Damir Dugonjić je sposoben vsega v nedeljskem finalu na 50 metrov prsno. Foto: BoBo
Peter Mankoč
Peter Mankoč si je priboril še en finalni nastop. Foto: BoBo

34-letni slovenski veteran je sicer odlično štartal, nato pa vendarle priznal premoč konkurenci. Na koncu je novi prvak postal Nicholas Santos, drugi je bil Chad Le Clos, tretji pa Thomas Shields.

Mankoča sobota spomnila na mladinske čase
V polfinalu 100 metrov mešano se je Mankoč s šestim časom 52,80 prebil v nedeljski finale, kar pa ni uspelo Robertu Žbogarju. S časom 54,28 je bil skupno 15. Najhitrejši v polfinalu je bil sicer ameriški šampion Ryan Lochte, ki je z dosežkom 50,71 ravno Mankoču za pet stotink odvzel svetovni rekord z evropskega prvenstva v kratkih bazenih leta 2009. "Bilo je zelo težko. Nazadnje sem v dveh disciplinah v tako kratkem času nastopal v mladinski konkurenci. Rekord Lochteja pa sem pričakoval. Mislim, da lahko plava tudi okrog 50,20 sekunde," je po tekmi povedal Mankoč.

Dugonjić ne bo izbirčen z medaljo
V prvi polfinalni skupini na 50 m prsno je Damir Dugonjić z izvrstnim dosežkom 26,27 prepričljivo osvojil prvo mesto in se z lahkoto prebil v finale. Tam ne bo Emirja Tahirovića, ki je bil v drugi polfinalni skupini s časom 27,24 osmi. Dugonjić je v Carigradu že osvojil eno medaljo, in sicer srebro na 100 m prsno. "Šel sem na polno. Prvih 25 metrov nisem dobro čutil vode, v drugi polovici pa sem plaval zelo dobro. Moj cilj je zdaj medalja in pri sprintu ne bom izbirčen z barvo," je malce ustavil pričakovanja Dugonjić, ki pa je dejstvo, da so plavalci med drugim in šestim mestom priplavali v cilj v dobri desetinki in da bo skoraj lažje startati na zmago, pospremil z nasmeškom in potrdil, da je prvi favorit v finalu.

Meilutyteva izboljšala še evropski rekord
V ostalih disciplinah je 15-letna Litovka Ruta Meilutyte izboljšala še evropski rekord na 100 prsno, ki zdaj znaša 1:03,62 minute in osvojila še eno zlato medaljo. Na 200 mešano je Kitajka Šiven Je v napetem finišu ugnala Madžarko Katinko Hosszu. ZDA so svojo himno slišale ob uspehu deklet na 4 x 100 prosto. V moški konkurenci je na 50 hrbtno slavil Avstralec Robert Hurley.

Že v predtekmovanju bodo v nedeljo nastopili trije Slovenci. Žbogarja čaka še paradni nastop na 200 delfin. Na 200 prosto pa bosta dopoldne nastopili članici bronaste štafete na 4 x 200 prosto z majskega EP-ja v Debrecenu, Mojca Sagmeister in Urša Bežan.