Petra Majdič je prebolela razočaranje na SP-ju v Libercu in ostaja v boju za sam veliki kristalni globus. Foto: EPA
Vesna Fabjan
Vesna Fabjan, ki bo v petek praznovala 24. rojstni dan, je do zdaj najboljši izid dosegla v šprintu v Ribinsku pred dvema letoma, kjer pa je bila konkurenca močno okrnjena. Foto: MMC RTV SLO
Peter Northug
Peter Northug je v finalu moškega šprinta v zadnjih metrih ugnal rojaka Ola Vigna Hattestada. Foto: EPA
Prvič dve Slovenki v finalu
Finale šprinta v Lahtiju

Zgodovinski uspeh v Lahtiju za slovenski smučarski tek - prvič do zdaj sta se v veliki finale šprinta uvrstili dve Slovenki, ki sta nato osvojili prvo in četrto mesto. Razočaranje s svetovnega prvenstva v Libercu je najuspešnejša slovenska tekačica odpravila s 13. zmago v svetovnem pokalu in z majico vodilne v skupnem seštevku.

Zmagala kljub udarcu v hrbet
Fabjanova je finalni tek začela najodločnejše in vodila vse do zadnjega vzpona, ko je zdrsnila na peto mesto, medtem ko se je Majdičeva "prilepila" na hrbet Pirji Muranen. Ob spustu je Majdičeva prehitela Finko in jo nato v zadnjem zavoju dobro zaprla, za kar se ji je najhitrejša iz predtekmovanja oddolžila s palico v hrbet. V divjem finišu je bila Petra močnejša od svetovne prvakinje Arianne Follis, jezna Muranenova je bila tretja, Fabjanova pa je na ciljni črti ugnala Charlotte Kallo.

Odlično že v kvalifikacijah
Fabjanova
in Majdičeva sta se izkazali že v kvalifikacijah, ko sta dosegli 4. oz. 2. čas, nato pa sta slovenski tekačici slavili v svojih četrtfinalnih skupinah. Vesna je s časom 2:37,4 za slabo sekundo prehitela vse tekmice, medtem ko je Petra (2:37,6) le za desetinko ugnala Norvežanko Celine Brun-Lie. Katja Višnar je v peti četrtfinalni skupini zasedla 6. mesto. V polfinalu sta tako Fabjanova kot Majdičeva zasedli drugo mesto z zajetno prednostjo pred preostalimi tekmicami in le pičlim zaostankom za Muranenovo oz. Follisovo.

Bolezen tokrat v korist Majdičeve
Ker vodilna v skupnem tekaškem seštevku Aino Kaisa Saarinen zaradi bolezni ni nastopila, ima Majdičeva zdaj 74 točk naskoka pred Finko. V boju za veliki kristalni globus ostajata še Poljakinja Justyna Kowalczyk in Virpi Kuitunen. Do konca sezone je samo še sedem preizkušenj, od tega dva šprinta v klasični tehniki. V nedeljo je v Lahtiju, kjer sočasno tekmujejo tudi skakalci in kombinatorci, na sporedu še tek na 10 km prosto.