Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Za njimi stojimo je skupen projekt Simfoničnega orkestra RTV Slovenija, Cankarjevega doma in AS Fundacije, ki je namenjen najboljšim mladim glasbenikom. Vsi prijavljeni glasbeniki so se najprej redno vključevali v vaje in koncerte orkestra, nato pa je sledila avdicija, na kateri so izbrali pet finalistov. To so bili Ana Dolžan (violina), Katarina Leskovar (violončelo), Jošt Lampret (kontrabas), Luka Mitev (fagot) in Krištof Hrastnik (tolkala). Finalisti so nastopili na zaključnem koncertu s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija pod taktirko dirigenta En Shaa in navdušili občinstvo. Na sporedu je bila priljubljena glasba – Uvertura Pesnik in kmet Franza von Suppéja (solistka Katarina Leskovar), odlomek Pulcinelle Igorja Stravinskega (Jošt Lampret), Ognjeni ptič Igorja Stravinskega (Luka Mitev), Ples s sabljami Arama Hačaturjana (Krištof Hrastnik) ter Uvertura Orfej v podzemlju Jacquesa Offenbacha (Ana Dolžan). Urednik oddaje Daniel Celarec, režiser Aljaž Bastič.
Posnetek s poletnega koncerta Festivala Ljubljana, posvečenega Mozartovi glasbi. Mate Bekavac, umetniški vodja, klarinetist in dirigent koncerta, je v sodelovanju z znamenito flavtistko Ireno Grafenauer predstavil izbor Mozartovih del. Glasbenika sta ob spremljavi Simfoničnega orkestra RTV Slovenija skupaj muzicirala v izvedbi Koncertantne simfonije za flavto in klarinet K. 364, Irena Grafenauer pa je blestela z izvedbo Koncerta za flavto št. 2, K. 314.
V glasbenem spotu se bo predstavil eden najboljših domačih pihalnih orkestrov, Pihalni orkester Logatec. Orkester je prvič uradno nastopil leta 1913 kot tedanja Godba na pihala Logatec, kmalu pa je začel sodelovati na pomembnejših dogodkih v domačem kraju in zunaj njega. S trdim delom in z zglednim sodelovanjem z domačo glasbeno šolo se je orkester z leti kvalitetno in številčno krepil. Za svoje delo je Pihalni orkester Logatec na državnih tekmovanjih prejel številne zlate plakete in nagrade, med drugimi tudi zlati plaketi na mednarodnih tekmovanj v Ostravi na Češkem (1995, 2001). Z glasbeno vizualizacijo nas orkester popelje v mesto Logatec in njegovo okolico. Oddajo bogatijo slikoviti posnetki naravnih in kulturnih znamenitosti Logatca in njegove okolice. Orkester nas po z Notranjske pozdravil s popularnimi ljudskimi skladbami ter glasbo Slavka Avsenika, Dmitrija Šostakoviča in Vinka Štrucla. Scenarist in režiser Uroš Zavodnik, urednik oddaje Daniel Celarec.
V zgodovinskem ambientu Minoritskega samostana Ptuj smo posneli nastop izvrstnega irskega kvarteta Alan Kelly Gang. Sestavljajo ga vodja in virtuoz na klavirski harmoniki Alan Kelly, flavtistka in vokalistka Stephanie Geremia, violinist Sean Smyth in kitarist Tony Byrne. Izhodišče njihovega ustvarjanja izhaja iz glasbene tradicije Irske, celotnega Britanskega otočja ter Amerike. Predstavili so širok repertoar lastnih priredb teh glasbenih tradicij z značilnimi ritmičnimi oblikami, kot sta reel (2/2 ali 4/4 takt) in jig (12/8 ali 6/8 takt). Navdušil vas bo njihov ognjevit in sproščen nastop.
