Sobota v Tokiu je prinesla vse štiri četrtfinalne obračune v moškem olimpijskem nogometnem turnirju.

Rafa Mir je vstopil v igro v 92. minuti rednega dela, tako po golu Maxa Gradela za vodstvo Slonokoščene obale s 3:2. A napadalec Španije je nato zadel že ob prvem dotiku žoge in poskrbel za podaljšek. Foto: Reuters

Španija le tri minute pred izpadom

Med osmerico je od evropskih reprezentanc bila le še Španija, ki je bila tik pred izpadom s Slonokoščeno obalo. Max Gradel je namreč v 90. minuti z diagonalnim strelom zabil za vodstvo Zahodnoafričanov z 2:1. A tedaj je selektor Jose Luis De La Fuente v igro poslal Rafa Mira. Španska številka 9 je zatresla že ob prvem stiku z žogo, s čimer je igralec Wolverhamptona izsilil podaljšek.

V dodatku so Španci prišli do najstrožje kazni, z bele točke je hladnokrvno zadel kapetan Mikel Oyarzabal. Sloni so vse sile uperili v napad, kar je s pridom izkoristil Rafa Mir, ki je z dvema goloma prišel do hat-tricka in postavil končni izid 5:2, ki pa ne odraža drame prvega četrtfinalnega obračuna.

Z 11-m nezgrešljivi Japonci, a junak vratar Tani

Japonska se je v polfinale prebila z brezhibnim izvajanjem 11-m, saj so vsi štirje izvajalci zadeli z natančnimi streli. Foto: Reuters

Japonska je po odličnih predstavah v skupinskem delu bila izraziti favorit proti Novi Zelandiji, a za razliko od predtekmovanja so japonski napadalci grešili. Po rednem delu in tudi polurnem podaljšku ni bilo zadetkov, razmerje strelov v okvir vrat je bilo 6:3 za Japonce.

Odločale so enajstmetrovke, po zadetkih v prvi seriji je nato japonski vratar Kosei Tani ubranil strel Liberata Cacaceja, zatem pa je za Novo Zelandijo zgrešil še Clayton Lewis in prednost gostiteljev je bila nedosegljiva. Polfinale je z golom v četrti seriji potrdil Maja Jošida.

Japonci po 11-m strli Novozelandce

Japonska je v nogometu doslej osvojila eno medaljo – bron v Ciudadu de Mexicu 1968. Španija je v zgodovini nabrala tri odličja: zlato doma v Barceloni 1992 in srebro v Antwerpnu 1920 in Sydneyju 2000.

Branilka naslova iz domačega Ria 2016 Brazilija je z golom Cunhe v 37. minuti izločila Egipt. V polfinalu čaka Brazilce soočenje s starimi znanci Mehičani. Mehika je namreč na odprtem dvoboju z Južno Korejo slavila s 6:3.