
Medtem ko se evropske države pripravljajo na praznovanje dneva zmage in konca druge svetovne vojne v Evropi 8. maja, se je v Združenem kraljestvu že danes začelo štiridnevno praznovanje.
Slovesnost se je začela z branjem odlomkov iz slavnega govora britanskega premierja Winstona Churchilla ob dnevu zmage nad nacistično Nemčijo leta 1945, točno opoldne pa so v Londonu zadoneli zvonovi Big Bena.
V središču britanske prestolnice, na slovitem bulvarju The Mall, je nato potekala vojaška parada, ki so si jo ogledali tudi člani britanske kraljeve družine. Na ulicah je parado spremljalo na tisoče ljudi.
Karel III. je salutiral, ko je približno tisoč pripadnikov britanskih oboroženih sil skupaj z enajstimi ukrajinskimi vojaki, ki so mahali z zastavo svoje države, in približno petdesetimi vojaki iz držav članic Nata, korakalo mimo Buckinghamske palače.
Vrhunec parade je bil prelet vojaških letal nad Londonom, v katerem so ob sodobnih letalih sodelovala tudi zgodovinska letala in akrobatska letalska skupina Rdeče puščice, ki je na nebu pustila tribarvno sled.
Prelet letal si je ogledala tudi kraljeva družina, ki je s praznično okrašenega balkona Buckinghamske palače pozdravljala zbrano množico. Ob kralju in njegovi soprogi, kraljici Camilli, je bil med drugim navzoč tudi princ William s princeso Kate in tremi otroki.
Kralj in kraljica bosta popoldne na čajanki gostila približno 50 veteranov iz druge svetovne vojne in njihove družinske člane.

Po vsej državi se bo do četrtka zvrstilo še več sto drugih slovesnosti, piknikov, razstav in komemoracij. Eno od slavij bo potekalo na ladji HMS Belfast – eni redkih ohranjenih britanskih vojaških ladij iz druge svetovne vojne, ki je zasidrana na obali Temze.
Gostilne in pubi po vsej državi v okviru praznovanj do četrtka lahko ostajajo odprti dve uri dlje.
Praznovanje obletnice se bo v četrtek končalo z opoldanskim dvominutnim molkom v Buckinghamski palači in vladnih stavbah. Kraljevi par se bo nato udeležil še zahvalne maše v Westminstrski opatiji.
Britanski premier Keir Starmer je dejal, da letošnja 80. obletnica konca druge svetovne vojne zaznamuje "trenutek narodne enotnosti". "To je čas, ko praznujemo težko priborjeni mir, počastimo spomin na vse tiste, ki so izgubili življenje, in se spomnimo mnogih, ki so žrtvovali svoje življenje za našo svobodo," je premier.
Veteranov in pripadnikov generacije, ki je preživela drugo svetovno vojno, je sicer danes med živimi le še peščica.
Aretacije na Nizozemskem
Na Nizozemskem je na slovesnosti ob obletnici konca vojne v mestu Wageningenu v osrednjem delu države policija aretirala pet propalestinskih protestnikov. Kot so pojasnili na policiji, so bile aretacije izvedene zaradi motenja javnega reda.
Po podatkih lokalnih medijev se je zbralo približno od 250 do 300 protestnikov, da bi izrazili nasprotovanje vojni med Izraelom in Gazo ter zahtevali, da nizozemska vlada izrazi svoje nasprotovanje.
Med govorom nizozemskega premierja Dicka Schoofa je protestnik na oder, kjer je bil tudi poljski premier Donald Tusk, vrgel dimno bombo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje