Navijači Manchester Uniteda so na Old Traffordu pripravili izjemno vzdušje in se na najlepši mogoči način poslovili od legendarnega menedžerja Alexa Fergusona. Foto: Reuters

Nimam pripravljenega govora. Enostavno bom začel govoriti in upam, da pridem do bistva, kaj mi nogomet pomeni. Hvala Manchester Unitedu, direktorjem, zdravnikom, mojemu štabu, nogometašem in navijačem, vsem vam. Hvala vam. Bili ste del najbolj čudovite izkušnje v mojem življenju.

Alex Ferguson
Takole je Alex Ferguson še zadnjič dvignil lovoriko kot menedžer Manchester Uniteda. Foto: Reuters
Paul Scholes
Zadnjo tekmo v Unitedovem dresu je na Old Traffordu odigral tudi Paul Scholes, ki je član rdečih vragov vse od leta 1991, ko je športno pot začel v mladinskih pogonih Manchester Uniteda. Po tekmi je Ferguson o 38-letnemu Angležu povedal: "Želim se pokloniti Paulu Scholesu, ki se bo danes upokojil. Je neverjeten igralec, eden najboljših, ki jih bo ta klub kadar koli imel. Paul, želim ti lep pokoj, čeprav se zavedam, da boš ostal nekje v bližini in me jezil." Foto: Reuters
David Moyes
Na Goodison Parku v Liverpoolu se je od navijačev Evertona poslovil tudi naslednik Alexa Fergusona na menedžerskem stolčku Uniteda, David Moyes. 50-letni Škot je Everton, s katerim nikoli ni osvojil lovorike, vodil od leta 2002. Menedžer Manchester Uniteda bo uradno postal julija letos. Foto: Reuters
Daniel Sturridge
Daniel Sturridge je s hat-trickom pokopal Fulham na Craven Cottageu. Foto: Reuters
Frank Lampard
Frank Lampard je v 87. minuti srečanja na Villa Parku postal najboljši strelec v klubski zgodovini Chelseaja. Po lepi podaji Edena Hazarda je dosegel 203. zadetek za klub s Stamford Bridgea. Foto: Reuters

Vzdušje na stadionu Manchester Uniteda je bilo pravzaprav festivalsko. Navijači so med obračunom s Swanseajem (2:1) peli vso tekmo in legendarnemu Škotu pričarali nadvse lepo slovo od nogometne trdnjave, kjer so rdeči vragi pod njegovim vodstvom na 405 prvenstvenih tekmah slavili kar 305-krat, na 723 tekmah v vseh tekmovanjih pa so zabili kar 1.535 golov.

Nesmrtna legenda rdečih vragov
Ferguson je Manchester United pripeljal do 13 naslovov angleških prvakov, 5 FA-pokalov in 4 ligaške pokale. Največji uspeh je dosegel leta 1999, ko je z rdečimi vragi vknjižil unikaten trojček (ligaški, pokalni in evropski naslov). Menedžer Manchester Uniteda je sicer postal 6. novembra 1986, potem ko so v klubu odpustili Rona Atkinsona.

Moštvo je obdržal v prvi ligi, klub bi ga pred njegovo prvo lovoriko na Old Traffordu, FA-pokalom leta 1990, skoraj že odpustil. Ob številnih uspehih na Otoku je rdeče vrage popeljal tudi do dveh naslovov evropskih prvakov. Klub je vodil na 1.498 tekmah - vknjižil je 894 zmag, 337 remijev in 267 porazov.

V Angliji je bil 10-krat menedžer leta, 27-krat si je prislužil naziv menedžerja meseca. Pred Unitedom je sicer vodil Aberdeen, s katerim je trikrat osvojil škotski naslov in prekinil dominantnost Celtica ter Rangersov.

Slovo popolnoma zasenčilo tekmo
Pred tekmo so 71-letniku, ki že več kot 26 let vodi klub s Sir Matt Busby Wayja, nogometaši Uniteda in Swanseaja ustvarili špalir, slovo Škota od 'teatra sanj' je bilo ganljivo. Dvoboj s Swanseajem je bil zato kar nekoliko potisnjen v ozadje. Prvi polčas ni navdušil. Gostitelji so bili po pričakovanjih sicer boljši nasprotnik, že v 5. minuti je Javier Hernandez po krasni akciji zatresel prečko. V 39. minuti so rdeči vragi vendarle povedli. Po predložku pred vrata so gostje storili napako, ki jo je hladnokrvno kaznoval Hernandez.

