Kip Stalina v Volgogradu. Foto: Reuters
Kip Stalina v Volgogradu. Foto: Reuters

Pred spominskimi slovesnostmi ob 80. obletnici zmage Sovjetske zveze in njenih zaveznikov nad nacistično Nemčijo, ki bodo potekale prihodnji teden, se je znova pojavilo vprašanje o vrnitvi nekdanjega imena mesta na jugu Rusije.

A preimenovanje v Stalingrad je kljub vojni slavi mesta občutljivo vprašanje v Rusiji zaradi povezav s komunističnim diktatorjem Stalinom in grozodejstvi pod njegovo vladavino.

Ko so Putina vprašali o vrnitvi nekdanjega imena, je odgovoril, da je ideja nekako "logična" glede na zgodovinski pomen bitke.

"O tem se morajo odločiti prebivalci in lahko razmislimo o tem, a treba bo vprašati njih," je njegove besede citirala ruska medijska agencija RIA.

"Vsekakor bi bilo logično. Če odstranimo ideologijo, je ime seveda povezano z zmago. Vendar se moramo najprej prepričati, kaj si misli večina prebivalcev," je še dejal Putin.

Zajeti nemški vojaki med bitko za Stalingrad. Foto: AP
Zajeti nemški vojaki med bitko za Stalingrad. Foto: AP

Je pa že v torek Putin izdal odlok o preimenovanju letališča Volgograd v Stalingrad, "da bi ovekovečili zmago sovjetskega ljudstva v veliki domovinski vojni", pri čemer si veteranske skupine prizadevajo, da bi se k staremu imenu vrnilo tudi samo mesto.

Destalinizacija prinesla Volgograd

Rusi drugo svetovno vojno, od leta 1941 do 1945, ki sega v čas nacistične invazije v Sovjetski zvezi, imenujejo velika domovinska vojna.

Stalingrad, ki so ga leta 1961 v okviru procesa "destalinizacije" preimenovali v Volgograd, je bil prizorišče najbolj krvave bitke v drugi svetovni vojni, ko je sovjetska Rdeča armada med avgustom leta 1942 in februarjem leta 1943 z več kot milijonom žrtev premagala nacistične sile, kar je privedlo do preobrata v vojni.

Za slovesnosti ob obletnici konca vojne v Rusiji pripravljajo številne prireditve, ki bodo vrhunec dosegle z vojaško parado v Moskvi, kjer pa v primerjavi z jubileji v preteklosti ne bo zahodnih voditeljev zaradi ruske vojaške agresije na Ukrajino.

Kip Matere Rusije na hribu Mamajev v Volgogradu, kjer so potekali najhujši boji. Foto: AP
Kip Matere Rusije na hribu Mamajev v Volgogradu, kjer so potekali najhujši boji. Foto: AP