Philippe Gilbert se je moral tokrat zadovoljiti z drugim mestom. Foto: EPA
V San Sebastianu prvič najboljši Britanec

35. izvedba znamenite kolesarske dirke je postregla z 219 km dolgo in zahtevno preizkušnjo, ki se je pričakovano odločila v zaključku. Sedem kilometrov pred ciljem se je 22-letnik ob zaključnem, 2,5 kilometra dolgem, vzponu druge kategorije Bordako Tontorra izstrelil iz glavnine, prehitel tudi ubežnike in si presenetljivo privozil večjo prednost. V cilju je nato, tudi na svoje presenečenje, suvereno slavil s prednostjo 15 sekund pred kolesarsko elito. Drugi je bil Philippe Gilbert, tretji pa lanski zmagovalec Alejandro Valverde.

Yates je bil že lani v San Sebastianu v odličnem položaju za naskok na vrh, a ob zaključnem spustu z Iguelda padel in odstopil. Lanska šola je bila očitno dovolj za letošnji uspeh, ki je sploh prvi njegov v okviru UCI-jevega World Toura.

Mislil, da so ubežniki že pred njim
"Nisem vedel, da sem zmagal. Govoril sem s svojim športnim direktorjem, a je bil zvok po radijski zvezi zelo šibak, zato ga nisem slišal. Res sem mislil, da so ubežniki pred mano,"
je povedal Yates. "Nisem prav vedel, kaj se dogaja spredaj, zato sem šel na polno in zmagal. Ampak o tem se mi ni niti sanjalo."

Težave organizatorjev
Prireditelji so imeli kar nekaj težav - letalo, s katerim tudi prenašajo televizijsko sliko v svet, je zaradi okvare povzročilo nekaj zmede med ekipami in komentatorji, zato so dirko lahko spremljali le prek uradne radijske zveze.

Le Špilak od Slovencev v cilju
Od Slovencev so na dirki nastopili Simon Špilak (Katjuša), Jan Polanc, Luka Pibernik (oba Lampre) in Kristijan Koren (Cannondale). Špilak je dirko končal na 82. mestu s skoraj sedmimi minutami zaostanka, preostali trije dirke niso dokončali.