Slovenski rokometaši so veliko zmago proslavili skupaj z navijači. Foto: EPA
Slovenija
Slovenci so si po koncu dali duška, saj so bili deset minut predtem v izgubljenem položaju. Foto: EPA
Borut Mačkovšek
20-letni in 204 cm visoki Izolan Borut Mačkovšek je odigral sijajno partijo. Foto: EPA
Marko Bezjak
Marko Bezjak je z dvema zaporednima goloma izenačil na 30:30. Foto: EPA
Boris Denič
Selektor Boris Denič je lahko ponosen na svoje varovance, ki tvorijo homogeno ekipo. Foto: EPA
Rokometna reprezentanca se predstavi

Slovenija je na ta način osvojila prvo mesto v skupini C, kar pomeni, da se bo v osmini finala, ki bo v ponedeljek ob 19.00 v Barceloni, pomerila z vsaj na papirju "ugodnim" Egiptom. Ob morebitni zmagi nad Egipčani Slovence v četrtfinalu v sredo čaka zmagovalec dvoboja med Rusijo in Brazilijo. Da, diši po polfinalu ...

A še dobrih pet minut pred koncem obračuna s Srbijo ni kazalo najbolje, saj so Srbi vodili s 30:27. Nato je bil izključen Žarko Šešum, kar so Slovenci znali izkoristiti - z delnim izidom 6:0 (!) so odločili zmagovalca. Pri Slovencih so se strelsko najbolj izkazali Dragan Gajič s sedmimi ter Luka Žvižej in Borut Mačkovšek s po šestimi goli.

Uvodne minute v znamenju Mačkovška in Nenadića
Slovenija, ki je začela s standardno postavo in obrambo 6-0, je odprla tekmo s prodorom in golom Uroša Zormana. Za naslednji dve vodstvi sta poskrbela Luka Žvižej in Borut Mačkovšek, ki je Ivana Gajića - zamenjal je rahlo poškodovanega Darka Stanića - premagal z izjemnim strelom z okoli 10 metrov. Srbi so izenačili na 3:3, nato pa povedli z golom Marka Vujina (3:4). Pri Slovencih je odlično tekmo začel Mačkovšek, ki je v 9. minuti s svojim tretjim golom zadel za vodstvo s 7:6. Še zadetek več je na nasprotni strani prispeval Petar Nenadić.

Dolenec, Gajič in Bezjak za +3
Po desetih minutah je selektor Boris Denič vratarja Gorazda Škofa zamenjal s Primožem Proštom. Sledilo je izenačeno srečanje, v katerem si nobena izmed ekip ni priigrala več kot zadetka prednosti. Tako je bilo vse do 21. minute, ko je Slovenija po golih Jureta Dolenca in Dragana Gajića povedla s 13:11, na kar se je srbski selektor Veselin Vuković odzval z minuto odmora. Po njej je Marko Bezjak z igralcem manj celo povišal na +3, a se je Srbija približala na 13:14.
Slovenski voz povlekla Skube in Gajič
Končnica je pripadla Slovencem, ki so po dveh golih Sebastiana Skubeta in Dragana Gajiča 20 sekund pred odmorom povedli z 19:16. To je bil najboljši slovenski prvi polčas na prvenstvu. Mačkovšek in Gajić sta zadela po štirikrat.

Srbi na krilih Stanića v 10 minutah od -4 do +1
Slovenija je odlično nadaljevala. Z igralcem manj je Gajič zadel za 20:16, Zorman pa za 21:17. Pri 21:18 je Ivana Gajića v srbskih vratih zamenjal Darko Stanić, ki je bil ključen pri preobratu. Stanić je namreč ubranil tri slovenske napade zapored, kar so njegovi soigralci izkoristili in v 40. minuti prek Momirja Ilića izenačili na 21:21, nato pa z golom Alema Toskića malo pozneje tudi povedli, tako da je Denič moral vzeti minuto odmora.

Stanić ubranil 7-m, Šešum zadel za +3
Po njej je Gajič znova poravnal izid. Toda Srbi so odgovorili z goloma Ivana Nikčevića in Uroša Mitrovića ter v 45. minuti prvič povedli s +2 (24:22). Slovenci so imeli velike težave pri prebijanju agresivne srbske obrambe, ki je s 6-0 prešla na 5-1. Pri 24:22 v 47. minuti je Stanić ubranil sedemmetrovko Gajiču, na drugi strani pa je Žarko Šešum - ob igralcu manj - zadel za 25:22.

Slovenci odlično izkoristili izključitev Šešuma
Na slovensko srečo sta Mačkovšek in Gajič v 50. minuti priigrala priključek 25:24, a je bil nato (pre)strogo izključen Uroš Bundalo. Na dva gola Marka Vujina je odgovoril Luka Žvižej za 26:27. V 53. minuti je Mitrović povišal srbsko vodstvo na +3 (29:26). Srbi so prelahko dosegali zadetke. Pet minut in pol pred koncem pri vodstvu Srbije s 30:27 je bil izključen Žarko Šešum, kar je Slovenija sijajno izkoristila, saj sta Mačkovšek in Bezjak z dvema goloma v 57. minuti poskrbela za izenačenje na 30:30. A to še ni bilo vse, po obrambi Prošta je Luka Žvižej v protinapadu zadel za 31:30, Gašper Marguč pa za 32:30. Srbi so bili izgubljeni. Ko je Prošt ubranil še projektil Vujina, se je slovensko slavje - tudi na tribunah - lahko začelo.