Gre za prvi tak potop ladje v Jadranskem morju. Foto: RTV SLO
Gre za prvi tak potop ladje v Jadranskem morju. Foto: RTV SLO

Na globini 30 metrov približno 250 metrov od obale naj bi postala prvovrstna turistična atrakcija za potapljače.

Spektakularno potopitev 58 metrov dolge ladje je z obale in plovil spremljalo več tisoč ljudi. Nadzorovani eksploziji sta močno poškodovali ladjo, ki se je potopila v nekaj minutah, kar je bilo veliko hitreje, kot so številni pričakovali.

Potopitev ladje Vis je bila prva nadzorovana potopitev kakšne ladje na Hrvaškem, zaradi katere so spremenili tudi zakone. Lastnik ladje Arsen Brajković, ki je služil vojaški rok na Visu, je dejal, da so potrebovali pet let za izvedbo zamisli o potopitvi ladje, ki bo postala atrakcija za potapljače.

Ladjo je kupil v Črni gori z namenom, da bi jo preuredil v luksuzno jahto, a mu v več kot desetih letih ni uspelo zbrati dovolj denarja. Potem se je odločil, da bo ladjo, ki jo je leta 2002 pripeljal v Pulj, prepustil potapljačem.

Ladjo Vis so izdelali leta 1956 v puljski ladjedelnici kot potniško vojaško plovilo, na katerem so bile urejene častniške kabine. Imela je tudi protiletalske topove. Bila je težka 662 ton, dolga 60 metrov in široka devet metrov. Jugoslovanska ljudska armada je ladjo prepustila črnogorski vladi v 80. letih prejšnjega stoletja, so poročali hrvaški mediji.

Na Hrvaškem nameravajo v prihodnjih letih potopiti še več podobnih ladij. In medtem ko je na Hrvaškem to turistična strategija, je pri nas to prepovedano. Za podobne projekte si sicer že leta prizadevajo tudi pri nas, a za zdaj neuspešno.

Več v prispevku novinarja Deana Jelačina.

Potopljena ladja kot atrakcija za potapljače
Potopljena ladja kot atrakcija za potapljače