Ana Bucik se je na 26. nastopu v svetovnem pokalu prvič prebila v prvo petnajsterico in pri tem v Santa Caterini sedmič osvojila točke za svetovni pokal. Foto: Reuters
Nina Loeseth v Santa Catarini
Nina Loeseth je po dveh tretjih mestih v slalomu in 2. mestu veleslaloma iz Courchevela pred dvema tednoma zdaj pri 26 letih dosegla še prvo zmago za svetovni pokal. Foto: Reuters
Uspešen nastop slovenskih slalomistk
Shiffrinova okreva po hudi poškodbi
Smučanje Ane Bucik za 15. mesto in izid kariere
Nastop Nine Loeseth za prvo zmago

Ana Bucik je s 15. mestom dosegla izid kariere v svetovnem pokalu, predtem je bila najvišje prejšnji teden 17. na slalomu v Lienzu. Maruša Ferk je s 17. mestom potrdila dobro formo in 4. mesto iz kombinacije iz Val d'Isera, hkrati pa je to njena druga najboljša uvrstitev v zadnjih dveh letih. Katarina Lavtar je s 23. mestom sploh prvič osvojila v slalomu točke.

V Aspnu trojica med 14. in 21. mestom
Pred dolgimi 13 leti, ko so še smučale vražje Slovenke, so nazadnje tri Slovenke osvojile slalomske točke za svetovni pokal. Nataša Bokal je bila 30. novembra 2012 v Aspnu 23., medtem ko sta si Lea Dabič in Špela Pretnar razdelili 14. mesto.

Do prve zmage z najhitrejšima vožnjama
Prepričljivo in več kot zasluženo je velika zmagovalka dneva postala Norvežanka Nina Loeseth, ki je bila najhitrejša v obeh vožnjah in je več kot za sekundo ugnala drugouvrščeno Čehinjo Šarko Strachovo (+1,12). Mesto na odru za zmagovalke si je z odločnim finalnim napadom prismučala Slovakinja Veronika Velez Zuzulova (+1,37).

26-letna Loesethova je v 98. nastopu v svetovnem pokalu vendarle dosegla prvo zmago v svetovnem pokalu. Razred zase je bila že v prvi vožnji, kar je v drugi še nadgradila, s tem pa je poskrbela za sploh prvo zmago Norvežank v slalomu po letu 2000 in Trine Bakke.

V finalu napredovale za skupno 13 mest
Med 59 slalomistkami na štartu petega slaloma sezone so bile tri Slovenke in prav vse so si v težkih pogojih na razriti progi prismučale finalni nastop, kjer so še pridobile nekaj mest in potrdile dvig forme v slovenskem smučarskem taboru. 27-letna Gorenjka Katarina Lavtar je napredovala za šest mest, 22-letna Novogoričanka Ana Bucik za pet, 27-letnica iz Blejske Dobrave Maruša Ferk pa za eno, pri čemer pa je bila druga proga veliko bolj utrjena kot prva.
Vse Slovenke imajo še rezerve
"Vesela sem, da iz tekme v tekmo napredujem, zavedam pa se, da imam še rezerve. Na prvi progi sem bila še plašna, saj nisem vedela, kako se bo odzval poškodovani gleženj. V cilju sem bila tako kar nekoliko presenečena nad rezultatom. V drugo sem poskusila napasti in ta vožnja je bila tista prava. Le proti koncu se mi je zgodila manjša napaka," je po 15. mestu dejala Bucikova.

"Že v Lienzu sem vedela, da dobro smučam, in čeprav se nisem uvrstila v drugo vožnjo, od tam nisem odšla z dolgim nosom in negativno nastrojena. Tridnevni trening takoj po novem letu se je obrestoval. Sem zelo vesela in zadovoljna. Posebno sem vesela zaradi tega, ker imam težave z visoko štartno številko," je povedala Ferkova.

"Po številnih odstopih v slalomu je lepo končati tekmo in priti do točk. Še vedno se mi nekoliko pozna, da zaradi vseh odstopov nisem tako samozavestna. Zelo sem zadovoljna, da sem sestavila dve vožnji in prišla v cilj," pa je svoj nastop komentirala Lavtarjeva.

Zaradi premile zime je Zagreb ostal brez slalomskih spektaklov na Sljemenu, organizacijo ženske in moške tekme pa so prevzeli Italijani iz Dolomitov. Po ženskem slalomu bo tako v Santa Caterini v sredo še moški slalom.