Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Arhiv

Jezikanje Besedotvorje kot zlaganje legokock

20. 9. 2024

Stopenjsko besedotvorje se bržkone sliši grozovita besedna zveza celo jezikoslovnim zanesenjakom, a avtorja oddaje zagotavljata, da se da o tem povedati tudi kako zanimivo reč. Z malo improvicacije celo kako zabavno. Predvsem pa je stopenjsko besedotvoje za slovenščino tako pomembno, da Jezikanje preprosto ne more mimo njega.

Tuji dokumentarci Gozd bratov Grimm: kako se rodijo pravljice

2. 9. 2024

Brata Grimm sta ustvarila pravljično podobo gozdov in njihovih skrivnostnih prebivalcev, ki še danes buri domišljijo. Zbirala sta legende in pripovedke, ki so stoletja živele med ljudmi, jim vdahnila svež pomen in pečat svojega časa. In kaj se skriva za srhljivim čarom gozda? Ni vse le plod domišljije. V starodavnih bajkah je vselej zrno resnice. GRIMM'S FOREST - THE NATURE OF FAIRY TALES / Nemčija / 2021 / Režija: Almut Hauschild, Christoph Hauschild, Klaus Müller

Kdo se boji slovenščine? Izolski sleng

21. 8. 2024

Meja med slengom in argojem je precej zabrisana. Argo je specifičen, celo tajni govor, ki ga ljudje uporabljajo, da jih drugi ne bi razumeli, sleng pa je način govora iste generacije, ki omogoča večjo, bogatejšo izraznost in nemalokrat prehaja meje spodobnega. S slengom se govorci upirajo avtoriteti in podirajo tabuje. Nanj vpliva to, kar je trenutno aktualno, zato se od vseh interesnih govoric najhitreje spreminja. Našo pozornost je pritegnila Izola s svojim slengom, katerega slovar sta sestavila in uredila mlada Izolčana MIRNA BUIĆ in ERIK TOTH. Tudi izolski sleng je zaživel na Facebooku in se zaradi izolske srčnosti in medsebojne povezanosti razvil v dobrodelni projekt. Za Izolane je namreč kljub večkulturnosti značilen močan lokalpatriotizem, ki je temelj za razvoj izolskega slenga. Ta je kombinacija slovenščine, italijanščine in jezikov nekdanje Jugoslavije, ki najslikoviteje živi med tamkajšnjimi nogometnimi navijači RIBARI, potomci delavskega razreda, ki se je v času Delamarisa, Mehanotehnike, Stavbenika, Ladjedelnice ... s trebuhom za kruhom priselil z Balkana. Predstavnik mlajše generacije Ribarov je tudi bratranec RUDIJA BUČARJA, izolski raper DRILL, ki rapa v izolskem slengu. Eden najbolj prepoznavnih Izolanov DRAGO MISLEJ - MEF nam je razložil, da je Izola Jugoslavija v malem, Ribari pa njeni potomci, katerih slogan »Ljubimo tebe več kot sebe« najlepše oriše pripadnost Izolčanov temu nekdaj ribiškemu mestu. Dokumentarni film nam izolski sleng poleg odlične glasbe približa tudi z animiranimi ilustracijami mlade avtorice MINE PAVLIN NARDIN, ki je z zabavnimi karakterji klepetavih golobov oz. mestnih ptičev upodobila samosvojo identiteto urbane mladine.

Kdo se boji slovenščine? Urbana slovenščina

16. 8. 2024

Četudi gre za pogovorno slovenščino je eden najmočnejših dejavnikov za ohranjanje slovenskega jezika med mladimi gotovo hip hop. »Leta 2210 nobedn ne bo več govoru slovensk, leta 2210 nobedn nebo razumeu teh besed ...« tako poje Nipke v skladbi 2210 iz albuma Buden, ki je v produkciji Dravle records združil trenutno najbolj vroče glasbenike med mladimi (NIPKE, JOKER OUT, MATTER, ZALAZASPER, EZRA, TRKAJ …). S privoljenjem mojstra MOJMIRJA SEPETA je v skladbi uporabljen tudi del refrena zimzelene popevke Brez besed s katero se je v izvedbi Berte Ambrož na Evroviziji leta 1966 prvič slišal slovenski jezik. Dokumentarec ponuja simpatično in živo medgeneracijsko ter multižanrsko sinergijo. Sporočilo, ki ga nosi pa se zrcali v izjavi producenta Damjana Joviča (Dravle records): "Slovenščina je stanje uma!"

