Justina Kowalczyk pred Libercem ni osvojila niti ene medalje na SP-jih, zdaj se v domovino vrača s tremi. Slaba dva km pred ciljem je močno pospešila. Foto: EPA
skupinski štart
V prvih krogih je večino tekmovalk teklo še skupaj. Foto: EPA

Večino najdaljše ženske tekaške tekme na svetovnem prvenstvu v nordijskihdisciplinah je v ospredju teklo 10 tekmovalk. Odločitev je padla slaba dva kilometra pred ciljem, ko je 26-letna Poljakinja bliskovito potegnila in imela v cilju skoraj 10 sekund naskoka pred Rusinjo Jevgenijo Medvedjovo in Ukrajinko Valentino Ševčenko.

Trije (posamezni) nastopi - tri medalje
Kowalczykova je tako na Češkem po dvojnem zasledovanju še drugič postala svetovna prvakinja. Na uvodni tekmi prvenstva - 10 km klasično je osvojila tretje mesto, kar pomeni, da je na vsaki tekmi na razdalji osvojila medaljo! V štafeti je bila s Poljsko šesta, v obeh šprinterskih disciplinah pa ni nastopila.

Eno zlato medaljo več ima sicer Finka Aino Kaisa Saarinen (tokrat sedma), a je dvakrat slavila v ekipni tekmi (štafeti in ekipnem šprintu).

Slovenki pri repu uvrščenih
Med 58 tekmovalkami, ki so prišle v cilj, sta se Slovenki uvrstili na rep. Maja Benedičič je bila 42., Barbara Jezeršek pa 44.

30 km prosto, skupinski štart (Ž):
1. J. KOWALCZYK POL 1:16:10,6 2. J. MEDVEDJEVA RUS +8,8 3. V. ŠEVČENKO UKR 9,3 4. T. JOHAUG NOR 9,9 5. K.-S. STEIRA NOR 11,3 6. R.-L. ROPONEN FIN 12,3 7. A.-K. SAARINEN FIN 16,5 8. A. FOLLIS ITA 31,1 9. M. LONGA ITA 46,9 10. P. MURANEN FIN 1:13,5 ... 42. M. BENEDIČIČ SLO 8:29,1 44. B. JEZERŠEK SLO 9:20,7