Ilka Štuhec je na tekmah svetovnega pokala prvič osvojila drugo mesto. Na kombinaciji v Crans Montani jo je premagala le Federica Brignone, tretjeuvrščena Michaela Kirchgasser pa je nadaljevala tradicijo avstrijskih uvrstitev med najboljše tri. Odkar so leta 2005 uvedli kombinacijske tekme, je bila prav na vseh 28 preizkušnjah na odru za zmagovalke kakšna avstrijska smučarka. Toda Avstrijke imajo na kombinacijah vseeno le tri zmage, eno manj od Slovenije. Foto: EPA
Ilka Štuhec
Ilka Štuhec je bila po odstopu na odpovedanem superveleslalomu zelo nezadovoljna, a je dobila še eno priložnost. Po prekinitvi tekme in novem štartu se je spet zbrala in opravila z vso konkurenco. Popoldne je z nadzorovanim slalomom osvojila drugo mesto in novih 80 točk v svetovnem pokalu. Foto: Reuters
Ilka Štuhec zaostala le za Brignonejevo
Podelitev cvetja najboljšim v kombinaciji
Nastop zadnjih šestih v slalomu kombinacije
Vožnja Ilke Štuhec v superveleslalomu

S sekundo prednosti je zmagala Federica Brignone, ki je imela drugi čas superveleslaloma in presenetljivo tretji čas slaloma. Za Italijanko, ki je bila na slalomskih tekmah svetovnega pokala le enkrat med petnajsterico (14. v Zagrebu 2015), je to četrta zmaga v karieri, prva kombinacijska. Tretje mesto je osvojila Avstrijka Michaela Kirchgasser, svetovna prvakinja Wendy Holdener pa se je z najboljšim izidom slaloma prebila na četrto mesto.

Nasmiha se kombinacijski globus
Ilka Štuhec je že sedmič v tej sezoni na stopničkah za zmagovalke, po petih zmagah in enem tretjem mestu je prišlo na vrsto še drugo mesto. Po pričakovanju je pot do novega uspeha tlakovala z odličnim superveleslalomom, na katerem je imela najboljši čas, v slalomu pa ni preveč tvegala, tako da ni mogla ogroziti Federice Brignone. V seštevku kombinacije pred zadnjo tekmo vodi Ilka Štuhec, 40 točk zaostaja Brignonejeva, 75 točk pa Kirchgasserjeva. V skupnem seštevku se je najboljša slovenska smučarka spet prebila na tretje mesto.

Ilka se je zelo prestrašila, a se je dobro izteklo
Štuhčeva je s petkovo uvrstitvijo zelo zadovoljna, da ji po začetnem šoku ni bilo lahko, pa je priznala tudi sama: "Zelo sem se prestrašila, ampak se je dobro izteklo in ni bilo hujšega. Potem sem razmišljala, da če bo kar koli narobe, ne bom peljala in ne bom 'borbala' za vsako silo. Potem je bilo okej in sem odpeljala do cilja." V povezavi z možnostjo, da tako kot Američanke ne bi nastopila, pa je dejala: "Vedela sem, da lahko to naredim, da ne bo čisto nič narobe. Kar so one naredile, se mi zdi res super, da če se niso počutile, da so imele toliko 'jajc', da so rekle, da ne bodo startale. Nisem razmišljala o prejšnjih nastopih. Vedela sem, da je proga strma, da je zahtevna in da se ne smem zaganjati v prazno, zato sem malo bolj z glavo odpeljala. Ko sem nekje od polovice dobila ritem, pa je malo bolj steklo."

Lindsey Vonn: Prosim, FIS, ustavite to
Dopoldanski del kombinacije bo še nekaj časa buril duhove. Štart je bil sprva ob 10.30, a so v nevarnih razmerah odstopile prve tri smučarke na štartni listi, s številko ena tudi Ilka Štuhec. Tekmo so prekinili in jo z nižjega štarta znova začeli ob 11.30. Številne smučarke, tudi vse Američanke na čelu z Lindsey Vonn in Mikaelo Shiffrin, so zaradi slabih razmer na progi nastop odpovedale. "Dovolj je. Danes ne bom dirkala. Ni varno. Prosim, FIS, ustavite to," je Vonnova zapisala na Twitterju. Tudi Darja Črnko, Ilkina mati, je hčerki svetovala, naj ne nastopi, a je Ilka ni poslušala.

Zadovoljna tudi Maruša Ferk
Po ponovljenem štartu je s progo najhitreje opravila Štuhčeva, ki si je pred Federico Brignone prismučala 52 stotink sekunde. Tretji čas je dosegla Michaela Kirchgasser. V zelo dobrem položaju je bila Maruša Ferk, saj je na šestem mestu za reprezentančno prijateljico zaostajala sekundo in 20 stotink. Na slalomu je pridobila še eno mesto in s petim mestom postavila uvrstitev sezone, obenem pa malce pozabila na smolo, ki se je drži to zimo.

Sneg je mrtev
"Končno tudi slalom po vseh teh udarcih ni bil slab. Superveleslalom pa sploh. Dokler nisem prišla v cilj, nisem mogla vedeti, ali grem dobro ali slabo. Tudi vse druge tekmovalke so tako dejale. Na neki način me je kar malo presenetilo. Na ogledu so vrgli sol in je za čuda dovolj dobro prijelo. Podlaga je na splošno zelo mehka, sneg je mrtev,"