Luka Dončić je z 48 točkami postavil tudi slovenski rekord na posamezni tekmi. Do olimpijskega rekorda Oscarja Schmidta mu je zmanjkalo sedem točk. Foto: Reuters

Luka je bil nezaustavljiv, drugi so mu sledili in boj za zgodovinsko prvo zmago Slovenije na olimpijskih igrah je bil praktično odločen že v prvem polčasu, ki so ga varovanci Aleksandra Sekulića dobili za 20. Ko so v tretji četrtini povedli za 30, so bili Argentinci dokončno na kolenih.

Sorodna novica Slovenija na velikih tekmovanjih ob polčasu prvič več kot 60 točk

Dončić je v prvi četrtini dosegel 17 točk, do polčasa že 31 in ogrožen je bil olimpijski rekord Brazilca Oscarja Schmidta, ki je leta 1988 v Seulu Špancem nasul 55 točk. Toda čudežnemu dečku svetovne košarke se v nadaljevanju sploh ni bilo treba naprezati. Ob visoki prednosti je razigraval soigralce in rutinirano zadeval, kadar se mu je zazdelo. Srečanje je končal s slovenskim rekordom ‒ 48 točkami (met 18/29, za tri 6/14), 11 skoki, 5 podajami in 3 blokadami v 31 minutah. Statistični indeks +49. Igro je zapustil dobre štiri minute pred koncem.

Na vprašanje, ali res ni želel odigrati zadnjih minut tekme, da bi dosegel nov rekord, je Dončić odvrnil: "Rekordi me ne zanimajo. Tukaj sem zato, da dosegam zmage z ekipo."

Klemen Prepelič se je ustavil pri 22 točkah (trojke 4/6), 12 jih je prispeval Vlatko Čančar, 11 Mike Tobey, ki je zbral še 14 skokov. Pri Argentini, ki je vodila le v uvodnih dveh minutah tekme, je bil s 23 točkami najučinkovitejši Luis Scola. Dve manj je dosegel Facundo Campazzo.

Prva četrtina ‒ 32:24
Slovenija je tekmo začela v postavi Dončić, Blažič, Dragić, Čančar, Tobey. Uvod je bil odličen. Slovenci so zadeli prve štiri mete za tri točke (Dončić 3, Dragić 1) in povedli z 12:5. Argentinci so se približali na točko zaostanka, a sledil je silovit odgovor v podobi Dončića. Zvezdnik Dallasa je bil nezaustavljiv. Ob 100-odstotnem metu (4/4 za tri, 3/3 prosti meti) je v šestih minutah dosegel 15 od slovenskih 23 točk in že je bilo 23:15. Ob koncu prve četrtine je po trojki Blažiča prednost narasla na +10. Dončić je v prvi četrtini dosegel 17 točk (met 5/8). Slovenija je trojke metala 6/12.

Druga četrtina ‒ 30:18
Tudi druga četrtina se je začela izjemno. Dončić je dobil zaslužen počitek, neuravnotežen met izza črte pa je zadel Prepelič za najvišjo prednost plus enajst (35:24). Sledilo je nekaj zgrešenih metov in izgubljenih žog, tako da so se Argentinci po deseti točki Campazza približali na 35:29. Selektor Sekulić je bil prisiljen vzeti minuto odmora. Dončić se je po dveh minutah in pol odmora vrnil na parket in takoj zadel. Po polovici druge četrtine je bil naskok spet enajst (45:34). Slovenski šov se je nadaljeval. Alley oop Tobeyja, še dva koša Dončića in Argentinci so dve minuti pred polčasom zaostajali za 17 (53:36). A to še ni bil konec. Najprej je trojko zadel Nikolić, nato še Dončić in prednost je bila astronomskih 22 ‒ 62:40. Na odmor so Slovenci odšli s +20. Dončić je v prvem polčasu dosegel polovico slovenskih točk ‒ 31 v 16 minutah. Iz igre je metal 11/17, od tega 4/9 za tri točke. Prosti meti 5/5. Imel je še 8 skokov in 2 podaji za statistični indeks +35. Drugi najboljši strelec je bil Tobey s sedmimi točkami. Slovenske trojke 9/22.

Tretja četrtina ‒ 26:24
Slovenci so že v dveh minutah in pol tretje četrtine izpolnili bonus osebnih napak, kar pa jih v nadaljevanju ni teplo. Dončić je svojo prvo točko dosegel po treh minutah in pol za 67:48. Slovenija je našla odgovor na vsako potezo Argentine. Po polovici tretje četrtine je spet prišla do najvišje prednosti na tekmi 73:50. Zaporedne trojke Rupnika, Dončića in Čančarja so Argentince popolnoma dotolkle. Kako ne, na semaforju je pisalo 82:52. V samem zaključku tega dela igre je Argentina znižala slovenski naskok na 88:66. Dončić je v tem delu prispeval 4 točke in svoj izkupiček povišal na 35.

Zadnja četrtina ‒ 30:34
Nalet Argentine iz zaključka tretje četrtine je v uvodnem napadu zadnjega dela s trojko prekinil Prepelič. Prednost je sicer kopnela, toda šest minut pred koncem je bila še visokih +20 (97:77). Nato je v ospredje spet stopil Luka in s sedmimi zaporednimi točkami spet umiril tekmeca. Na klop je odšel štiri minute pred koncem. V zaključku je vajeti v svoje roke prevzel Prepelič.

Slovenija bo z gostiteljico Japonsko igrala v četrtek ob 6.40, za konec skupinskega dela pa jo v nedeljo ob 10.20 čaka še Španija.

Argentinski selektor: Dončić je najboljši košarkar na svetu
Izjave Dončića, Čančarja, Tobeyja in Prepeliča po zmagi nad Argentino
Edo Murić: Ostajamo trdno na tleh

Košarka, skupina C

SLOVENIJA − ARGENTINA
118:100 (32:24, 30:18, 26:24, 30:34)
Dončić 48 (met 18/29, za tri 6/14, prosti meti 6/7), 11 skokov, 6 podaj in 3 blokade, Prepelič 22 (za tri 4/6), Čančar 12, Tobey 11 in 14 skokov, Dragić 7, Dimec 5, Rupnik 4, Blažič in Nikolić po 3; Scola 23, Campazzo 21, Deck 17, Vildoza 11.

Prosti meti: Slovenija 18:27, Argentina 21:25.
Met za dve točki: Slovenija 26:41, Argentina 32:52.
Met za tri točke: Slovenija 16:43 (Dončić 6, Prepelič 4, Rupnik, Nikolić, Murić, Blažič, Dragić, Čančar), Argentina 5:31 (Campazzo 3, Deck, Brussino).
Skoki: Slovenija 59 (41 + 18), Argentina 32 (25 + 7).
Osebne napake: Slovenija 29, Argentina 27.
Pet osebnih: Tobey (36.), Murić (39.).

JAPONSKA − ŠPANIJA
77:88 (14:18, 14:30, 28:21, 21:19)
Hačimura 20, Vatanabe 19; Rubio 20 točk in 9 podaj, Claver 13, M. Gasol 12.

Posnetek tekme Slovenija - Argentina
Analiza tekme Slovenija - Argentina
Se Dončić počuti kot velik zvezdnik OI? "Fotografiranja je veliko, a ga je lahko še več."
Kaj je kljub sijajni zmagi Slovenije razjezilo Iva Daneua?