Stephen Curry je bil znova izvrsten. Ob metu iz igre 11/25 je v statistiko vpisal 32 točk, deset podaj in šest skokov. Foto: Reuters
Marc Gasol
Razočaranje Marca Gasola, ki je bil na zadnji tekmi najboljši pri Memphisu. Foto: Reuters
Atlanta Hawks
Po odličnih igrah v rednem delu, ko je osvojila Vzhod, Atlanta dobre igre nadaljuje tudi v končnici. Foto: Reuters

o Bojevniki v gosteh slavili s 108:95. V konferenčni finale se je uvrstila tudi Atlanta.

Po vodstvu Memphisa v seriji z 2:1 je Golden State nato na krilih Stephena Curryja nanizal tri zaporedne zmage in se po letu 1976 prvič uvrstil v finale Zahoda. Po 30 letih so Warriorsi prva ekipa, ki je zadela 14 ali več trojk na treh zaporednih tekmah končnice. Na zadnji tekmi so jih zadeli 15, od tega osem iz 13 poskusov Curry. Najkoristnejši košarkar rednega dela najmočnejše lige na svetu je bil z 32 točkami tudi prvi strelec obračuna, obenem pa je zbral še deset podaj. Poskrbel je tudi za potezo tekme, ko je po blokadi Andreja Iguodale Jeffu Greenu ob izteku tretje četrtine zadel s trojke na nasprotni polovici. Gostje so takrat povedli s 76:68. V teh šestih tekmah je sicer Curry zadel 25 trojk, eno več kot Grizzliesi.

Warriorsi so že po prvi četrtini vodili z 32:19. Memphis je v tem delu igre zadel le en met več iz igre, kot so gostje dosegli trojk (7:6), glavna nosilca igre najboljše ekipe rednega dela, Curry in Klay Thompson, pa sta skupaj dala več točk kot gostitelji – 22. V tretji četrtini so domači košarkarji s serijo 13:5 popolnoma ujeli Golden State (63:62), ki pa je odgovoril z delnim izidom 11:4 in izjemno že omenjeno trojko Curryja ob koncu četrtine. V zadnjem delu igre je Curry dal 11 točk.

V finalu Golden State čaka zmagovalca dvoboja med Houstonom in Clippersi. V tej seriji bo odločala sedma tekma, ki bo v nedeljo. Finale konference se bo začel v torek. Pri Memphisu je bil z 21 točkami in 15 skoki najboljši Marc Gasol, 16 točk pa je s klopi dosegel Vince Carter. Beno Udrih je igral dobrih osem minut in prispeval štiri točke. Pri Golden Statu je bil – kot je to v navadi – drugi strelec Thompson (20).

Pierce za trenutek prepočasen
Prava drama je bila v prestolnici, kjer je Atlanta Washington premagala s 94:91 in se z zmago v seriji s 4:2 prvič uvrstila v finale Vzhoda, kjer je že Cleveland. Prva tekma bo v sredo v Atlanti. Al Horford je imel šest sekund pred koncem pri izidu 91:93 priložnost, da odloči tekmo, vendar je bil uspešen le enkrat. Wizardsi so vzeli minuto odmora in John Wall je nato žogo prepustil Paulu Pierceu, ki je s trojko odločil tretjo tekmo serije. Izkušeni krilni košarkar je metal iz težkega položaja iz kota, ob njem je bil Kyle Korver, ki ga je dobro pokrival, vendar je Pierce vseeno zadel. Košarkarji so bili pripravljeni že na podaljšek, ko so sodniki po ogledu posnetka trojko razveljavili, saj je ob zvoku sirene imel Pierce žogo še v roki. Šlo je za stotinke.

"Velikokrat sem odločal, velikokrat mi tudi ni uspelo, a vedno sem bil pripravljeni prevzeti odgovornost," je dejal Pierce, ki še ni potrdil, ali bo prihodnjo sezono, kar bi bila že njegova 18. v Ligi NBA, še igral. Pierce je sicer dosegel le štiri točke. Najboljši strelec gostov je bil z 29 Bradley Beal, Wall pa jih je ob 13 podajah dal 20. Motor igre Washingtona je igral z zlomljeno levo roko. DeMarre Carroll je bil s 25 točkami in desetimi skoki najboljši pri Hawksih, po 20 točk pa sta dodala še Jeff Teague in Paul Milsap, ki je ujel tudi 13 odbitih žog.

VZHODNA KONFERENCA, 2. krog:
Washington (5) - ATLANTA (1) 2:4
91:94 (20:19, 19:26, 25:27, 27:22)
Beal 29, Wall 20 in 13 podaj, Seraphin 13, Gooden in Porter po 7, Nene 5 in 11 skokov, Pierce 4, Sessions in Temple po 2; Carroll 25 in 10 skokov, Milsap (10 skokov) in Teague po 20, Horford 13, Schröder 9, Muscala 5, Korver 2.

Chicago (3) - CLEVELAND (2) 2:4

Finale, sreda:
ATLANTA (1) - CLEVELAND (2)

ZAHODNA KONFERENCA, 2. krog:
Memphis/5 - GOLDEN STATE (1) 2:4
95:108 (19:32, 30:26, 19:18, 27:32)
Gasol 21 in 15 skokov, Carter 16, Randolph 15, Lee 12, Conley 11, Koufos 8, Green 6, Udrih 4 (2/6 iz igre) v 8 minutah, Allen 2; Curry 32 in 10 podaj, Thompson 20, Green 16 in 12 skokov, Barnes 13, Livingston 10, Iguodala 9, Bogut 4, Lee in Ezeli po 2.