Slovenci so dosegli prvo zmago na svetovnih prvenstvih. Foto: Aleš Oblak

Od prvega trenutka smo vedeli, da nam ne bo lahko. V slačilnici sem rekel fantom, da če bi igrali z njimi pozneje, bi bilo laže. Na začetku se hočejo vsi pokazati v najlepši luči. V prvem nizu je tako tudi bilo, odlično so servirali, mi pa smo bili v krču, daleč od potrebne ravni. Zdržali smo njihov pritisk, nato aktivirali naše najmočnejše orožje, servis. Igra blok-obramba pa nam še vedno ni uspevala, to moramo popraviti, če nam uspe, bomo imeli manj težav.

Slobodan Kovač, selektor
Urnaut: Ko je stekel servis, smo se razigrali

Dominikanska republika, 38. reprezentanca sveta, Slovenija je na lestvici FIVB na 23. mestu, na svetovnih prvenstvih nastopa drugič, prvič je igrala leta 1974, ko je v Mehiki v 11 tekmah trikrat zmagala in zasedla 22. mesto, prehitela je le Panamo in Portoriko.

Lani je na prvenstvu Severne in Srednje Amerike zasedla drugo mesto, v finalu je izgubila proti ZDA, a to je bilo dovolj, da si je priborila nastop na svetovnem prvenstvu.

Prvo medsebojno soočenje
Slovenija, ki je po Hrvaški in Kazahstanu letu 2002 prva debitantka na prvenstvih, se z Dominikansko republiko na medsebojnih tekmah še ni srečala, zadnjo tekmo z reprezentanco iz Srednje Amerike pa je imela pred dvema letoma, ko je v svetovni ligi v Solunu premagala Portoriko.

Katastrofalen začetek, boljši konec
Slovenci so na tekmi pokazali dva obraza. V prvem nizu so igrali katastrofalno slabo, v preostalih treh pa so dokazali, da so nekaj razredov boljši tekmec od Dominikancev. Še v pravem času se jim je odprl servis, nizali so ase, tekmečev sprejem so povsem razbili, kar se je pokazalo tudi pri rezultatu. Čeprav je bilo v njihovi igri še nekaj napak, pa so z lahkoto prišli do zmage.

V prvem nizu brez rešitve
Slovenci so bili na stavnicah pred začetkom tekme izraziti favoriti, a tega na začetku niso upravičili. V prvem nizu, ki so ga začeli z udarno postavo, niso niti enkrat vodili, odigrali so ga slabo, Dominikancem ni bilo treba pokazati kakšne posebne igre, da so prišli do vodstva. Izbrancev Slobodana Kovača ni bilo ne v napadu ne v obrambi, edini, ki je nekaj pokazal, je bil kapetan Tine Urnaut, a je bil premalo, da bi lahko njegova ekipa kaj naredila. Povsem nerazpoložen je bil Mitja Gasparini, njegovi servisi niso zadevali cilja, tekmečevega bloka ni mogel prebiti niti v napadu.

Gasparini boljši v nadaljevanju
Zato je bilo največje vprašanje, ali ga bo Kovač v drugem nizu pustil v igri ali ga poslal na klop. A selektor ga je bil pripravljen čakati, vidna je bila želja, da se razigra za naslednje tekme. Izkazalo se je, da je imel prav, saj je bil Primorec v slovenski vrsti v nadaljevanju precej bolj zanesljiv, enako pa velja za njegove soigralce. Ko se jim je odprlo pri servisu – Klemen Čebulj, Jan Kozamernik in Alen Pajenk so poskrbeli za nekaj asov –, je bilo vse laže. Tudi blok je lahko opravil svoje delo, za prvega nasploh na tekmi je poskrbel Kozamernik, takrat je postavil izid 13:9. Do izida 15:11 so Dominikanci še imeli nekaj upanja, nato pa je Čebulj s servisi povsem razbil njihovo obrambo, Slovenija je ob njegovih začetnih udarcih prišla do osmih zaporednih točk in nekaj pozneje izenačenja na 1:1.

Sprehod do vodstva z 2:1
V tretjem nizu se je na servisni črti povsem razigral še Gasparini, z bombami je sejal paniko pri tekmečevem sprejemu. Slovenci so že ob prvem tehničnem odmoru vodili z 8:4, nato tudi 12:4, po nekaj slovenskih napakah so Dominikanci nekoliko znižali zaostanek, a Gasparini in kolegi so hitro premagali nekaj kriznih minut ter se tako rekoč sprehodili do vodstva z 2:1.

Odlični začetni udarci
Da je vprašanje zmagovalca rešeno, je pokazal začetek četrtega niza. Po servisih Dejana Vinčića so Slovenci povedli s 5:0, serijo odličnih začetnih udarcev je nadaljeval Gasparini in na semaforju je kazalo 3:11. Jasno je bilo, da je Slovenija dovolj kakovostna ekipa, da prednosti ne bo izpustila, pa tudi če nekoliko stopi s plina.