Pau Gasol je s silovitim zabijanjem po podaji Steva Nasha odločil tekmo. Foto: EPA
Kobe Bryant in Carmelo Anthony
Kobe Bryant je že devetič zapored presegel mejo 30 točk. Foto: EPA
Carmelo Anthony in Metta World Peace
Carmelo Anthony se je prebudil v tretji četrtini. 34 točk ni bilo dovolj za zmago Knicksov. Foto: EPA
Rajon Rondo in Keith Bogans
Rajon Rondo je bil najbolj zaslužen za visoko zmago Celticsov. Foto: EPA

NBA v napeti končnice ugnali Oklahomo s 103:97. LA Lakersi so v drugem derbiju božičnega sporeda premagali New York s 100:94.

Lakersi so končno ujeli pravi ritem. Z zmago nad Knicksi so po dolgem času prišli do 50-odstotne uspešnosti (14-14). Kobe Bryant je dosegel 34 točk, devetič zapored je presegel mejo 30 točk in postal najboljši strelec v zgodovini božičnih tekem s 383 točkami. Prejšnji rekorder je bil Oscar Robertson (377 točk). Pri New Yorku je izstopal Carmelo Anthony s 34 točkami.

Odlična igra Worlda Peacea
V prvem polčasu sta bili ekipi v Staples Centru vseskozi izenačeni. Izkazal se je Metta World Peace, ki je samo v drugi četrtini prispeval 13 točk, pokrival je Anthonyja, ki si je nabral tri osabne napake. Lakersi so ob odmoru vodili z 51:49.
Anthony blestel v tretji četrtini
Na začetku tretje četrtine je Knicksom uspel delni izid 10:0, "C-Melo" je nanizal sedem točk in Mike D'Antoni je vzel minuto odmora (53:61). Lakersi so se vrnili na krilih Bryanta, ki je v tretji četrtini dosegel 11 točk. Gostje so imeli le še točko naskoka pred zadnjimi 12 minutami (77:78).
Gasol junak v zadnji minuti
Sredi zadnje četrtine so Lakersi strnili obrambo, s serijo 8:0 so prevzeli pobudo (87:82), Kobe je nosil ekipo. V napeti končnici je Dwight Howard zadel dva ključna prosta meta (94:90). Center se je nepričakovano izkazal (6/9), saj ima sicer velike težave z izvajanjem prostih metov. J. R. Smith (25 točk) je minuto pred koncem s trojko znižal na 96:94. 41 sekund pred koncem je Gasol zadel prosti met, po zgrešeni trojki Smitha, pa je Španec po lepi podaji Steva Nasha iz avta silovito zabil 12 sekund pred zadnjim piskom sirene (99:94). Veteran Jason Kidd je izgubil žogo na drugi strani, zmago pa je potrdil Jodie Meeks s prostim metom.
"Zdaj imamo vse razpoložljive moči na parketu, prva peterka je popolna. Počasi bomo razvili našo igro," je poudaril Bryant. Howard je dodal: "Končno smo ujeli zmagovalni ritem. Lepo je ujeti polovično uspešnost prav na božični dan. Dolgo časa smo čakali na ta dan."

Izjemen štart prvakov

Oklahoma se je vrnila v American Airlines Areno prvič po treh težkih junijskih večerih, ko so Heati dobili finalno serijo s 4:1 v zmagah. Prvaki so začeli sijajno, že po štirih minutah so vodili s 15:3. Razigrana sta bila LeBron James in Mario Chalmers. Oklahoma se je hitro približala in z delnim izidom 0:8 končala prvo četrtino (27:24). Rivalstvo je bilo hitro občutiti, James in Kevin Durant sta že v uvodnih minutah naredila tehnični napaki.
Na začetku druge četrtine je Mike Miller zadel dve trojki zapored (35:26) in spomnil na izjemne predstave iz finalne serije. Prebudil je se Durant in vodilna ekipa Zahoda je izenačila (39:39). James je v drugi četrtini nanizal 13 točk in poskrbel za vodstvo Vročice ob polčasu (54:48).
Ibaka in Wade s tenkimi živce
Na začetku tretje četrtine se je Durantu pridružil Russell Westbrook in Oklahoma je s serijo 10:2 prvič na tekmi prevzela vodstvo (56:58). Napetost je bila vseskozi prisotna, deset minut pred koncem je Westbrook krenil v protinapad, Shane Battier je nad njim storil grob prekršek, organizator igre gostov se je zaletel v konstrukcijo koša. Prišlo je do prerivanja med igralci obeh ekip, Serge Ibaka in Dwyane Wade sta prejela tehnični napaki.
Durant in Westbrook zgrešila trojki za podaljšek
Po dveh koših Chalmersa so Heati povedli s 86:79, a je Oklahoma držala priključek vse do konca. V zadnjih minutah je bilo precej napak na obeh straneh. Durant je z zabijanjem 44 sekund pred koncem znižal na 96:95. Na drugi strani se je vse vrtelo okrog Jamesa, ki je lepo zaposlil Chrisa Bosha, Kendrick Perkins pa je naredil začetnišpko napako, ko je pozabil na centra Miamija v raketi (98:95). Durant je znižal 18 sekund pred koncem, vendar je Ray Allen zadel dva prosta meta (100:97). Po minuti odmora je Durant poskušal s trojko iz težkega položaja, odbito žogo je ujel Westbrook, a iz precej bolj ugodnega položaja z desne strani ni zadel za tri točke.
James je dosegel 29 točk, že 30-krat zapored je na tekmi rednega dela presegel mejo 20 točk. Oklahomi ni pomagalo 33 točk Duranta.
Visoka zmaga Bostona
Na uvodni tekmi božičlnega sporeda je Boston zanesljivo slavil v Brooklynu (76:93). V Barclays Centru so si Celticsi odločilno prednost nabrali v drugi četrtini, ki so jo dobili kar s 34:18. V tretji četrtini se je Netsom uspelo približati (58:66), a je Boston z delnim izidom 0:7 znova ušel. Razigran je bil Rajon Rondo, ki je prispeval 19 točk, 6 skokov, 5 podaj in ukradel tri žoge.