Federico Pellegrino
Najboljši trije v moški konkurenci z zmagovalcem Federicom Pellegrinom na čelu (v sredini). Foto: www.alesfevzer.com
4.000 ljudi na tekaškem prazniku v Planici
Fabjanovi finale pod Poncami ušel za las
Predstavitev tekaške proge v Planici
Polfinalni nastop Vesne Fabjan v Planici

Na premierni tekmi svetovnega pokala v dolini pod Poncami se je zbralo med tri in štiri tisoč gledalcev. V kvalifikacijah je bila na 1,2 kilometra dolgi progi v prostem slogu najhitrejša Norvežanka Astrid Uhrenholdt Jacobsen pred Švicarko Nadine Fähndrich in Nemko Hanno Kolb. Nastopilo je sicer deset Slovenk. S četrtim dosežkom, zaostala je 3,6 sekunde, je bila najvišje Fabjanova. V finalne boje sta se prebili še Anamarija Lampič, ki je bila 26., in Alenka Čebašek, ki je zasedla 29. mesto.

Lea Einfalt je bila 34., Nika Razinger 36., Eva Urevc 41., Barbara Jezeršek 47., Manca Slabanja 51., Anita Klemenčič 52. in Anja Žavbi Kunaver 55.

Le Fabjanova od Slovenk v polfinale
V prvi četrtfinalni skupini je nastopila Lampičeva, ki je osvojila četrto mesto, za zmagovalko Stino Nilsson je zaostala za dobro sekundo in pol (+1,53) in se ji ni uspelo prebiti v nadaljnje tekmovanje. V drugi skupini je tekla Čebaškova in zasedla zadnje mesto. Za zmagovalko Ingvild Flugstad Oestberg je zaostala za 3 sekunde in 75 stotink. Zadnja slovenska četrtfinalistka Fabjanova je nastopila v tretji skupini. V šprintu, v katerem sta že na uvodu padli Hanna Kolb in Linn Soemskar, je vodila od začetka do konca, svoje delo je opravila brezhibno in se suvereno uvrstila v polfinale. Končna uvrstitev Lampičeve je bilo 20. mesto, Čebaškove pa 30. mesto.

Štiri desetinke so jo ločile od finala
V polfinalni skupini je Fabjanova šprintala z Oestbergerjevo, Nilssonovo, Laurien van der Graaff, Hanno Falk in Jonno Sundling. Bronasta olimpijka je šprint začela dobro, hitro je povedla, po polovici pa je padla na četrto mesto. V zaključku je nato napadla, prehitela Falkovo in zasedla tretje mesto. Pred njo sta ciljno črto prečkali Nilssonova in Oestbergova. Vesnin čas (2:33,8) ni bil dovolj za veliki finale, ki ga je po času zgrešila za pičle štiri desetinke.

"Navijači so glasni in vsakič, ko smo prišli izpod mosta, je bilo super. Dajo ti dodatno energijo, škoda je tudi zaradi njih, da mi je tako malo zmanjkalo v igri stotink. A tudi sedmo mesto je lep rezultat in ta igra stotink se bo nekoč obrnila v moj prid. Tu je sicer vse odlično organizirano, proga je bila včeraj malo mehka, a so to dobro rešili. Razmere so prekrasne, vse 'štima'. Vsi so navdušeni nad Planico, nad progo, ki je drugačna kot druge in upamo, da bi postala stalnica v svetovnem pokalu," je po tekmi ocenila Fabjanova.
V finalu je Nilssonova odbila napad Norvežank, prva je prečkala ciljno črto, na oder za zmagovalke sta se uvrstili še Astrid Uhrenholdt Jacobsen in Heidi Weng.

Brez Slovencev v izločilnih bojih
V moški konkurenci, kjer je v finalu slavil Italijan Federico Pellegrino, se nobenemu Slovencu ni uspelo uvrstiti v izločilne boje. Miha Šimenc in Janez Lampič sta bila najmočnejši domači orožji, nazadnje je boljši dosežek imel mladi Lampič, ki je na 40. mestu za najhitrejšim zaostal 6,59 sekunde, od finala pa ga je ločila sekunda. Šest mest za njim je bil Šimenc (+7,03). Drugi slovenski tekači so končali bolj v ozadju, Boštjan Klavžar je bil 65., Luka Prosen 66., Miha Dolar 68., Benjamin Črv 72. in Miha Ličef 76.