Neznana poglavja slovenske zgodovine 500 let rojstva Adama Bohoriča

13. 8. 2024

Utemeljitev knjižnega jezika je pri vsakem narodu eden najpomembnejših mejnikov. Danes se nam zdi samoumevno, da v slovenščini govorimo, pišemo, beremo in mislimo. Petsto let je, odkar je naš jezik začel dobivati književne prvine in tudi zaradi Adama Bohoriča postajal pravi jezik, postavljen ob bok drugim evropskim jezikom.

Neznana poglavja slovenske zgodovine Josip Jurčič

13. 8. 2024

Priljubljenost Josipa Jurčiča se je pokazala že na njegovem pogrebu, ko se ga je leta 1881 spomnilo kar pet tisoč ljudi. Članki, v katerih je pisce prevevala zavest o pisateljevi veličini, a tudi strah, da ne dobimo enakega naslednika, so polnili strani Slovenskega naroda. Iz revne družine z Muljave se je že mlad z ljubeznijo do ljudskega izročila in narodne tradicije povzpel na literarni Parnas, ter se trudil svoja dela približati kar najširšemu občinstvu. Preplet njegovih glavnih ljubezni – časnikarstva in literature je dal pečat njegovemu kratkemu, a plodnemu življenju.

Neznana poglavja slovenske zgodovine Slovenci in habsburška cenzura

24. 7. 2024

Slovenci smo v skoraj štirih stoletjih pod habsburško monarhijo – od izida prve slovenske knjige do prve svetovne vojne – doživeli zelo različne cenzurne režime. Vseprisotna, četudi pogosto prikrita cenzura, je temeljno zaznamovala intelektualno in literarno življenje naših prednikov. Po vsebinski plati so bile sprva v žarišču verske teme, nastal je indeks prepovedanih knjig. Pozneje so bile za cenzorje najbolj sporne politične in moralne teme. Knjižna cenzura je bila ukinjena leta 1848, v gledališču pa je ostala vse do razpada monarhije.

Neznana poglavja slovenske zgodovine Gorske bukve

11. 7. 2024

Leta 1582 je vikar Andrej Recelj iz male vasi Raka na Dolenjskem iz nemščine prevedel pravni dokument, ki je urejal razmerja med najemniki vinogradov. Tem so takrat rekli »gora«, zato se je tudi ta prevod imenoval »Gorske bukve«. Zanimive so zato, ker so bile edini pravni dokument v slovenskem jeziku do 18. stoletja. Strokovnjaki z različnih področij so preučili skrivnostni rokopis Gorskih bukev in ugotovili, da je to prepis Recljevih bukev. Zanimalo jih je, kje so ga uporabljali, dokazali njegovo starost, ga prevedli v današnjo slovenščino in ugotavljali, ali je v edinem katoliškem tekstu protestantskega časa kakšna podobnost z jezikom protestantov. Danes na Raki sicer pijejo drugačno vino, kot so ga v času Gorskih bukev , a vinogradniki se še vedno trudijo za ohranitev stare tradicije vinogradništva, ki daje pečat kraju že skoraj petsto let.

Male sive celice Možganski labirint: OŠ Ljudski vrt Ptuj in OŠ Mirana Jarca Črnomelj

13. 5. 2024

Tekmovalci iz ekip OŠ Ljudski vrt Ptuj in OŠ Mirana Jarca Črnomelj so našli besedi FESTIVAL in METAN. Najdeš ti še kakšno?

Male sive celice Možganski labirint: OŠ Ljudski vrt Ptuj in OŠ Šmarjeta

6. 5. 2024

Tekmovalci iz ekip OŠ Ljudski vrt Ptuj in OŠ Šmarjeta so našli besedi STOL in TESTO. Najdeš ti še kakšno?

