Nogometaši Steaue iz Bukarešte so leta 1986 zmagali v Pokalu državnih prvakov Foto: EPA
MIlič Milič
Marko Milič je bil dolga leta eden izmed nosilcev igre slovenske reprezentance. Foto: EPA
Lothar Matthäus
Lothar Matthäus je Bayernu leta 1994 utrl pot do naslova. Foto: EPA

Pred 70.000 gledalci na stadionu Sanchez Pizjuan so v rednem delu in v podaljšku mreže mirovale. Junak je bil vratar Ducadam, ki je obranil štiri strele z bele točke.

1951
Mednarodni olimpijski komite je potrdil, da leta 1952 Sovjetska zveza lahko prvič sodeluje na poletnih olimpijskih igrah. Sovjetski olimpijci so bili nastanjeni ločeno od ostalih, v Helsinkih pa so zablesteli z 71 medaljami (22 zlatih, 30 srebrnih in 19 bronastih).

1977
Rodil se je košarkar Marko Milič. Kariero je začel pri kranjskem Triglavu, z odličnimi igrami pa je opozoril nase in leta 1994 prestopil k Smeltu Olimpiji. V zeleno-belem dresu je vrhunec dosegel leta 1997 uvrstil na Final four v Rimu, kjer so zmaji zasedli 3. mesto. Košarkarskim navdušenecem se je vtisnil v spomin s spektakularnim zabijanjem na Dnevu slovenske košarke leta 1995, ko je skočil čez osebni avtomobil.

Leta 1997 je bil izbran v drugem krogu nabora Lige NBA. Najprej je igral za Philadelphio, potem pa še za Phoenix. Prave priložnosti v Ameriki ni dobil, zato se je vrnil v Evropio, kjer je igral za Fenerbahče, Union Olimpijo, madridski Real, Skipper iz Bologne, Roseto, Scavolini in Virtus iz Bologne. Prvič je dres slovenske reprezentance oblekel novembra 1994 na tekmi proti Litvi. Nastopil je tudi na evropskih prvenstvih 1995, 1997, 1999, 2001, 2003 in 2005. Januarja 2009 se je z Unionom Olimpijo leto in pol pred iztekom pogodbe "sporazumno" razšel.

1985
Edmonton Oilersi so postavili rekord lige NHL, ko so proti Chicago Blackhawksom zmagali s 7:3, to je bila že njihova 12. zmaga v končnici. Ob koncu so drugič v zgodovini osvojili Stanleyjev pokal.

1989
Ayrton Senna je v Monte Carlu zmagal na dirki formule ena in pričel niz, ki je na tej znameniti progi trajal vse do 23. maja 1993, ko je kot prvi voznik v zgodovini te dirke že petič zapored osvojil VN Monaka.

1994
Bayern iz Münchna je z zmago 2:0 proti Schalkeju v zadnjem krogu Bundeslige 13. postal nemški prvak. Drugouvrščeni Kaiserslautern je zaostal le za točko in je bil pred zadnjim krogom še edini, ki je lahko upal na prvo mesto. Pred 63.000 gledalci na olimpijskem stadionu v Münchnu se je najprej razveselilo gola kapetana Lotharja Matthäusa v 49. minuti s prostega strela. 11 minut zatem je Brazilec Jorginho z roba kazenskega prostora z izjemnim strelom zadel pod prečko in poskrbel za veliko slavje v bavarski prestolnici.

2005
Rokometaši Barcelone so po petih letih spet postali evropski klubski prvaki. Junak finala proti Ciudadu Realu (29:27) je bil Dejan Perić. Gostitelji, ki so prvo tekmo v Ciudadu izgubili s 27:28 so hitro povedli z dvema zadetkoma razlike (4:2). Večji del prvega polčasa je njihova prednost znašala za zadetek ali dva. Nekdanji celjski kapetan Perić je med vratnici stopil v 21. minuti. Perke je takoj ubranil strel, njegovi soigralci pa so prek hitrega protinapada (z igralcem manj) prvič povedli s tremi zadetki razlike (15:12). Real je že v 33. minuti izenačil na 17:17, največjo prednost pa si je nabral v 43. minuti (22:24).

Slovenski reprezentant Aleš Pajovič je v 48. minuti ustavil hitri protinapad Barcelone, za kar sta ga sodnika preostro izključila. V izjemno napeti končnici sta v zadnjih osmih minutah iz igre padla le še dva zadetka. Nekaj časa je celo kazalo na podaljške, saj je Barcelona vodila 28:27. Odločitev je padla 30 sekund pred koncem, ko sta sodnika po prekršku nad Ikerjem Romerom pokazala na sedemmetrovko. Romero je kar sam prevzel odgovornost in zadel. Na drugi strani pa je Perić ustavil strel Talantu Dušebajevu in se vsidral tudi v srca barcelonske publike.