Marcel Hirscher je že 16-krat stal na najvišji stopnički v veleslalomu. Foto: EPA
Marcel Hirscher
Marcel Hirscher se v Val d'Iseru počuti odlično in je že četrtič dobil veleslalom na tem francoskem prizorišču. Foto: EPA
Zmaga Hirscherja, uspeh kariere Žana Kranjca
Finalna vožnja Kranjca v Val d'Iseru

Kranjec je s številko 42 za stotinko ujel finalni nastop. Pri drugem merjenju je imel komaj 49. čas med vsemi, v spodnjem delu pa je bil zelo hiter, na zadnjem odseku celo 21 stotink hitrejši od Hirscherja. V finalu je v celoti izkoristil lepo progo in se več kot 20 minut oziroma vse do nastopa petnajstega po prvi vožnji, Švicarja Justina Murisiera, smejal kameram, ki so ga kot vodilnega kazale v TV-prenosu.
23-letni Kranjec je na izjemno strmi progi Bellevarde dobil potrditev, da je po slabem štartu v sezono ujel priključek z elito, svoj najboljši dosežek na tekmah svetovnega pokala pa je izboljšal kar za enajst mest. Leta 2013 je bil v Alti Badii 23.

Hirscher v finalu brez najmanjše napake
V boju za zmago je Avstrijec Hirscher, ki je vodil že po prvi vožnji, v finalu smučal brez napake. Že na vmesnih časih je bilo jasno, da se pelje 34. zmagi kariere (16. veleslalomski) naproti. Hirscher je bil edini, ki je bil na drugi progi hitrejši od Kranjca (za 38 stotink). V cilju je imel Avstrijec kar 1,29 sekunde prednosti pred Nemcem Felixom Neureutherjem. Tretji je bil Francoz Victor Muffat Jeandet, presenečenje pa je četrto mesto Avstrijca Manuela Fellerja, ki se je sijajno vrnil po poškodbi.

Ligety senzacionalno brez finala
Po prvi vožnji je kazalo na napet finale, saj je imel drugouvrščeni Henrik Kristoffersen le 14 stotink zaostanka za Hirscherjem, Muffat Jeandet 18 in Thomas Fanara 25 stotink. Toda Fanara in Kristoffersen sta v finalu odstopila, tako da je Hirscher, ki je prevzel vodstvo v skupnem seštevku svetovnega pokala, lovil čas Neureutherja, ki se je na 2. mesto s četrtim časom finala povzpel s šestega po prvi vožnji. Američan Ted Ligety je zaradi bolečin v hrbtu na prvi progi zaostal skoraj tri sekunde, tako da se prvič po desetih letih (Kranjska Gora, december 2005) ni uvrstil v finale.

"Ta veleslalom v Val d'Iseru je res nekaj posebnega, posebnega ga dala svojstven teren oziroma strmina. Zame osebno gre za najbolj zahteven veleslalom v sezoni. Od tekmovalca terja odlično telesno pripravo, saj se je zelo težko obdržati na progi, ob vijuganju med vsemi temi vratci. Tu sem decembra 2009 osvojil svojo prvo veleslalomsko zmago, decembra 2010 še svoj prvi slalom, zato niti ni tako slabo tukaj," se je pošalil Hirscher, ki je favorit tudi na nedeljskem slalomu.

Hirscher prehitel Millerja in Tombo
Hirscher je na večni lestvici po številu vseh osvojenih zmag v svetovnem pokalu s 34 zmagami prehitel Američana Bodeja Millerja ter je ostal sam na sedmem mestu. Pred njim so le še smučarji, ki več ne tekmujejo, rojak Benjamin Raich (36), Švicar Pirmin Zurbriggen (40), Luksemburžan Marc Girardelli (46), italijanski as Alberto Tomba (50), rojak Hermann Maier (54) in izjemni Šved Ingemar Stenmark (86).
S 16 veleslalomskimi zmagami se je Hirscher odlepil od Tombe za četrto mesto večne lestvice. Od najboljšega avstrijskega veleslalomista imajo več veleslalomskih zmag v svetovnem pokalu le trije, Stenmark (46), Američan Ted Ligety (24) in Švicar Michael von Grünigen (23).