Iran oz. kako se ga lotiti, je eden večjih trnov v peti ameriške administracije. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
Iran oz. kako se ga lotiti, je eden večjih trnov v peti ameriške administracije. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic

Kot je dejal za NBC, "so vojaške akcije bile in ostajajo na mizi", vendar je izrazil upanje, da ne bodo potrebne.
Po njegovih besedah gre za načrt, kako Iranu preprečiti - če bi bilo to potrebno -, da se dokoplje do jedrskega orožja, pri čemer pa je Mullen izrazil veliko zaskrbljenost nad posledicami tovrstnega ukrepa.
Kot je poudaril za oddajo NBC-ja Meet the Press, bi vojaška akcija zoper Iran utegnila imeti nepredvidene posledice, ki jih je težko napovedati v tem izjemno nestabilnem delu sveta. "Gre za eno izmed možnosti, ki jo predsednik Obama ima. Ponavljam, upam, da ne bomo prišli do tega, vendar gre za pomembno možnost," je dejal Mullen.
Mullen kljub vsemu upa, da bo kombinacija mednarodnih diplomatskih prizadevanj in sankcij zoper Iran prisilila to državo v zamrznitev programa bogatenja urana, ki je po mnenju mnogih krinka za razvoj jedrskega orožja.
Ahmadinedžad za dialog
Medtem pa je iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad dejal, da se je pripravljen srečati z ameriškim kolegom Obamo in z njim razpravljati "o globlanih vprašanjih", ko se bo prihodnji mesec udeležil zasedanja Generalne skupščine ZN-a v New Yorku.
"Imejva srečanje dveh mož v Združenih narodih pred svetovnimi mediji in videli bomo, čigave argumente javno mnenje bolj sprejema," je dodal iranski predsednik.
Ahmadinedžad je v preteklosti večkrat pozval Obamo in njegovega predhodnika Georgea Busha, naj se srečata z njim v Združenih narodih, a Bela hiša njegove pozive vztrajno zavrača.