Posnetek koncerta avtorskega projekta Roberta Jukiča iz SNG Drama Ljubljana. Jukič se predstavlja kot basist, prireditelj, avtor glasbe in besedil ter producent. Z desetčlansko glasbeno zasedbo in 7 vokalnimi solistkami je Jukič predstavil svoj avtorski projekt Ženske, v katerem se v lastnem izvirnem slogu loteva ljubezni, odnosov, izgube, upanja in drugih življenjskih tem. Na koncertu so nastopile priznane slovenske pevke Ana Bezjak, Tjaša Fabjančič, Gordana Hleb, Nina Strnad, Katja Šulc, Nina Vodopivec in Mia Žnidarič. Poleg Roberta Jukiča so nastopili še intrumentalisti Andraž Mazi, Steve Klink, Saša Lušić, Tonč Feinig, Sergej Ranđelović Runjoe, Jelena Ždrale, Klemen Bračko, Matjaž Sekne in Gregor Marinko.
V Mokronogu so priredili že 17. mednarodni festival ustnih harmonik, po domače "orglic". Idejni vodja in pobudnik te prireditve je že od vsega začetka glasbenik Stane Peček, ki je festival zasnoval leta 1990. Festival orgličarjev in ustnih harmonikarjev predstavljajo pod geslom "Ah, te orglice", ki na dvoumen način izraža tako navdušenje nad glasbilom kot tudi občutek odrinjenosti tega instrumenta. V posnetku prvega dela slavnostnega koncerta iz Mokronoga se predstavljajo: Mile Nimac, Ivana Čirjak, Dragan Brzoja (Zadar), Klavdio Gržetić (Grašišće), Iztok Bergant (Škofja Loka), Sorški orgličarji (Medvode), Poljanski orgličarji ter Sejmarji (Mengeš).
V okviru Festivala Ljubljana je v poletnem gledališču Križanke nastopil harmonikar in skladatelj Marko Hatlak z zasedbo FUNtango. O zasedbi skladatelj pravi, da njeno ime namiguje na »strastno in brezkompromisno« umetnost. Večer je bil namenjen glasbi enega od najslavnejših bandeonistov, argentinskega glasbenika Astorja Piazzolle. Zasedbo vrhunskih glasbenikov, ki jo poleg Marka Hatlaka sestavljata jazzovski pianist Marko Črnčec in kontrabasist Luka Gaiser, je tokrat dopolnil izjemen violinist s klasičnih koncertnih odrov Benjamin Ziervogel. Pri izvajanju skladateljevih vokalnih del pa sta se jim na odru pridružila svetovno znana mezzosopranistka in basbaritonist slovenskih korenin, ki sta del življenja preživela v Argentini, Bernarda in Marcos Fink. Vabljeni k ogledu drugega dela koncerta.
V okviru Festivala Ljubljana je v poletnem gledališču Križanke nastopil harmonikar in skladatelj Marko Hatlak z zasedbo FUNtango. O zasedbi skladatelj pravi, da njeno ime namiguje na »strastno in brezkompromisno« umetnost. Večer je bil namenjen glasbi enega od najslavnejših bandeonistov, argentinskega glasbenika Astorja Piazzolle. Zasedbo vrhunskih glasbenikov, ki jo poleg Marka Hatlaka sestavljata jazzovski pianist Marko Črnčec in kontrabasist Luka Gaiser, je tokrat dopolnil izjemen violinist s klasičnih koncertnih odrov Benjamin Ziervogel. Pri izvajanju skladateljevih vokalnih del pa sta se jim na odru pridružila svetovno znana mezzosopranistka in basbaritonist slovenskih korenin, ki sta del življenja preživela v Argentini, Bernarda in Marcos Fink. Vabljeni k ogledu prvega dela koncerta.
V Kulturnem domu Šmartno pri Litiji je potekal festival tamburašev in mandolinistov, na katerem so se predstavili najboljši orkestri. Svoje muziciranje sta predstavila tudi Tamburaška skupina KUD Oton Župančič Vinica (umetniška vodja Mojca Mravinec, predsednica Željka Karin Biličič) in Tamburaški orkester Cirkovce (umetniški vodja Urban Erker, predsednik Vlado Brglez). Režija Aleksander Šmuc, urednik Daniel Celarec.
