20-letnica iz hribovske vasice Delnice nad Poljansko dolino je dosegla največji uspeh v karieri - bron na svetovnem prvenstvu v nordijskem smučanju 2021. Foto: AP
Sorodna novica Bronasta junakinja: "Noge so se mi močno tresle na vrhu"
Križnar: Bilo je zelo stresno, a sem zdržala pritisk

Finalna serija na veliki skakalnici pod Senčno goro v Oberstdorfu je postregla ne samo z zgodovinsko premiero, temveč z izjemno privlačnim skakanjem izrednih dolžin. V ogorčenem boju za medalje je Nika Križnar za 0,8 točke zaostala za srebrno japonsko šampionko Saro Takanaši. Prekaljena Maren Lundby je tudi v drugi seriji osvojila največ točk in se prepričljivo veseli zlatega odličja in skupno že četrte medalje v Oberstdorfu 2021.

"Velika zmaga za ženske, ki rade skačejo in tekmujejo na velikih skakalnicah," se veseli 26-letna Norvežanka, ki je v smučarskih skokih osvojila že prav vse.

16. J. BRECL      SLO 106,5/122,5 223,4
Vodilna skakalka svetovnega pokala Nika Križnar si je priborila odličje na premierni tekmi na veliki skakalnici na SP-jih za skakalke. Foto: EPA

Medalja za odsotnega trenerja
"Ostala sem brez besed, prekrasen dan je za mano. Res sem si to vedno želela, osvojiti medaljo na SP-ju. Na vrhu skakalnice sem bila tako pod pritiskom, da nisem vedela, kaj naj naredim. Uspela sta mi dva vrhunska skoka, včeraj ni kazalo, da bo tako. Od poskusnega skoka danes pa sem vedela, da mi ne more nič uiti. To so skoki za trenerja Zorana Zupančiča, ki nas spremlja doma (zaradi okužbe z novim koronavirusom, op. a.). To so skoki zate, Zoki, upam, da uživaš,"
je za TV Slovenija na robu solza sreče povedala slovenska junakinja večera Nika Križnar, trenutno vodilna v svetovnem pokalu.

Olimpijska prvakinja iz Pjongčanga 2018 je bila na SP-ju 2019 v Seefeldu svetovna prvakinja na srednji skakalnici, v Oberstdorfu 2021 pa je postala še zgodovinska prva prvakinja na veliki skakalnici. Ob tem je Maren Lundby  trikratna dobitnica velikega kristalnega globusa za svetovni pokal. Foto: EPA
Olimpijska prvakinja iz Pjongčanga 2018 je bila na SP-ju 2019 v Seefeldu svetovna prvakinja na srednji skakalnici, v Oberstdorfu 2021 pa je postala še zgodovinska prva prvakinja na veliki skakalnici. Ob tem je Maren Lundby trikratna dobitnica velikega kristalnega globusa za svetovni pokal. Foto: EPA

Daljava tekme Emi Klinec
Osmoljenka tekme je bila prva favoritinja Marita Kramer, ki je kot na srednji skakalnici pristala na četrtem mestu, na katerem pa je Avstrijka za Križnarjevo zaostala za 5,2 točke. Peto mesto je zasedla druga Norvežanka Silje Opseth, ki je pri izjemni daljavi 138,0 podrsala po tleh. Z daljavo tekme (139,5 m) je Ema Klinec pridobila eno mesto in je zlatu s srednje skakalnice dodala še šesto mesto.

Nov uspeh slovenskih smučarskih skakalk sta dopolnili še preostali Slovenki: Urša Bogataj je končala na 11. mestu (v finalu je izgubila mesto), Jerneja Brecl je po napaki ob prvem skoku ob drugem pridobila dve mesti in je zasedla 16. mesto.

Finalnih sedem skokov skakalk v Oberstdorfu
Zgodovinski prizor - prvič so skakalkam podelili Fisove snežinke na veliki skakalnici in to Japonki, Norvežanki in Slovenki. Foto: EPA

Kot na srednji skakalnici je bila Nika Križnar po polovici tekme na svetovnem prvenstvu na drugem mestu. "Nisem vedela, ali bo tisto preračunavanje točk res pokazalo za najvišja mesta. Nisem mogla razumeti. Trdo delam, da na vsaki skakalnici pridem do idealnega skoka, in zdaj sem prišla do njega v idealnem trenutku. Zelo sem vesela, da imam tako dobro izhodišče," je po prvem skoku za TV Slovenija povedala 20-letnica iz Poljanske doline.

Pred finalom prva peterica v slabih 8 točkah
Po prvem skoku je v boju za medalje realno ostalo pet skakalk, ki jih je pred finalom ločilo le 7,8 točke.

Svetovna prvakinja s srednje skakalnice Ema Klinec je nastopila v najslabših vetrovnih razmerah, s skokom 120 m pa je zasedla sedmo mesto, a se ji je v finalu vrnilo z najboljšimi razmerami, ki jih je s pridom izkoristila.