Maren Lundby je najboljše prihranila za finalno serijo, v kateri ji je z 91 metri uspela daljava dneva. Foto: Reuters
Maja Vtič ostala brez olimpijskega nastopa
Ema Klinec in Nika Križnar odlični na Ljubnem

Lundbyjeva nazadnje na najvišji stopnički ni stala na tekmi v Lillehammerju 3. decembra lani, ko je bila druga. Od tedaj je slavila v Hinterzartnu, dvakrat v Sapporu in še dvakrat v Zau.

Drugo mesto je osvojila Nemka Katharina Althaus, tretja je bila Japonka in ena najbolj dominantnih skakalk zadnjih let Sara Takanaši. Z novo zmago je Lundbyjeva še povečala prednost na vrhu skupnega seštevka za svetovni pokal.

V finalu šest Slovenk
Od 11 slovenskih skakalk se jih je skozi kvalifikacijsko sito na sobotno tekmo uvrstilo osem, najbolje se je odrezala Ema Klinec, ki je končala na 6. mestu, mesto nižje se je skupaj z Avstrijko Chiaro Hölzl uvrstila Nika Križnar. V finale so se uvrstile še Urša Bogataj, ki je bila 12., Špela Rogelj, ki je bila 13., Maja Vtič, ki je bila 24., in Jerneja Brecl, ki je tekmo sklenila na 27. mestu.

Brez finalnega nastopa sta ostali Katja Požun (35. mesto) in Katra Komar (37.). Obe sta skočili 70 metrov.

Vtičeva, ki je praznovala trideseti rojstni dan, je na svoji stoti tekmi za svetovni pokal v finalu izgubila nekaj mest in ne bo nastopila na olimpijskih igrah v Pjongčangu. Pred štirimi leti v Sočiju je zasedla šesto mesto, pred dvema letoma pa je v Ljubnem zmagala.
"Mi smo pustili olimpijske potnice odprte do današnje tekme. Maja Vtič bi z odličnim izidom še imela možnost. Ostala dekleta so bila boljša in Maja žal mora ostati doma. Vem, da ji je težko. Potrebuje čas za razmisek in upam, da bo nadaljevala kareiero," je pojasnil trener Stane Baloh.
"Že nekaj časa sem pričakovala, da ne bom nastopila na olimpijskih igrah. S tem sem se sprijaznila in o tem ne razmišljam več. Določene stvari se niso poklopile. Treba je to sprejeti," je dejala Vtičeva, ki je pred dvema letoma osvojila tretje mesto v skupnem seštevku svetovnega pokala.

Križnarjeva najbolj zadovoljna
"Zadovoljna sem, ker s skoki še vedno stopnjujem nastope, a rezerv je še veliko in zato sem lahko zadovoljna. Uspel nam je nov lep ekipni uspeh, brez tega enostavno ne gre. Dekleta se med seboj bodrimo in tako mora biti," je bila po izenačitvi drugega najboljšega rezultata v karieri zadovoljna Križnarjeva.
Manj nasmejana je bila kljub mestu boljši uvrstitvi Ema Klinec: "Z nobenim od dveh skokov danes ne morem biti zadovoljna. V prvi seriji sem bila pozna, v drugi pa ni bilo prave energije. Na mizi ni bilo energije, ki bi me odnesla. Jutri to želim popraviti in če mi uspe, bom tudi zadovoljna."

Med gledalci sta bila tudi predsednik države Borut Pahor in ministrica, pristojna za šport, Maja Makovec Brenčič. V nedeljo bo še druga tekma na Ljubnem, zadnja za smučarske skakalke pred olimpijskimi igrami v Južni Koreji.

Končni vrstni red:      daljava   točke