Janez Marič je prejšnji mesec dvig forme napovedal s 6. mestom v Ruhpoldingu. Nasmejan je bil tudi tokrat, saj je izenačil svojo najboljšo uvrstitev na SP-jih iz Oberhofa 2004 (skupinski štart). Foto: MMC RTV SLO
Klemen Bauer
Klemen Bauer se je odrezal daleč najbolje letos. Na lanski generalki v Pjeongčangu se je do zdaj edinkrat uvrstil med deseterico, ko je bil osmi. Foto: MMC RTV SLO
Kati Wilhelm
Kati Wilhelm je četrtič postala svetovna prvakinja. Foto: EPA

Neizmerno sem trpel, to je res težka proga. Pokuril sem se čisto do konca, da sem se že sam sebi smilil. Trikrat sem bil na spustih že čisto na meji padca, vendar sem se rešil. Leže sem imel veter, zato sem počakal, da se je malo umirilo in odstreljal še preostale naboje. Splačalo se je počakati, čeprav sem izgubil nekaj sekund. Za zasledovalno tekmo pričakujem še boljši tek.

Janez Marič

Tekel sem na vso moč in najhitreje, kot sem lahko. Šele ko so mi ob progi povedali, za katero uvrstitev se borim, sem se zavedel, da sem zares hiter. To je dokaz, da smo dobro delali na zadnjih pripravah v Anterselvi in pravilno tempirali formo za vrhunec sezone. Ne želim se pritoževati nad prizoriščem, ker ni vse idealno. Vendar je za vse enako, poleg tega pa imam nanj lepe spomine še od lani. Jutri bom popravil še streljanje, ker vem, kje sem delal napake. Žal so šli danes kar trije streli mimo.

Ole Einar Björndalen
Ole Einar Björndalen se je po zmagi okrepčal z velikanskim pivom. Foto: EPA
Björndalen enajstič, Wilhelmova četrtič

V šprintu na 7,5 km je bila najboljša Andreja Mali, 41., potem ko je že na prvem streljanju zgrešila dve tarči. Za dvojno nemško zmago sta poskrbeli Kati Wilhelm in Simone Hauswald, bron pa je pripadel Rusinji Olgi Zajcevi.

Pet Nemk med prvih 12
Wilhelmova je svetovna prvakinja postala že četrtič, prvič se je lovorike veselila pred osmimi leti na Pokljuki. Na SP-ju je bržkone nastopila zadnjič, saj bo kariero verjetno končala po OI-ju v Vancouvru. To je tudi četrta zaporedna nemška zmaga v šprintu na SP-jih. Vseh pet Nemk se je uvrstilo med najboljših 12! Branilka naslova Andrea Henkel je bila šesta, Magdalena Neuner pa je na osmem mestu najhitreje tekla, a je nepokrite pustila tri tarče, dve že po prvih dveh strelih.

Wilhelmova vodi tudi v svetovnem pokalu
"Škoda je, da svetovno prvenstvo poteka v takšnih razmerah ... Zdi se, kot da ne bi šlo za SP, po vsem, kar se je dogajalo. Toda ko imaš medaljo okrog vratu, to ni več pomembno," je povedala Wilhelmova, ki je tekmovala v rumeni majici najboljše v svetovnem pokalu, potem ko je na dopinškem testu padla Rusinja Jekaterina Jurjeva. V Južni Koreji je v zadnjih dneh prirediteljem nagajalo pretoplo vreme, a so do tekme le pripravili progo, ki pa je bila precej "mehka".

Hauswaldova, bolj poznana po dekliškem priimku Denkinger, se je še posebej prešerno veselila srebrne kolajne, saj je njena mati Korejka. Oba starša (oče je Nemec) sta jo tudi spodbujala ob progi. Za Wilhelmovo je zaostala slabih 10 sekund.

Teja Gregorin je s petimi streli mimo tarče zasedla 64. mesto, Lili Drčar pa je bila s tremi zgrešenimi streli na drugem streljanju 98.

Norvežani slavili četverno zmago!
Pri moških je z izjemnim šprintom slavil Norvežan Ole Einar Björndalen, čeprav je na vsakem streljanju zgrešil po en strel. Le dobro sekundo je zaostal njegov enako (ne)natančni rojak Lars Berger, za popolno norveško zmagoslavje pa sta s 3. in 4. mestom poskrbela Halvard Hanevold (zadel je vse tarče) in Alexander Os. Marič je nepokrito pustil le en tarčo, Bauer pa tri. Stoje sta bila oba stoodstotna, še posebej hiter pa je bil v smučini Bauer, ki je za Maričem zaostal le tri sekunde, a tudi tri mesta.

Björnadalen ujel Lucka in Tihonova
Berger je nastopil namesto do današnje tekme vodilnega v skupnem seštevku svetovnega pokala Emila Hegleja Svendsna, ki se je pet ur pred tekmo odločil, da ne bo tekmoval. Norvežani so delno izkoristili tudi boljše razmere ob koncu tekme, ko so se temperature spustile do ledišča, proga pa je postala trša.

Björndalen je osvojil že enajsti naslov na svetovnih prvenstvih in 30. medaljo. Z enajsto zlato se je na vrhu večne lestvice izenačil z Nemcem Frankom Luckom in Rusom Aleksandrom Tihonovim.

V nedeljo bosta na sporedu zasledovalni tekmi.

Šprint (M), 10 km:
* 1. O.-E. BJÖRNDALEN NOR 24:16,5 (2) 2. L. BERGER NOR +1,2 (2) 3. H. HANEVOLD NOR 12,5 (0) 4. A. OS NOR 24,6 (1) 5. M. ČUDOV RUS 29,1 (0) 6. S. FOURCADE FRA 50,1 (1) 7. M. GREIS NEM 53,7 (2) 8. S. EDER AVT 59,2 (1) 9. S. HALLENBARTER ŠVI 1:11,9 (1) 10. J. MARIČ SLO 1:19,0 (1)

13. K. BAUER SLO 1:22,0 (3) 84. P. DOKL SLO 3:54,1 (4) 90. V. RUPNIK SLO 4:23,6 (6) * - zgrešeni streli/kazenski krogi

Šprint (Ž), 7,5 km:
* 1. K. WILHELM NEM 21:11,1 (0) 2. S. HAUSWALD NEM +9,9 (0) 3. O. ZAJCEVA RUS 27,1 (0) 4. A. BULIGINA RUS 53,3 (0) 5. H. JONSSON ŠVE 54,7 (1) 6. A. HENKEL NEM 55,0 (2) 7. A. KUZMINA SLK 1:07,3 (1) 8. M. NEUNER NEM 1:08,5 (3) 9. O. NAZAROVA BLR 1:26,3 (1) 10. S. BAILLY FRA 1:27,0 (1) ... 41. A. MALI SLO 2:37,0 (2) 64. T. GREGORIN SLO 3:42,0 (5) 98. L. DRČAR SLO 6:05,4 (3) * - zgrešeni streli/kazenski krogi