Sašo Bertoncelj razočaran zapušča Montpellier. Foto: BoBo
Sašo Bertoncelj razočaran zapušča Montpellier. Foto: BoBo
Rok Klavora je bil dolgo na parterju v igri za finale, a je končal na desetem mestu. Foto: Aleš Fevžer

"Na koncu sta bili dve veliki napaki. Težko je, ko napadaš najboljša mesta, na koncu pa je bilo s prvo napako vsega konec. Ne vem, kaj je bilo narobe, to je najhujše. Vse je bilo v redu, na treningih, na ogrevanju, občutki so bili takšni, kot sem si želel. Enostavno napačen prijem. Marsikomu je to težko razumeti. Ni lahko, ko veš, kaj si sposoben, ko veš, kako si pripravljen, pa tega ne pokažeš. Nimam kaj iskati izgovorov. Preprosto povedano," je za STA povedal najboljši slovenski telovadec zadnjih let, ki je za ponesrečen nastop dobil oceno 11,666.

Na tekmah, da dobro tekmuje
"To je veliko razočaranje, ne bom skrival. Kar tako ne prenesem poraza. Če bi mi kdo povedal, da bom veliko bolje naredil in ne bom v finalu, potem ne bi hodil sem. Na tekme hodim, da dobro tekmujem, da pokažem, kar znam, ne pa to danes. Nisem turist na tekmah. Na konju je dovolj, da za milimeter narobe primeš. To se mi je naredilo. Če bi bilo kje drugje, bi lahko prijem popravil. Sem ga že večkrat. Ko sem samo na eni roki in se zavrtim za 360 stopinj okoli ene roke, če roka ni tam, kjer mora biti, zadeva ne steče naprej," je dodal Bertoncelj, ki je branil bron iz Sofije.

"Marsikaj se bo govorilo. Zmeraj si živčen, ampak to je zdrava živčnost. Tudi danes sem bil. Daleč od tega, da bi bil tako živčen, da ne bi vedel, kaj delam. Šel sem čez rutino, ki jo zmeraj naredim. Napake se dogajajo. Mogoče malo nenavadno, da se mi to dogaja na veliki tekmi. Tudi meni se lahko zgodi in to v nepravem trenutku," je razložil Bertoncelj. V želji po čim boljši pripravi na prvi vrhunec sezone - drugi bo jesensko svetovno prvenstvo v Glasgowu, kjer bodo delili vozovnice za olimpijske igre v Riu de Janeiru 2016 - je zadnjih nekaj dni pred odhodom na jug Francije treniral v Čakovcu, kjer imajo orodje znamke Gymnove, tako kot v Montpellieru. Bertoncelj pa ni edini favorit, ki je ostal brez boja za odličja. V soboto ne bo v finalu niti branilca naslova Britanca Maxa Whitlocka.

Klavora blizu finala
Dobro je delo na parterju opravil Rok Klavora, ki je za vajo prejel oceno 14,933, kar je takrat pomenilo drugo mesto. Do takrat je bil od njega boljši le Rus David Beljavskij. V zadnji skupini je nastopilo še nekaj kandidatov za finale. Ko so bili do konca kvalifikacij še trije, je bil Klavora osmi, nato sta ga prehitela še dva in sanj o finalu je bilo konec. Najboljši je bil Hrvat Andrej Korosteljev (15,233). Žiga Šilc (14,033) je bil z napako pri zadnjem doskoku 44. "Po sestavi sem vedel, da ni bila najboljša. Ko sem videl oceno, sem si rekel, to je pa lepa ocena. V zadnjem turnusu so še dobri tekmovalci. Upam na malo sreče in da se 'poklopi'," je po svoji skupini povedal Klavora. Brez finala je ostal tudi branilec naslova Rus Denis Abljazin, ki je bil 13.

Alen Dimic je s težavami na vseh treh orodjih končal daleč od najboljših. Na bradlji je bil 55., na drogu 78., na konju pa 59. Na bradlji je sicer brez finala ostal prvi favorit Nizozemec Epke Zonderland, aktualni olimpijski, svetovni in evropski prvak, ki je imel v kvalifikacijah preveč težav, končal je kot 23. Klavora je na krogih osvojil še 96. mesto. Najmlajši član slovenske reprezentance Peter Lampret, debitant na EP-ju, je tekmoval na vseh šestih orodjih. Na krogih, kjer je najboljši, je imel precej težav in z oceno 13,433 končal na 53. mestu. Na parterju je bil 72., na bradlji 65., na drogu 84., na konju 79., za en skok na preskoku je dobil oceno 13,158, mnogoboj pa je končal na 50. mestu (77,090). Najboljši je bil Ukrajinec Oleg Vernjajev (89,832).

V petek je na programu finale mnogoboja, brez Slovencev. V soboto in nedeljo so finali po orodjih. Teja Belak na preskoku bo med osmerico finalistk nastopila v soboto ob 14.30.