Male sive celice Možganski labirint: OŠ Mirana Jarca Črnomelj in OŠ Toma Brejca Kamnik

29. 4. 2024

Tekmovalci iz ekip OŠ Mirana Jarca Črnomelj in OŠ Toma Brejca Kamnik so našli besede STEPA, PEST, JUNAK in KUJANJE. Najdeš ti še kakšno?

Male sive celice Prebrane celice: Pridi, Mili moj Ariel

29. 4. 2024

Pridi Mili moj Ariel, je naslov knjige Mire Mihelič o pobalinski deklici Marinki, ki odrašča v povojnem času na vasi medtem pa uganja številne vragolije. Hkrati je to tudi citat iz Shakespearove drame Vihar. Kako sta Shakespeare in Marinka povezana vesta Pia in Jasna. Dobro poslušaj prispevek! Vprašanje iz področja Razumevanje sporočila se glasi: Knjiga pripoveduje o deklici Marinki, ki ima veliko lastnosti, ki jih običajno ne bi pripisali dekletu. Kateri lik iz tuje književnosti bi ji bil po značaju najbližji? a) Ronja iz dela Ronja, razbojniška hči b) Julija iz dela Romeo in Julija c) Krasotilya L'Ohol iz dela Harry Potter d) Lucy Pevensie iz dela Zgodbe iz Narnije Avtorica: Mira Mihelič Ilustracije: Damjan Stepančič Spremna beseda: Nina Bradić Založba: Beletrina

Male sive celice Hitre celice #29

29. 4. 2024

Nizu soglasnikov dodajte samoglasnike in se poigrajte s presledki, tako da boste dobili vsebinsko ustrezne besede, imena ali fraze. Tokratni vsebinski sklopi: 1. Knjige Prebranih celic letošnje sezone 2. Otroške skupinske igre 3. Žival in njeno oglašanje - PRIMER: PETELIN IN KIKIRIKI, MAČKA IN MIJAV OPOMBA: Vmes je beseda 'in'

Male sive celice Prebrane celice: DNK detektivka

22. 4. 2024

Iz draguljarne so izginili diamanti, vredni milijone. Iskanja roparja se loti detektivka, ki pa dokaze namesto s povečevalno lupo išče kar z mikroskópom. Primer sta z njo reševala Juš in Arne. Dobro poslušaj prispevek! Vprašanje iz področja Razumevanje sporočila se glasi: Knjiga opisuje razvoj raziskovanja genov in DNK-ja ter digitalna orodja, ki so pri tem na voljo. Na Islandiji pri spoznavanju potencialnih partnerjev na primer uporabljajo mobilno aplikacijo. Čemu se želijo s tem izogniti? a) prenosu neskladnih genov b) prenosu slabih genov c) mutacijam genov d) dednim boleznim in drugim okvaram Avtorica: Tanya Lloyd Kyi Ilustrurala: Lil Crump Prevedla: Maruša Mušinović Založba: Pipinova knjiga

Dokumentarci – kulturno-umetniški Bratje Milčinski

18. 4. 2024

Uredništvo dokumentarnih oddaj TV Slovenija je ustvarilo 50-minutni dokumentarno-igrani film o bratih Milčinski. Bratje Janez, Frane in Lev so svojevrsten fenomen v našem prostoru. Vsak od treh bratov je prinesel v slovensko kulturo v širšem pomenu svoj izviren prispevek. Redko se zgodi, da se v eni družini zgostita tolikšna intelektualna moč in izvirnost na tako različnih področjih, kot sta umetnost in znanost. Akademika Janez in Lev sta bila na pomembnih položajih in brezpogojno predana zdravnika, Frane Milčinski Ježek pa je s svojim inteligentnim humorjem opozarjal na krivice utopičnega socializma. Kot posamezniki so bili bratje deležni pozornosti in občudovanja, skupaj pa niso bili nikoli predstavljeni. In vendar je šele skupna filmska obravnava z vključitvijo njihovega očeta Frana Milčinskega, znanega pisatelja ter avtorja Butalcev, pokazala njihovo veličino in osvetlila dobo, v kateri so živeli. Zgodovinska razdalja je kot puščica spoznanja, da so vedno pomembna dejanja, saj preživijo tako čas kot tudi avtorja. Pripovedovalci dokumentarno-igranega filma o bratih Milčinski so Matjaž Lunaček, Maja Milčinski, Matija Milčinski in Matevž Milčinski. Glavni vlogi sta odigrala dramska igralca Renato Jenček v vlogi prof. dr. Leva Milčinskega in Luka Bokšan v vlogi specializanta Matjaža Lunačka. Veliko je tudi epizodnih vlog, v katerih so se izkazali naturščiki. Sporočilo filma je preprosto: »Četudi se na koncu vsi poslovimo, nas to ne odvezuje, da ne bi delovali v dobrobit njegovega veličanstva Človeka«.

