Jakov Fak se je v skupnem seštevku svetovnega pokala prebil na 4. mesto. Foto: Reuters
Jakov Fak
Jakov Fak je takole prišel v cilj s pol minute zaostanka za Svendsnom in Fourcadom (desno). Foto: EPA
Emil Hegle Svendsen
Norvežan Emil Hegle Svendsen je osvojil še tretjo zlato medaljo v Novem mestu, skupaj pa deseto na svetovnih prvenstvih. Foto: EPA
Teja Gregorin
Teja Gregorin je v zasledovanju pridobila sedem mest. Foto: MMC RTVSLO

Fak, ki je po sobotnem bronu v šprintu zasledovanje štartal z 11 sekundami zaostanka za Norvežanom Emilom Heglejem Svendsnom in tri za Francozem Martinom Fourcadom, je do usodnega 17. strela držal drugo mesto, nato pa je edinkrat na tekmi zgrešil, kar ga je ob izjemno ostri konkurenci stalo medalje.

Na koncu je slavil Svendsen, ki je po fotofinišu le za desetinko sekunde strl Fourcada. Tretji je bil Rus Anton Šipulin. Klemen Bauer je končal na 24. mestu.

Fak se je prebil na drugo mesto
Prvo streljanje v leže ni spremenilo vrstnega reda na vrhu, saj so Svendsen, Fourcade in Fak ostali na prvih treh mestih. Vsi so pokrili vse tarče. Zato pa se je vrstni red spremenil po drugem strelskem nastopu, ko je moral Fourcade v kazenski krog, kar je izkoristil Fak, ki je znova streljal brezhibno in se prebil na drugo mesto za Svendsna.

Usodno zadnje streljanje v stoje
Tako Svendsen kot Fak sta tudi prvi strelski nastop v stoje opravila brez zgrešenega strela, tako da je Norvežan v zadnje kilometre odšel z 18 sekundami prednosti pred Fakom, medtem ko je bil tretji Rus Dmitrij Mališko. Na zadnjem streljanju sta tako Svendsen kot Fak zgrešila po enkrat, kar je pomenilo kazenski krog. Na Fakovo "nesrečo" so bili Mališko, Fourcade in Anton Šipulin brezhibni, tako da je Fak dober kilometer in pol pred koncem padel na 5. mesto. Do konca ga je prehitel še Avstrijec Dominik Landertinger.

Fak vesel tudi šestega mesta
"Na zadnjem streljanju sem tvegal, saj je Svendsen enkrat zgrešil in želel sem prevzeti vodstvo. Žal sem tudi sam naredil napako, a to je biatlon. V zadnjem krogu mi je malo zmanjkalo moči. Očitno sem šel pred tem malo čez mejo in na koncu za to plačal davek. No, še ena izkušnja več. Vesel sem tudi šestega mesta," je po tekmi dejal Fak.

Zmaga Bergerjeve; Gregorinova 32.
V ženski konkurenci je slavila najboljša biatlonka te zime Norvežanka Tora Berger pred Poljakinjo Krystyno Palko in Ukrajinko Oleno Pidrušino. Edina Slovenka Teja Gregorin je končala na 32. mestu.

"Zadovoljna sem z napredovanjem in delno tudi s strelsko potrditvijo. Sama nase pa sem jezna zaradi zadnjega zgrešenega strela stoje, ki bi ga morala zadeti. Če me občutki ne varajo, se tekaška forma res izboljšuje. Vsaj zadnji krog je bil spet borben, dovolj hiter, da sem premagala tekmico na progi. Upam, da bo temu sledila tudi rezultatska krivulja, ki v zadnjih dnevih ni bila najbolj spodbudna. Preko noči ne gre pričakovati revolucije, vendar bosta morda prav dva prosta dneva pri tem pomagala," je po nastopu dejala Gregorinova.

Svetovno prvenstvo se bo nadaljevalo v sredo (17.15) s posamično tekmo žensk na 15 km.