Jubilejni 30. festival Noči v stari Ljubljani je bil posvečen glasbi etničnih manjšin v nacionalnem kontekstu. V programskem izboru festivala se je na odru Novega trga predstavila tudi zasedba Šukar. Ta velja za prvo slovensko skupino, ki je domačo javnost seznanjala z romsko glasbo. Njen repertoar predstavljajo avtorske predelave pestrega in raznovrstnega glasbenega izročila Romov iz različnih evropskih prostorov. Skupina ob bližajoči se 30-letnici delovanja pripravlja prvo zgoščenko z lastno avtorsko glasbo in delček novega programa je predstavila na tem koncertu.
Na koncertu ob 30-letnici igranja citrarke Tanje Zajc Zupan s Simfoniki RTV SLO nastopajo: Rok Ferengja, Klemen Torkar, Gregor Ravnik, Nuška Drašček, Teja Saksida. Dirigent je Patrik Greblo. Vezno besedilo je pripravila Ana Zupan. Režiserka koncerta je Tina Novak, urednik oddaje Andrej Hofer.
Policijski orkester je bil ustanovljen poleti leta 1948, da bi imela Slovenija svoj reprezentativni orkester za igranje na praznovanjih, proslavah in obletnicah. Orkester je iz leta v leto postajal številnejši in kakovostnejši, trenutno zaposluje le glasbenike z akademsko izobrazbo, poleg tega pa morajo ti opraviti avdicijo, na kateri komisija izbere le najboljše. Tudi zato je primerljiv z najboljšimi evropskimi poklicnimi ansambli, odličnost pa mu priznavajo doma in v tujini. Orkester izvaja vse zvrsti glasbe, od izvirnih del za pihalni orkester, priredb klasične glasbe, operne in baletne glasbe do popevk, jazza in narodno-zabavne glasbe. Spremljali boste posnetek slavnostnega koncerta, ki ga je zaznamovala všečna glasba Dmitrija Šoštakoviča, Tilna Slakana, Philipa Sparka, Nejca Bečana, Counta Basieja, Quincyja Jonesa, Jureta Robežnika in Carlosa Gardela. Solistka Nina Strnad, dirigent Nejc Bečan.
Glasbeniki ansambla Vedun ponujajo v poslušanje blagozvočne melodije prekmursko-ciganskih cimbal in eno od najlepših slovenskih ljudskih pesmi o Katici, ki svojemu dragemu želi všiti v srajco sonce, luno in zvezde. Pesmi ne spreminjajo, temveč jo izvajajo v njeni prvobitni obliki. Ansambel Vedun pri svojem muziciranju uporablja pester instrumentarij sveta – tako slovanskih, slovenskih kot tudi tujerodnih planetarnih prednikov. Med najzanimivejša glasbila starega sveta zagotovo spada pojoča žaga – glasbilo iznajdljivih godcev.
Predstavniki glasbenih akademij iz Ljubljane in Prage in njihovi pokrovitelji bodo predstavili glasbeni projekt Mladi talenti, ki odpira dolgoročno povezovanje študentov in mentorjev iz obeh ustanov. Študenti oddelkov za staro glasbo z obeh akademij so pripravili prvi skupni koncert v Ljubljani. Ta ima dobrodelni namen in omogoča izmenjavo znanja, izkušenj, primerov dobre prakse in spoznavanje novih okolij, zgodovine ter glasbe obeh držav.
Oddaja ponuja predstavitev in vpogled v delovanje Glasbene matice Ljubljana v današnjem času. Njene naloge in aktivnosti so predstavili predsednica društva Veronika Brvar, pevski in zborovski pedagogi, ter aktivni člani današnjih pevskih sestavov Glasbene matice Ljubljana.
