? :)