Cate in Bronte Campbell se veselita zlata in brona na 100 metrov prosto. Foto: EPA
Britanski plavalci so osvojili zlato medaljo v štafeti 4 x 200 metrov prosto. Foto: EPA
Marco Koch
Marco Koch je po šestih letih poskrbel za nemško himno na svetovnem prvenstvu. Foto: EPA
Mitchell Larkin
Mitchell Larkin je pričakovano slavil na 200 m hrbtno. Foto: EPA
Nastopila komaj 10-letna Bahrajnka
Petek avstralski dan v Kazanu

Za huronsko navijanje v Kazan Areni so poskrbeli Rusi, ki so bili do zadnje menjave v igri za medaljo. Prav na koncu je kazalo na zmago ZDA z zvezdnikom Ryanom Lochtejem, a so v zadnji menjavi Britanci s svetovnim prvakom Jamesom Guyem Američane potisnili na drugo mesto, pred Rusi so tekmo končali tudi bronasti Avstralci.
Izjemen dan za Avstralce
Prvič v zgodovini tega športa sta se na stopničke povzpeli sestri v isti disciplini. Na 100 m prosto je to uspelo Avstralkama Bronte in Cate Campbell, med njiju se je vrnila le prva favoritinja Švedinja Sarah Sjöström.

V Tatarstanu je bila najboljša Bronte Campbell, svetovna prvakinja iz Barcelone 2013, Cate pa je danes stala na najnižji stopnički zmagovalnega odra. "Neverjetno sem ponosna nanjo. Trdo je garala za to," je o leto dni mlajši sestri dejala branilka naslova, 23-letna Cate Campbell.

A to ni bilo edino avstralsko slavje večera. Leto dni pred olimpijskimi igrami v Rio de Janeiru se je kot najboljši plavalec hrbtnega sloga predstavil Mitchell Larkin. Naslovu na 100-metrski razdalji je dodal še zmago na najdaljši 200-metrski.

Na 200 m prsno se je zlata veselil 25-letni Marco Koch, ki je prvi nemški svetovni prvak po letu 2009 in prvenstvu v Rimu.

Tri bronaste kolajne na 200 m prsno
Prav poseben je bil razplet na ženski tekmi na 200 m prsno in zanesljivo se bo znašel v plavalnih analih. Slavila je Japonka Kanako Vatanabe pred Avstralko Micah Lawrence, bron pa je dobila kar trojica plavalk - Španka Jessica Vall, Danka Rikke Möller Pedersen in Kitajka Jinglin Ši.

Odrova na 17. mestu
Tjaša Oder
je dopoldne na 800 metrov prosto osvojila 17. mesto. Odrova je plavala 8:38,85 in finale zgrešila za več kot 12 sekund. Za svojim prijavljenim časom je zaostala za 7,76 sekunde.
"V primerjavi s 1.500 prosto je bilo danes veliko boljše. Seveda nisem tam, kjer bi lahko bila. Mislim, da lahko do decembra izid spustim za štiri sekunde in da bo to dovolj tudi za olimpijsko normo. Če pa primerjam oba nastopa, sem danes bolj zadovoljna," je povedala Odrova.

Nastja Govejšek je na 50 metrov delfin s časom 26,54 osvojila 18. mesto. Za polfinale je bila prepočasna za pet stotink sekunde. "Imela sem prav, ko sem rekla, da si z osebnim rekordom lahko obetam polfinale. Zmanjkalo mi je čisto malo in žal mi je, ker nimam možnosti, da plavam popoldne, kjer bi bila lahko še precej hitrejša. Z izidom samim moram biti zadovoljna, saj je to moje najhitrejše jutranje plavanje," je dejala 18-letna Štajerka.

Robert Žbogar je 100 metrov delfin premagal v času 53,10, kar ga je uvrstilo na 32. mesto. S svojim nastopom je bil sicer zadovoljen, saj je osebni rekord popravil za šest desetink sekunde.