Nandor Fazekaš je z obrambami v končnici tekme Sloveniji preprečil pot na svetovno prvenstvo. Foto: EPA
Vid Kavtičnik
Vid Kavtičnik je bil z 11 goli najboljši slovenski strelec. Foto: Reuters
Zvonimir Serdarušić in Uroš Zorman
Zvonimir Serdarušić je od starejših, izkušenejših rokometašev pričakoval več - še posebej v končnici tekme. Foto: Reuters
Slovenski navijač
Slovenski navijači so se v domovino odpravili sklonjenih glav. Foto: MMC RTV SLO
Konec slovenskih rokometnih sanj

Slovenci so v Veszprem prišli z dvema goloma prednosti, kar je bila dobra, a ne idealna popotnica. Po sila izenačenem prvem polčasu so drugega začeli fantastično in povedli celo za pet zadetkov. Dolgo je kazalo na uspeh, a so se Madžari na krilih odličnega vratarja Nandorja Fazekaša vrnili in se še šestič uvrstili na svetovno prvenstvo v rokometu. S tem so Slovencem tudi razblinili sanje o nastopu na olimpijskih igrah.

Velika izboljšava iz prve tekme
Slovenski rokometaši so opazno popravili igro iz prve tekme in so bili v napadu skoraj nezgrešljivi. Ves čas so dihali za vrat Madžarom, za katere je navijala 5.000-glava množica. V 15. minuti je Vid Kavtičnik (v prvem polčasu 4/4 s sedmih metrov) znova izenačil izid, takoj zatem so Slovenci iz protinapada povedli (8:9). Potem ko je David Špiler rezultat izenačil na 12:12, je sledila serija odličnih obramb na obeh straneh (Gorazd Škof je med drugim ubranil strel s sedmih metrov, Luka Dobelšek je odlično ustavil strel Reinaldu Perezu), na koncu pa so bili uspešnejši Slovenci, ki so polčas dobili s 13:14.

Bliskovit začetek drugega polčasa
Drugi polčas so varovanci Zvonimirja Serdarušića začeli naravnost fantastično! Kavtičnik je z dvema zaporednima sedemmetrovkama prvič na tekmi povišal prednost na dva gola, Dobelšek je povišal na tri gole prednosti, po odličnem bloku Aleša Pajoviča in odlični igri v obrambi je Uroš Zorman prednost povišal na +5 (14:19).

Madžari s preobratom do SP-ja
Toda sledila je izjemna serija Madžarov, ki so se z delnim izidom 5:1 vrnili v igro. Na 25:25 je izenačil Tamaš Ivancsik. V končnici se je vendarle razigral vratar Fazekaš, ki je odbil večji del slovenskih napadov, njegovi soigralci pa so z učinkovitostjo pred Škofovimi vrati povedli za +3. V izdihljajih tekme so imeli Slovenci napad z dvema igralcema več, a so se Madžari ubranili in se uvrstili na SP, ki bo med 13. in 30. januarjem 2011 na Švedskem.

Serdarušić pričakoval več od starih mačkov
"Petdeset minut smo nadzorovali igro in bili boljši od Madžarov. Nato smo začeli delati napake, v zadnjih desetih minutah nismo zabili niti enega gola," je po tekmi dejal selektor Serdarušić. Sklenil je: "Nismo imeli živcev, največ napak v končnici pa so naredili najbolj izkušeni igralci. Upal sem, da bodo prav oni pripeljali tekmo do konca in da bomo odšli na svetovno prvenstvo, razpletlo pa se je drugače."

Kavtičnik je ob tem še dodal: "Borili smo se do zadnjih atomov moči. V zadnjih desetih minutah ni bilo zbranosti v naši igri, enostavno smo naredili preveč napak, bilo pa je tudi nekaj spornih sodniških odločitev."