Male sive celice Možganski labirint: OŠ Ljudski vrt Ptuj in OŠ Božidarja Jakca Ljubljana

15. 4. 2024

Tekmovalci iz ekip OŠ Ljudski vrt Ptuj in OŠ Božidarja Jakca Ljubljana so našli besedi DLAN, DIJAK, OZIR in ZLOBA. Najdeš ti še kakšno?

Male sive celice Prebrane celice: Pridi, Mili moj Ariel

15. 4. 2024

Pridi Mili moj Ariel je tenkočutna zgodba o pobalinski deklici Marinki, ki nima lahke usode. Ampak ravno to ji da motivacijo, da jo začenja krojiti po svoje. Če si to želite tudi vi, morate prisluhniti Jasni in Pii. Dobro poslušaj prispevek! Vprašanje iz področja Razumevanje sporočila se glasi: Knjiga pripoveduje o deklici Marinki. V njenem liku se skriva veliko biografskih drobcev. S katerim latinskim izrekom bi lahko najbolje opisali življenje glavne junakinje in tudi resnične osebe, ki je bila navdih zanjo? a) Per aspera ad astra – Od trnja do zvezd. b) Omnia vincit amor – Ljubezen vse premaga. c) Carpe diem – Užij dan. d) Ne sutor supra crepidam– Le čevlje sodi naj kopitar. Avtorica: Mira Mihelič Ilustracije: Damjan Stepančič Spremna beseda: Nina Bradić Založba: Beletrina

Male sive celice Možganski labirint: OŠ Toma Brejca Kamnik in OŠ Gustava Šiliha Laporje

8. 4. 2024

Tekmovalci iz ekip OŠ Toma Brejca Kamnik in OŠ Gustava Šiliha Laporje so našli besede LIMONA, NALOM, TEKOČINA in TOČKA. Najdeš ti še kakšno?

Male sive celice Prebrane celice: Kraljeva hči

8. 4. 2024

Svetopisemska zgodovina se kralja Salomona spominja predvsem kot pravičnega in modrega kralja. Knjiga Kraljeva hči pa vse skupaj postavi malce na glavo, predvsem pa se poglobi v like, ki so v tej zgodbi veliko bolj pomembni kot kralj, in sicer v družino otroka, o katerem je razsojal. Dobro poslušaj prispevek! Vprašanje iz področja Razumevanje sporočila se glasi: Kako knjiga kraljeva hči predstavi zgodbo o Salamonovi sodbi? a) V ospredje postavi zgodbe žensk. b) Sodbo prestavi v drug pripovedovalni čas in prostor. c) Opiše, kaj se je dogajalo s protagonisti po sodbi. d) Zgodbo konča drugače kot v Svetem pismu. Avtorica: Selma Noort Založba: Morfemplus Prevod: Stana Anželj

Infodrom Knjižni klub

5. 4. 2024

Zgodbo svojega življenja ustvarjamo sami. Včasih kakšno dejavnost izpustimo ali pa se vanjo vključimo zaradi vpliva družbe, vrstnikov ali prijateljev. Anže, ki smo ga spoznali na Osnovni šoli Marjana Nemca Radeče, ni tak, dejavnosti namreč izbira zato, ker ga veselijo. In veseli ga marsikaj!

Stran 1 od 26
Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov