Jernej Damjan je bil po uspelem finalnem skoku zelo razposajen, kar je po ponesrečenem nastopu na srednji skakalnici, ko je obtičal v kvalifikacijah, razumljivo. Foto: Reuters
Gregor Schlierenzauer
Gregor Schlierenzauer, leta 2006 svetovni mladinski prvak v Kranju (Jurij Tepeš je bil takrat drugi) je še v članski konkurenci prvič na velikih tekmovanjih osvojil zlato medaljo na posamični tekmi. Foto: Reuters
Thomas Morgenstern
Avstrijec Thomas Morgenstern je na srednji skakalnici osvojil zlato medaljo, ki pa mu je na veliki napravi ušla le za 0,3 točke. Foto: Reuters
Morgenstern, Ammann in Damjan po tekmi na veliki skakalnici
Schlierenzauer prvič svetovni prvak

Bron je osvojil štirikratni olimpijski prvak Simon Ammann, ki je preprečil trojno avstrijsko zmago. Za 21-letnega Schlierenzauerja, ki je bil na začetku sezone poškodovan in je bil na nekaterih tekmah daleč od najboljših, je to prvi naslov na posamičnih tekmah, ima pa tri zlate medalje z ekipnih tekem. Avstrija je na zlato medaljo na veliki skakalnici čakala od leta 1987 (Andreas Felder). Norvežani so imeli z Jacobsenom (2. po prvi seriji) in Bardalom (3.) lepo izhodišče, toda ostali so brez medalje.

Morgenstern privošči kolegu uspeh
V razburljivem finalu je Schlierenzauer skočil 134,5 metra, kar ga je s 4. mesta popeljalo na vrh. Tudi Ammann si je medaljo zagotovil z izjemnim drugim skokom, saj je bil po prvi seriji osmi. "Neverjetno, postati prvak na Holmenkollnu, po vseh težavah, ki sem jih imel. Tesno je bilo, imel sem tudi srečo," je povedal "Schlieri", reprezentančni kolega Morgenstern, zlat na srednji skakalnici, pa mu je privoščil uspeh: "Zaslužil si je zmago. Svetovni prvak ne moreš postati slučajno!"

V prvi seriji presenetil Tepeš
Od Slovencev je finalni nastop najbolje uspel Jerneju Damjanu, ki je napredoval devet mest in se odkupil za spodrsljaj na srednji skakalnici, ko se ni prebil na tekmo. Jurij Tepeš, ki je bil najboljši od Slovencev v kvalifikacijah (izpeljali so jih tik pred tekmo, potem ko so v sredo odpadle zaradi vetra in megle), je v prvi seriji pristal pri 128,5 metra (18. izid), v finalu pa končal na 20. mestu. Robi Kranjec je osvojil 23. mesto, Peter Prevc 25.

Kranjec ve, da ni v vrhunski formi
"Vesel sem, da mi je finalni skok tako dobro uspel. Škoda le, da nisem naredil dveh takšnih," je povedal Damjan, zadovoljen pa je bil tudi Tepeš: "Z obema svojima skokoma sem lahko res zelo zadovoljen, tako da se že veselim ekipne tekme." Robi Kranjec, lani na olimpijskih igrah blizu odra za zmagovalce, se ni obremenjeval z ne najboljšo uvrstitvijo: "V finalu sem že pri odskoku naredil napako, sicer bi bilo bolje. Moji skoki so nekje na srednji ravni, v sam vrh pa ta čas ne sodim, tako da se zaradi tega ne obremenjujem."

Končni vrstni red: daljave točke