Zgodovinska slika za slovenske smučarske skoke - prva Slovenka na zmagovalnih stopničkah za svetovni pokal. Foto: EPA
Katja Požun v Hinzenbachu
Katja Požun nadaljuje nizanje odličnih izidov v krstni sezoni svetovnega pokala za ženske. Foto: Reuters
Slovenske skakalke
Slovenske skakalke potrjujejo visok potencial in bodo čez dve leti v Sočiju med najmočnejšimi orožji za olimpijske medalje. Foto: Andreja Prel
Gregor Schlierenzauer
Gregor Schlierenzauer je prvo zmago v svetovnem pokalu slavil 3. decembra 2006 v Lillehammerju, ko mu je do 17. rojstnega dne manjkalo še več kot mesec dni. Foto: Reuters
Peter Prevc
Peter Prevc je na zadnjih tekmah najbolje razpoloženi slovenski "orel", tokrat pa ni izkoristil priložnosti za novo uvrstitev v prvo deseterico. Foto: MMC RTV SLO/Toni Gruden
Zgodovinski dosežek Požunove
»Schlieri« štiridesetič, Slovenci povprečno

V Gornji Avstriji so pred nastopom vodilne trojice iz prve serije zaradi premočnega vetra morali odpovedati finale, tako da so obveljali izidi po prvem skoku.

Zgodovinske stopničke vabijo na Ljubno
Zmagala je Daniela Iraschko, druga je bila serijska zmagovalka Sarah Hendrickson, tretja pa Katja Požun. Avstrijka je le za 0,7 točke ugnala Američanko. 18-letna Požunova je s skokom 90,5 m zaostala za slabih deset točk, v boju za prve stopničke pa je prehitela Nemko Ulrike Grässler in legendarno Norvežanko Anette Sagen. Moštveni uspeh Slovenk sta dopolnili Maja Vtič z 8. in Špela Rogelj z 10. mestom.

Požunova, najboljša slovenska smučarska skakalka, ki se je na prav vseh tekmah premiernega svetovnega pokala za ženske uvrstila med prvo deseterico, je tako dosegla zgodovinski mejnik - prve stopničke za Slovenijo. S tem uspehom se je Požunova tudi prebila na tretje mesto v skupnem seštevku za svetovni pokal.

Še enkrat v Avstriji, nato dvakrat v Sloveniji
Brez točk so na prvi tekmi v Hinzenbachu ostale Urša Bogataj na 34., Anja Tepeš na 38. in Manja Pograjc na 41. mestu. V nedeljo smučarske skakalke čaka še ena tekma. Izjemen ekipni uspeh s tremi uvrstitvami med prvo deseterico je najboljše vabilo za tekme svetovnega pokala, ki bodo naslednji konec tedna na Ljubnem ob Savinji.

Trojica "orlov" pri točkah
Slovenski skakalci niso povsem ponovili dosežka kolegic iz reprezentance. Trije so osvojili točke, a za uvrstitve v drugo in tretjo deseterico. Peter Prevc je bil po prvi seriji v Predazzu na 7. mestu in imel dobro izhodišče za napad, a ga ni izkoristil. V zahtevnih razmerah mu je zmanjkalo nekaj metrov in je na koncu osvojil 13. mesto. Jure Šinkovec je z 18. mestom potrdil dosežke iz Sappora, Dejan Judež pa je s 23. mestom izenačil dosežek kariere, ki ga je dosegel pred tednom na Japonskem.

"Schlieri" pri 22 letih pri 40 zmagah
Prepričljivo je slavil Gregor Schlierenzauer, ki je bil najdaljši v obeh serijah (134,0/134,5). 22-letni Avstrijec je dosegel svojo okroglo 40. zmago v svetovnem pokalu, kjer je na večni lestvici na 2. mestu. Za legendarnim Fincem Mattijem Nykänenom "Schlieri" zaostaja le še za šest zmag. Ga lahko ujame že letos? Do konca sezone je še kar 14 tekem za svetovni pokal.

"Kdaj bom ulovil Nykänena? Mislim, da še ne tako kmalu. Še vedno sem mlad, tako da imam časa še dovolj. Če bom še naprej zdrav, bo takšno vprašanje na mestu," je po 40. zmagi dejal Tirolec.

Drugo mesto je zasedel Severin Freund, Nemec je bil edini pravi tekmec Schlierenzauerja. Do najnižje stopničke se je z odličnim drugim skokom prebil Thomas Morgenstern, ki je bil po 1. seriji šele 14.

Kranjec prvič letos brez točk
Najboljši slovenski skakalec Robert Kranjec je prvič letos ostal brez finala in s tem točk za svetovni pokal, s skokom, dolgim 119 metrov, je osvojil le 34. mesto. "Leteči Kranjec" je v skupnem seštevku tako zdrsnil z 8. na 10. mesto. Razočarala sta tudi Jernej Damjan z 41. in Jurij Tepeš s 43. mestom.