Goran Dragić je dosegel edini slovenski točki v zadnji četrtini, ki jo je Slovenija izgubila z 12:2. Foto: Aleš Fevžer
Slovenija
Razočaranje Slovencev je veliko. Še posebej boli dejstvo, da so v prvi tekmi dneva Avstralci preračunljivo prepustili zmago Angoli (83:91). Če bi Avstralija zmagala, bi Sloveniji za prvo mesto v skupini zadostoval tudi poraz z osmimi točkami. Foto: Aleš Fevžer
Miha Zupan
Miha Zupan je bil s 13 točkami drugi strelec srečanja. Foto: Aleš Fevžer
Slovenija
Slovenska klop je "igrala" s soigralci na parketu. Foto: Aleš Fevžer
Domen Lorbek
Izkušeni Domen Lorbek je večji del tekme igral odlično, na koncu pa so tudi njemu pošle moči. Foto: Aleš Fevžer
Slovenija
Slovenski strokovni štab v zadnji četrtini ni našel pravih rešitev. Foto: Aleš Fevžer
Analiza po tekmi Slovenija – Litva
Zadnje štiri minute tekme Slovenija – Litva
Pogovor z Domnom Lorbkom po koncu tekme

Slovenci so lovili zmago in s tem prvo mesto v skupini C, s čimer bi se izognili Američanom v četrtfinalu. Tri četrtine jim je dobro kazalo, saj so vodili z 62:55, pred tem pa tudi že s 60:48.

V zadnjem delu sta nervoza in tudi utrujenost opravili svoje. Zapravljeni slovenski napadi so se vrstili, kar je Litva, ki sicer ni blestela, izkoristila.

Tako je Goran Dragić šele 47 sekund pred koncem tekme pri izidu 66:62 za Litvo dosegel edini točki v zadnji četrtini za Slovenijo, nato pa je po prostem metu Seibutisa Domen Lorbek, s 14 točkami najučinkovitejši Slovenec, zgrešil trojko za podaljšek. Varovanci Jureta Zdovca bodo tako v soboto ob 20.00 v Barceloni v osmini finala igrali z Dominikanci, ob uspehu pa jih v torkovem četrtfinalu čakajo ZDA, ki ne bi smele imeti težav z Mehiko.

"Koš za koš" igra za +2 Slovencev
Slovenija je tekmo začela v postavi Goran in Zoran Dragić, Domen Lorbek, Uroš Slokar in Alen Omić. Litovci so s prostih metov povedli s 3:0, a je s trojko vrnil Lorbek. Malo kasneje je Slokar v protinapadu poskrbel za prvo slovensko vodstvo (5:3). Po še eni uspešni slovenski obrambni akciji in prestreženi žogi je G. Dragić zaključil protinapad za 9:6. Litva je na krilih Valančiunasa, ki je dosegel osem točk, ušla na 14:11, a je Slovenija odgovorila s košema Slokarja in Zupana. Moštvi sta se v tekmi visokega ritma izmenjevali v vodstvu. Pri 16:15 za Litvo je G. Dragić zgrešil oba prosta mesta, a se je nato "odkupil" že v naslednjem napadu, ko je dve minuti pred koncem dosegel koš in izsilil še prosti met za 18:18. Po atraktivni podaji Klobučarja je Omić zaključil protinapad za 22:20. Četrtina se je končala z minimalnim vodstvom Slovenije - 24:22. Zadel je Zupan.

Lorbek, G. Dragić in Zupan povlekli slovenski voz
Slovenci so drugo četrtino začeli nekoliko slabše, kar je Litva izkoristila za mini niz 5:0. G. Dragić je pri 29:26 ukradel žogo in položil za 29:28 (14.), tako da je litovski selektor Kazlauskas vzel minuto odmora. Po njej je center D. Lavrinovič zadel trojko (32:28). Že v naslednjem napadu mu je odgovoril Z. Dragić (32:31). Po nekaj zapravljenih napadih je Omić atraktivno zabil in zadel še prosti met 34:32. Sledila je nova trojka Z. Dragića za +5 (37:32). Nova minuta odmora za Litvo. Po njej je Valančiunas prekinil strelski mrk. Eden najboljših pri Sloveniji Lorbek je prodrl za 39:34, a po novem košu Valančiunasa (39:36) je Zdovc vzel minuto odmora. Prava poteza, saj je nato Zupan zadel trojko. Za piko na i je po litovskem zapravljenem napadu poskrbel G. Dragić, ki je nekaj sekund pred koncem zadel preko Valančiunasa. Izid polčasa je bil tako 44:36 za Slovence, ki so nekoliko presenetljivo dobili skok (18:15), boljši pa so bili tudi pri metu iz igre (51% proti 48 %). G. Dragić, Lorbek in Zupan so dosegli po devet točk.

Slovenska obramba držala Litvo na varni razdalji
Drugi polčas je s trojko odprl Jasaitis, a mu je takoj vrnil Balažič. Sledi trojka Juškevičiusa. Slednji je pri 49:42 napravil nešportno osebno napako, ko je udaril G. Dragića, tako da je imel ta dva prosta meta, izkoristil je enega. Slovenci so grizli v obrambi, v napadu pa po trojki Lorbka v 25. minuti ušli na +9 (53:44). Malo kasneje je Zupan v protinapadu zadel za +10. Ko je Z. Dragić v 28. minuti položil za 58:48, je moral Kazlauskas vzeti minuto odmora. Ni pomagala, saj je po njej Lorbek povišal na 60:48. Litva je bila ob agresivni slovenski obrambni nemočna v napadu. Končnica je pripadla Litovcem, ki so se približali na -7 (62:55).

Slovencem v zadnjem delu pošle moči
Zadnjo četrtino je s košem odprl D. Lavrinovič, nato pa so Slovenci zgrešili kar nekaj metov, vključno z "zicerjem" Omića pod obročem. Na srečo so precej grešili tudi Litovci. Nervoza je očitno postajala vse večja. K Lavrinović je zadel trojko (62:60), tako da je bila tekma dobrih šest minut pred koncem povsem odprta. Zdovc je vzel minuto odmora, da bi umiril svoje varovance. Ni pomagala, saj ni steklo v napadu, medtem pa je D. Lavrinovič poravnal na 62:62. Slovenska strelska kriza je še kar trajala, na drugi strani pa je Juškevičius dve minuti pred koncem zadel za prvo litovsko vodstvo po drugi četrtini. Ko je srečno zadel še K. Lavrinovič, je semafor 1:19 pred sireno kazal 66:62. Minuta odmora za Zdovca, ki pa ni pomagala. Omić je zgrešil izpod koša, nato pa napravil še osebno napako. G. Dragić je 47 sekund pred koncem le dosegel prvi točki v zadnji četrtini (64:66), nato pa je po zapravljenem napadu Litve Zupan prišel do meta za tri, a zgrešil. Devet sekund pred sireno je Seibutis zadel en prosti met za 67:64. Sledil je še zadnji slovenski napad, v katerem pa je Lorbek iz težkega položaja zgrešil trojko za podaljšek ...

"Boomersi" prepustili zmago Afričanom
Karte je v prvi tekmi dneva dodobra premešala Angola, ki je z 91:83 premagala Avstralijo. Avstralci, ki so igrali brez Arona Baynesa in Joa Inglesa, so vodili večino srečanja, tudi z dvomestno prednostjo, a so na koncu (namenoma) povsem popustili, saj so imaeli tako več možnosti, da se izognejo "črnemu" drugemu mestu, kar jim je ob porazu Slovenije tudi uspelo. Ob farsi se je Yanick Moreira sprehodil do 38 točk, svoje je z razdalje dodal še nepokriti Eduardo Mingas in zrežirana tekma je pripadla prvakom Afrike. Če bi Avstralija zmagala, bi Sloveniji za prvo mesto v skupini zadostoval tudi poraz z osmimi točkami.