Razplet veleslaloma v Söldnu z Žanom Kranjcem
Krik navdušenja, potem ko je Žan Kranjec v Söldnu prevzel vodstvo v finalu. Osme zmagovalne stopničke v svetovnem pokalu, drugič pri tem je Vodičan osvojil drugo mesto. Foto: Reuters

V finalu je Žan Kranjec smučal izvrstno, zlasti na strmini in je prehitel Henrika Kristoffersena za 40 stotink in s tem že ubranil lanskoletno uvrstitev iz Söldna, ko je bil tretji. Drugouvrščeni iz prve vožnje Lucas Braathen ni zadržal prednosti in je zaostal tako za Slovencem kot rojakom, ki je bil na koncu tretji.

Na vrhu je bil samo še lanskoletni dobitnik velikega kristalnega globusa, ki je imel 69 stotink prednosti pred Kranjcem. A Marco Odermatt je smučal kot celotno lansko sezono – natančno in brez napak ter je še povišal prednost in s prednostjo več kot sekunde ubranil lanskoletno zmago na ledeniku Rettenbach.

Kot na olimpijskih igrah v Pekingu: samo Odermatt je bil boljši od Kranjca. Foto: Reuters

Za Žana Kranjca je to drugo 2. mesto kariere (5. decembra 2020 v Santa Catarini) in skupno osme stopničke v svetovnem pokalu. Odermatt je tudi na uvodni tekmi nove zime nadaljeval s prevlado v veleslalomu, kjer je nanizal že devet uvrstitev na stopničke, vmes pa je postal seveda še olimpijski prvak.

Nasmejani Štefan Hadalin, ki je bil finalist za najvišjo številko, nato pa v drugi vožnji postavil drugi najhitrejši čas. Foto: Reuters

Velika vrnitev Vrhničana

Kot tretji v finalu, zaradi 28. mesta po prvi vožnji, je smučal Štefan Hadalin, ki je dobro stopnjeval nastop in prevzel vodstvo z 42 stotinkami prednosti. Prvi nastop in takoj točke svetovnega pokala za Hadalina, ki je nazadnje med elito smučal 16. januarja letos na slalomu v Wengnu.

27-letni Vrhničan je takrat iz osebnih razlogov prekinil sezono in je izpustil olimpijske igre v Pekingu. Na začetku nove zime je Hadalin očitno dobro pripravljen in je v svoji drugi disciplini občutno izboljšal lansko 25. mesto iz ledeniške otvoritve sezone.

Pridobil kar 19 mest

Sprva ga je za 22 stotink prehitel le 26. po prvi vožnji Tommy Ford, a nato se je skupaj z Američanom po zaslugi drugega časa finala prebil med najboljšo deseterico. Na koncu je bil Hadalin izvrsten deveti, s čimer je izenačil svojo najboljšo veleslalomsko uvrstitev v svetovnem pokalu. 27. februarja 2021 je bil v Banskem prav tako deveti.

Hadalin v finalu Söldna z 28. mesta med deseterico

Odermatt edini pod minuto

Marco Odermatt je bil že v prvi vožnji razred zase, saj se je kot edini spustil pod minuto s časom 59,88. Žan Kranjec se je s številko pet zavihtel na drugo mesto z 69 stotink slabšim časom od Švicarja. 29-letnik iz Bukovice pri Vodicah je blestel na strmini, največ – 35 stotink – je proti Odermattu izgubil v zadnjem položnem delu. Od najboljših veleslalomistov je nato najboljšega slovenska alpskega smučarja za 18 stotink prehitel le Norvežan Lucas Braathen.

Žan Kranjec je bil na tradicionalnem uvodu v novo zimo v Söldnu že dvakrat tretji: lani in leta 2019, zadnje štiri izvedbe pa je vselej končal med najboljšo sedmerico. Foto: Reuters

Hadalin finalist z najvišjo številko

Med 70 nastopajočimi na uvodni tekmi svetovnega pokala v alpskem smučanju je bil še en Slovenec: Štefan Hadalin je s številko 41 postavil 28. čas in ga je tudi zadržal do konca prve vožnje.

Ko sol rešuje tekmo na ledeniku ...

Start veleslalom je na vrhu ledenika na 3040 m, kjer je bilo ob startu prve vožnje ob 10.00 za to nadmorsko višino toplih 0 stopinj Celzija. Cilj je 46 vrat in 372 višinskih metrov nižje na 2668 m, kjer je ob začetku tekme že bilo 4 stopinje Celzija. Zaradi toplega vremena so si morali na ledeniku za utrditev proge pomagati s soljo.

Sölden je sicer prvi od desetih veleslalomov v sezoni svetovnega pokala, dva izmed njih bo 11. in 12. marca prihodnje leto gostila Kranjska Gora. Naslednji veleslalom bo šele na kriteriju prvega snega v Val d'Iseru 10. decembra, dan kasneje pa bo sledil prvi slalom sezone 2022/23.