Stina Blackstenius je zabila dva gola. Foto: Reuters

V vsakem polčasu je Stina Blackstenius dosegla po en zadetek, najprej v 25. minuti z glavo, nato še v 54. minuti. Piko na i je v 72. minuti s še enim golom z glavo postavila rezervistka Lina Hurtig. Igralke ZDA so dvakrat zadele vratnico.

Švedska je grozila vse od začetka tekme, v uvodnih osmih minutah je sprožila tri strele.

Američanke, ki so štirikratne olimpijske zmagovalke (1996, 2004, 2008, 2012), so izgubile prvič po nizu 44 tekem brez poraza v preteklih dveh letih. Švedinje so jim boleč udarec zadale že na prejšnjih olimpijskih igrah v Riu de Janeiru, kjer so jih v četrtfinalu izločile po 11-metrovkah.

Nizozemske nogometašice olimpijski turnir začele z 10 goli

Reprezentanci sta se letos srečali tudi na aprilski prijateljski tekmi v Stockholmu, tedaj je bilo 1:1. Na preostalih 11 letošnjih srečanjih so Američanke vselej zmagale brez prejetega zadetka.

"To je težek poraz, mislim, da ta ekipa še nikoli ni bila v takšnem položaju. Malce nas je šokiralo, toda vsi smo pozitivno razpoloženi. Pred nami so nove tekme," je povedal selektor ZDA Vlatko Andonovski, ki je leta 2019 zamenjal Jill Ellis, pod vodstvom katere so bile Američanke svetovne prvakinje v letih 2015 in 2019.

V soboto se bodo ZDA pomerile z Novo Zelandijo, Švedska pa z Avstralijo.