Nazadnje je bil sum na BSE potrjen leta 2007. Foto: BoBo
Nazadnje je bil sum na BSE potrjen leta 2007. Foto: BoBo
Na Dolenjskem bolezen norih krav

Pri kravi cikaste pasme, ki je poginila na kmetiji na Dolenjskem, so sum na BSE postavili že s hitrim posmrtnim testom. Vzorec so nato preiskali še s prenosom western in bolezen tudi potrdili, so sporočili iz uprave za varno hrano.

Gre za deveti primer BSE, potrjen v Sloveniji. Zadnji je bil potrjen leta 2007, vsi primeri pa so pokazali sliko klasičnega BSE-ja.

Uprava za varno hrano je sicer že pred potrditvijo bolezni uvedla ukrepe za izkoreninjenje bolezni, kot so prepoved premikov živali s kmetije in na kmetijo, določitev kohorte in zadnjih dveh potomcev.

Krava zamenjala tri lastnike
Preiskava je pokazala, da je krava doslej zamenjala tri lastnike. Po trenutno znanih podatkih je kmetija, na kateri je žival poginila, redila samo to kravo, kmetija, na kateri je bila žival povržena, pa trenutno redi 12 govedi.

Krava, pri kateri so potrdili BSE, v zadnjih dveh letih pred potrditvijo bolezni ni imela potomcev. V krmni in rojstni kohorti so bile štiri živali; ena od njih je še živa, in sicer na kmetiji v Zasavju. To žival bodo zdaj v okviru ukrepov izkoreninjenja bolezni usmrtili in neškodljivo odstranili.

NVI bo vzorce sicer poslal še v referenčni laboratorij Evropske unije v Veliko Britanijo, kjer bodo opravili dodatno testiranje, ali gre za klasično ali atipično obliko BSE-ja.

Slovenija ima od maja 2013 status države z zanemarljivim tveganjem za BSE. Ne glede na to, ali bo končna diagnoza preiskav v Veliki Britaniji pokazala klasični ali atipični BSE, novi primer ne bo vplival na status Slovenije glede BSE-ja, saj je bila krava povržena pred več kot 12 leti.

Na Dolenjskem bolezen norih krav