Slovenski smučarski skakalci so na Japonskem poskrbeli za izjemen uspeh. Foto: EPA
Peter Prevc
Peter Prevc je v dveh dneh v Saporu zbral 180 točk. Foto: EPA
Slovenski skakalci navdušili v Saporu
Konec tekme v Saporu in slovesna podelitev

Na drugi tekmi za svetovni pokal na tem japonskem prizorišču sta bila po prvi seriji v vodstvu Čeh Jan Matura in Avstrijec Andreas Kofler, ki pa sta ga v finalu polomila in končala na sedmem oziroma petem mestu.
Sobotni zmagovalec Prevc je z izjemnim skokom v finalni seriji (137,5 m) napredoval z devetega na drugo mesto in še povečal prednost v skupnem seštevku svetovnega pokala. Pred Kamilom Stochom, ki ga ni bilo na Japonskem, ima zdaj 91 točk naskoka.
Damjan je bil po prvi seriji tretji (138,0 m). V finalu je pristal pri 134 metrih in z lepim doskokom za šest desetink točke ugnal Prevca. 30-letni Ljubljančan je leta 2008 v Willingenu končal na drugem mestu, ta dosežek je ponovil v soboto v Saporu, tokrat pa je prvič poslušal Zdravljico na odru za zmagovalce.
Imel tudi nekaj sreče z vetrom
"Resnično sem vesel, saj sem prvo zmago čakal res zelo dolgo. Zdaj je vendarle prišla. Imel sem tudi nekaj sreče z vetrom, kar sem tudi izkoristil," je bil presrečen Damjan.
"Razmere so bile danes znova dobre. V prvem poskusu sem naredil manjšo napako. Vedel sem, da moram v drugo nastopiti bolje, kar sem tudi storil, tako da sem z današnjim drugim mestom zadovoljen," pa je razmišljal Prevc.
Kranjec je s 137 metri v finalni seriji pridobil tri mesta in prispeval svoj delež k temu, da so Slovenci na tekmi za svetovni pokal prvič zasedli prva tri mesta. "Pri svojem nastopu nisem imel sreče z vetrovnimi razmerami. V prvi seriji sem nastopil tudi z nižjega zaletnega mesta. To mi ne ustreza, a sem vseeno prišel do tretjega mesta. Tik pred olimpijskimi igrami je to lep rezultat," je dejal Kranjčan.
Tepeš brez finala
Nejc Dežman
je bil deveti, Tomaž Naglič 18., brez točk pa sta ostala Jurij Tepeš na 31. mestu in Robert Hrgota, ki je bil 34.
Slovenski skakalci so v okrnjeni konkurenci pobrali vso smetano v Saporu. Veteran Noriaki Kasai, ki je v soboto preprečil trojno slovensko zmago s tretjim mestom, je tokrat po slabem prvem skoku (14.) na koncu zasedel šesto mesto.
Tekma se je začela uro prej
Zaradi močnega vetra so bile kvalifikacije odpovedane, žirija tekmovanja pa se je odločila, da bo tekmo izvedla eno uro pred predvidenim začetkom, kar se je izkazalo za modro potezo, saj je preizkušnja potekala v stabilnih razmerah, z vetrom v prsi.
Svetovni pokal se bo prihodnji konec tedna nadaljeval v Willingenu v Nemčiji, ki bo zadnja postaja pred olimpijskimi igrami v Sočiju.

Končni vrstni red:      daljavi   točke