Na otvoritvenem večeru 25. Noči v stari Ljubljani se je pred Magistratom predstavila sveža glasbena naveza, ki jo sestavlja skupina akademsko izobraženih slovenskih in kubanskih glasbenikov. Udejstvovanje njenih posameznikov lahko zasledimo v raznovrstnih domačih in tujih glasbenih projektih, s sodelovanje v tem projektu pa je obrodilo nov sad, ki mu pravijo Šalša. Gre za glasbo, ki ponuja mešanico različnih stilov kubanske glasbe kot so: son montuno, guajira, salsa, mozambique, rumbá, danzón, bolero idr....Plesni ritmi, ki jih združujejo tolkala, klaviatura, trobenti in pozavna ob spremljavi večglasnega petja in zanimive vokalne improvizacije, poslušalcem pričarajo edinstven večer kubanske glasbe.
Ob 400 letnici smrti Williama Shakespeara, leta 2016 je šest televizijskih hiš, članic EBU (RTV Slovenija, avstrijska ORF, britanska BBC, norveška NRK, Radiotelevizija Italijanske Švice in francoska France Television) pripravilo 7 zanimivih glasbenih videospotov, ki jih je navdihnila Shakespearova umetnost – od odlomkov iz drame Macbeth do različnih sonetov. Uredništvo glasbenih in baletnih oddaj TV Slovenija je v projektu sodelovala z video upodobitvijo, ki jo je navdihnil sonet 130 Ne, ona nima žametnih oči (v prevodu Janeza Menarta). Scenaristka in režiserka Barbara Zemljič je zapisala: Shakespearov sonet 130 opeva lepoto ljubljene osebe, a se ne nagiba k romantičnemu pretiravanju, zato smo se odločili ob žlahtnosti in globini Shakespearove poezije poudariti diskrepanco ženskega subjekta v današnjem času, ki nima stika z realno živo žensko. Glasbo je napisal Janez Dovč, izvajajo jo Gregor Volk, Trio Reverie (Mojca Jerman, Katarina Leskovar, Tanja Činč, Goran Krmac). V spotu sodelujeta tudi dramska igralka Polona Vetrih in plesalka Staša Tušar. Urednica je bila Danica Dolinar.
Kosovelova pesem Kabinetni ljudje še skoraj sto let po tistem, ko je bila napisana, kaže, kako globoko je mladi pesnik razumel odnos med človekom in naravo in kako zgodaj je opozoril na odtujenost. Rešitev je v tesnejšem stiku z naravo. Še zlasti po izkušnji karantene povsod po svetu postaja jasno, da je bistvo prostora v prostosti, zato vabilo na prostost, kabinetni ljudje. Uglasbitev je delo Janeza Dovča, skladbo pa izvaja kolektiv Sounds od Slovenia, ki povezuje izvrstne glasbenike, soliste in člane številnih slovenskih zasedb.
Harmonikar in skladatelj Janez Dovč je tudi umetniški vodja Agencije Celinka, ki odpira in podpira možnosti za ustvarjanje, izvajanje in poslušanje glasbe v projektu Sounds of Slovenia. Pod njegovim umetniškim vodstvom vrhunski slovenski glasbeniki z modernimi aranžmaji slovenske ljudske glasbe skrbijo za promocijo Slovenije v tujini. Tokrat se v videospotu predstavlja z avtorsko glasbo Šentjanževo.
V Kulturnem domu Šmartno pri Litiji je potekal festival tamburašev in mandolinistov, na katerem so se predstavili najboljši orkestri. Svoje muziciranje sta predstavila tudi Tamburaški orkester Dobreč (umetniški vodja Gregor Zagorc, predsednik Marko Simčič) in Tamburaški orkester Šmartno (umetniški vodja Štefan Vidic, predsednica Aleksandra Bratun). Režija Aleksander Šmuc, urednik Daniel Celarec.
Neveljaven email naslov