Michu izenačil s hladnokrvnim strelom
V drugem polčasu so Valižani hitro izenačili. Kljub borbenemu posredovanju Phila Jonesa, ki je nizek predložek v kazenskem prostoru želel izbiti z glavo, se je najbolje znašel letos sijajni Michu in žogo brez težav poslal za hrbet nemočnega Davida De Gee. To je bil že Špančev 18. gol v letošnjem prvenstvu. Gostje so močneje pritisnili na vrata gostiteljev, po dobri uri igre je De Geove dlani s strelom ob bližnji vratnici ogrel Pablo Hernandez, kmalu zatem so gostujoči navijači zahtevali še najstrožjo kazen, potem ko naj bi Jonesa žoga ob strelu Joseja Manuela 'Chica' Floreza zadela v roko, a je počasni posnetek pokazal, da se je glavni sodnik Jon Moss odločil pravilno, ko ni dosodil ničesar.

Poslovil se je tudi Scholes
V 66. minuti je zelenico zapustil Paul Scholes, namesto njega je v igro vstopil Antonio Valencia. Tudi Scholes je ta teden oznanil, da bo po koncu sezone nogometne čevlje obesil na klin. Priljubljeni Scholes je član rdečih vragov že vse od leta 1991, ko je prvič zaigral za Unitedovo mladinsko ekipo, v članski ekipi je vse od leta 1993. V 20 letih je osvojil kar 11 naslovov angleškega prvaka, 3-krat se je veselil končne zmage v FA-pokalu, dvakrat je bil tudi evropski prvak. Za klub z Old Trafforda je zbral 730 nastopov in dosegel 157 zadetkov.

Ferdinand poskrbel za zmagovito slovo
Po izenačujočem zadetku so gostje večkrat nevarno zapretili, a je domača obramba zdržala. Piko na i slovesu legendarnih Fergusona in Scholesa od Old Trafforda je v 87. minuti dodal Rio Ferdinand, ki je ob drugi vratnici povsem neovirano z volejem razparal mrežo Gerharda Tremmla in dosegel zmagoviti zadetek. Old Trafford je eksplodiral! Po treh minutah sodnikovega dodatka sta se Fergusonova menedžerska in Scholesova igralska avantura na Old Traffordu končali.

NORWICH - WEST BROMWICH 4:0 (1:0)
Snodgrass 25., Holt 62., McAuley 65./ag, Howson 90.

QPR - NEWCASTLE 1:2 (1:2)
Remy 11./11-m; Ben Arfa 18./11-m, Gouffran 35.

- WIGAN 4:1 (1:1)
Podolski 11., 68., Walcott 63., Ramsey 71.; Maloney 45.

READING - MANCHESTER CITY 0:2 (0:1)
Agüero 40., Džeko 88.

MANCHESTER UNITED 37 28 4 5 81:38 88 MANCHESTER CITY 37 23 9 5 64:31 78 CHELSEA 37 21 9 7 73:38 72 ARSENAL 37 20 10 7 71:37 70 TOTTENHAM 37 20 9 8 65:46 69 EVERTON 37 16 15 6 54:38 63 LIVERPOOL 37 15 13 9 70:43 58 WEST BROMWICH A. 37 14 6 17 48:52 48 SWANSEA 37 11 13 13 47:48 46 WEST HAM 37 11 10 16 41:51 43 STOKE CITY 37 9 14 14 33:44 41 NORWICH 37 10 14 13 38:56 41 NEWCASTLE 37 11 8 18 45:67 41 SOUTHAMPTON 37 9 13 15 48:59 40 FULHAM 37 10 10 17 47:60 40 ASTON VILLA 37 10 10 17 45:67 40 SUNDERLAND 37 9 12 16 41:53 39 WIGAN 37 9 8 20 45:71 35 READING 37 6 10 21 41:69 28 QUEENS PARK RANG. 37 4 13 20 30:59 25