Hans Christer Holund, novi svetovni prvak! Do letošnjega svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju je bil njegov največji uspeh olimpijsko bronasto odličje v skiatlonu na 30 km v Pjongčangu. Foto: EPA
Najboljši trije (z leve proti desni): Aleksander Bolšunov, Hans Christer Holund in Sjur Roethe. Foto: EPA

Potem ko so Norvežani na prejšnjem svetovnem prvenstvu v Lahtiju v omenjeni disciplini doživeli bridko razočaranje – najbolje uvrščeni Norvežan je bil Martin Johnsrud Sundby, ki je bil 'šele' peti –, so se tokrat svojim zvestim navijačem izdatno oddolžili. Za največje slavje pa je poskrbel Holund, ki je tako dosegel največji uspeh v karieri.

Holund nepričakovani prvak na 50 km

30-letnik, ki še nikdar ni zmagal na tekmi svetovnega pokala (sedemkrat je sicer stal na stopničkah), je s samostojnim pobegom na 21 km ušel tekmecem, vodstvo pa je ohranil vse do ciljne črte. V zadnjih treh kilometrih ga je vneto lovil drugouvrščeni Rus Aleksander Bolšunov, ki je na koncu zaostal za slabih 28 sekund (+27,8).

Za tretje mesto sta se do zadnjega atoma moči borila Norvežana Sjur Roethe in Sundby, bronasto odličje je za desetinko sekunde osvojil prvi. Tudi peto mesto je pripadlo Norvežanu, Simen Hegstad Krueger je zaostal za minuto in sekundo.

Slovenskih tekačev na sklepnem dejanju letošnjega SP-ja ni bilo. Čez dve leti bo najboljše tekmovalce in tekmovalke v nordijskem smučanju gostil Oberstdorf, štiri leta pozneje pa Planica.