Caeleb Dressel je za pet stotink izboljšal svetovni rekord na 100 metrov delfin. Foto: AP

Drugo mesto je osvojil Madžar Kristof Milak, z bronom pa se je okitil Švicar Noe Ponti.

Dressel je svetovni rekord izboljšal za pet stotink, pred dvema letoma je na svetovnem prvenstvu v Gvangdžuju plaval 49,50.

Plavalec s Floride je na letošnjih igrah slavil tudi na 100 m prosto, najboljši pa je bil tudi z ameriško štafeto 4 x 100 m prosto. V zadnjih štirih letih je v izjemni formi. Na svetovnem prvenstvu v Budimpešti 2017 je osvojil sedem zlatih, v Gwangjuju pa šest zlatih ob dveh srebrnih kolajnah.

100 m delfin (M):
UvrstitevTekmovalecDržavaRezultat
1Caeleb DresselZdružene države Amerike49,45
2Kristof MilakMadžarska49,68
3Noe PontiŠvica50,74

Avstralka McKeownova drugič zlata v hrbtnem slogu
Avstralska plavalka Kaylee McKeown je osvojila zlato medaljo na 200 m hrbtno. 20-letnica iz Redcliffa v Queenslandu je bila najboljša že na pol krajši razdalji v istem slogu. S časom 2:04,68 je za 74 stotink ugnala Kanadčanko Kylie Masse, tretja pa je bila še ena Avstralka Emily Seebohm.

200 m hrbtno (Ž):
1Kaylee McKeownAvstralija2:04,68
2Kylie MasseKanada2:05,42
3Emily SeebohmAvstralija2:06,17
Katie Ledecky je odbila silovit napad Avstralke Ariarne Titmus v finišu. Foto: AP

Katie Ledecky ostaja kraljica na 800 m
Katie Ledecky je še tretjič zapored ugnala vse tekmice na 800 metrov prosto na olimpijskih igrah. 24-letnica iz Washingtona je bila hitrejša od Avstralke Ariarne Titmus in Italijanke Simone Quadarella.

Američanka je bila pred tem najboljša še na 1500 m prosto. S štafeto 4 x 200 m je osvojila srebro, na 400 m prosto pa jo je ugnala prav Titmusova. Avstralka se je tudi na daljši preizkušnji zelo približala Američanki v zadnjih 50 metrih, na koncu pa je zaostala sekundo in 26 stotink.

800 m prosto (Ž):
1Katie LedeckyZdružene države Amerike8:12,57
2Ariarne TitmusAvstralija8:13,83
3Simona QuadarellaItalija8:18,35

Britanci s svetovnim rekordom do zlata v mešani štafeti
Velika Britanija je zmagovalka mešane štafete na 4 x 100 m mešano. Ta disciplina je bila prvič na sporedu iger. Britanci so se veselili novega svetovnega rekorda 3:37,58. Drugo mesto je osvojila kitajska četverica, tretje pa avstralska.

Za Veliko Britanijo so plavali Kathleen Dawson, Adam Peaty, James Guy in Anna Hopkin. V cilj so prišli sekundo in 28 stotink pred Kitajci, Avstralci pa so zaostali še devet stotink več. Brez kolajne so ostali Američani, za katere je v zadnji predaji plaval Caeleb Dressel. Trikratni dobitnik zlate kolajne v Tokiu pa ni mogel nadoknaditi velikega zaostanka za tekmeci.

4 x 100 m mešana štafeta: