Mikaela Shiffrin je dobila prvi veleslalom v sezoni in enajstega v karieri.
Zmagovalna vožnja Mikaele Shiffrin

Četrti veleslalom sezone je minil povsem v znamenju 24-letne Američanke. Shiffrinova si je že v prvi vožnji prismučala 61 stotink prednosti, ki jo je v finalu več kot podvojila in slavila s sekundo in 36 stotinkami naskoka. To je njena 63. zmaga v karieri, s čimer je prehitela Avstrijko Annemarie Moser-Pröll. Do izenačitve rekorda Lindsey Vonn ji manjka še 19 zmag. Na stopničkah je v svetovnem pokalu stala 90.

Drugo mesto je osvojila Italijanka Marta Bassino, tretje pa domačinka Katharina Liensberger, ki je zaostala skoraj dve sekundi. Avstrijka se je na zmagovalni oder prebila s sedmega mesta po prvi vožnji.

Shiffrinova z izjemno predstavo do zmage

Najboljša Slovenka je bila Meta Hrovat, ki je v finalu pridobila dve mesti in končala tik za deseterico. Za Shiffrinovo je zaostala tri sekunde. Točke je s 26. mestom osvojila tudi Tina Robnik, ki ji je po prvi vožnji kazalo precej bolje. Bila je na desetem mestu, vendar je finale odsmučala precej slabše in zdrsnila po lestvici krepko navzdol. Njen zaostanek za zmagovalko je bil 3,88.

Slivniku dovolj dvomestnih številk
"Za mano je še en veleslalom, ki ga končujem z mešanimi občutki. Na določenih odsekih sem bila hitra, žal pa sem delala tudi napake. Ko bom končno le sestavila obe vožnji, bo tudi rezultat zagotovo boljši, tisti pravi," je povedala Hrovatova.

"Težka tekma. Obe vožnji. V prvo mi je na težki progi še nekako uspelo, v drugo pa sem izgubila fokus. Ko ni več dodajanja in primarno paziš nase, pa rezultat seveda izostane," je dejala Robnikova, ki ne bo nastopila na slalomu, na katerem jo bo zamenjala Maruša Ferk.

"Počasi imam dovolj teh solidnih desetih, enajstih in dvanajstih mest. Res škoda za Metino veliko napako v prvi vožnji in Tinino neuspešno drugo vožnjo v res slabši vidljivosti," je strnil trener Slovenk Janez Slivnik.

Shiffrinova je še utrdila vodstvo v skupnem seštevku svetovnega pokala. V veleslalomskem seštevku je druga. Vodi v Lienzu četrta, Italijanka Federica Brignone.

Najboljše tri v Lienzu (od leve proti desni): Marta Bassino, Mikaela Shiffrin in Katharina Liensberger. Foto: EPA

Shiffrinova kot po tračnicah
Na prvi postavitvi so imele številne smučarke težave, suvereno brez napake in tudi zelo hitro pa je odsmučala le Shiffrinova. Američanka si je privozila lepo prednost pred finalom. Najbolj sta se ji približali Italijanka, Marta Bassino, ki je zaostajala 61 stotink, in Federica Brignone, zadnja, ki je za vodilno zaostajala manj kot sekundo. Italijanki sta bili zmagovalki zadnjih dveh veleslalomov v tej sezoni.

Najboljša Slovenka je bila v prvi vožnji Tina Robnik, ki je z desetim časom zaostala 1,70. 13. mesto je zasedla Meta Hrovat, ki je v zgornjem delu naredila napako, a nato stopnjevala svojo vožnjo in je za Shiffrinovo zaostala 1,88. Prvič je brez veleslalomskega finala v tej sezoni ostala Ana Bucik, ki je že ob prihodu v cilj prišla na 32. mesto, na koncu pa je bila 34. Neja Dvornik je zasedla 51. mesto.