Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Predstavniki KGZS in Javne službe kmetijskega svetovanja so se nedavno sestali na tradicionalnem letnem posvetu. Izbor strokovnih tem so namenili različnim vidikom varovanja in ohranjanja kmetijskih tal. Na Bledu smo se pogovarjali tudi z dr. Jožetom Podgorškom, predsednikom KGZS ter Hanzijem Miklom, direktorjem Kmetijsko gozdarske zbornice avstrijske Koroške. Odgovore na vprašanja, kako ob zmanjšani uporabi repromaterialov ohranjati pridelke in varovati okolje, so iskali partnerji projekta Evropskega inovativnega partnerstva.
Tradicionalni koš za nabiranje stelje žbrinca, je bil nekoč nepogrešljiv del življenja na Krasu. Na Krasu je še nekaj domačinov, ki znajo splesti to posebno košaro, njeno zgodbo pa so v Zavodu Dobra pot oživili v dokumentarnem filmu.
Verjeli ali ne, v Slovenski Istri je človek, ki skrbi za največje območje istrske kulturne krajine. Za kar 500 hektarjev veliko območje poraslo s trtami. Govorimo seveda o vinogradih Vinakopra, za katere je do nedavna vso svojo službeno pot skrbel Jadran Sever. Šel je v pokoj, a da ne bi pozabil na nas, smo ga povabili pred mikrofon.
Afriška prašičja kuga je virusna bolezen, ki dela velike težave evropskim rejcem. Že leta je prisotna po vsej Evropi, razen v Avstriji in Sloveniji. Se nam bo tudi v prihodnje, uspelo ubraniti tej nevarnosti? O nevarni virusni bolezni prašičev, smo se pogovarjali z odgovornimi za boj proti njej v Italiji in pri nas.
V Idrijskih Krnicah smo obiskali Hiško na griču, šli v bunkerje iz druge svetovne vojne ter do dveh sirarskih kmetij.
Preverili smo, kakšna je bila letošnja oljkarska sezona, kako je zadovoljna stroka, oljkarji, oljarji, kako je bilo v Slovenski Istri, na goriškem, kakšen je nov trend obiranja oljk?
KISANJE REPE Ko se dnevi skrajšajo in ohladijo, je po izročilu prednikov naša prehrana temeljila na fermentiranih živilih. V vsaki hiši so nekoč kisali zelje ali repo, da so pozimi pojedli dovolj hranil in ohranili odpornost. Kako preprost je postopek kisanja, pokaže Sebastjan Lipar. REZ VRTNIC PRED ZIMO Zagotovo marsikdo pred letošnjim prvim snegom, ki smo ga nedavno doživeli v večjem delu države, ni uspel pravočasno porezati vej na vrtnicah. Peter Drešar pokaže, katere veje in kje jih prikrajšujemo, da te junijske lepotice novo sezono dočakajo brez polomljenih vej. TELOHI POPESTRIJO ZIMO Branka Valner tokrat pozornost namenja zimskim kraljem. Tudi tako bi lahko rekli telohom, ki so pozimi najlepši. S križanjem so te rastline postale večje in različnih nežnih barv. ADVENTNI TRENDI IN VENČEK Advent je pred vrati, a še je čas za izdelavo unikatnega dekorativnega venčka. Irena je z dr. Sabino Šegula raziskovala letošnje trende: od hladnejših in klasičnih tonov do najmodernejše barvne palete. Kaj je letos modno, si ogledamo v zadnji novembrski oddaji.
V Radencih so pretekli teden potekali 32. Zadravčevi-Erjavčevi dnevi. Gre za strokovni posvet o prehrani domačih živali. O trajnostnih praksah v govedoreji se pogovarjamo s prof. dr. Marijo Klopčič, ki prihaja z Oddelka za zootehniko na Biotehniški fakulteti. Kmetijsko gozdarski zavod Ptuj je eden izmed partnerjev v evropskem projektu inovativnega partnerstva o učinkoviti prireji mleka ter zdravstvenem stanju in dolgoživosti krav molznic. Slovensko združenje za ohranitveno kmetijstvo je nedavno izvedlo prikaz setve pšenice po metodi no till.
V Radencih so pretekli teden pripravili že 32. Zadravčeve Erjavčeve dneve. Gre za tradicionalni mednarodni strokovni posvet, ki združuje strokovnjake, raziskovalce in predstavnike institucij, ki si prizadevajo za izboljšanje praks v živinoreji, tako z vidika prehrane domačih živali, kot tudi z vidika prilagajanja trajnostnim usmeritvam v živinoreji.
Kmetijsko – gozdarski zavod Ptuj je skupaj s petimi kmetijami, ljubljansko Veterinarsko fakulteto, Zvezo rejcev govedi in Šolskim centrom končuje projekt evropskega inovativnega partnerstva - Učinkovita prireja mleka z doseganjem boljšega zdravstvenega stanja in dolgoživosti krav molznic. Pridobljeni podatki in analize imajo pomembno uporabno vrednost za številne slovenske kmetije, ki se ukvarjajo s prirejo mleka.
Gostja dr. Marija Klopčič, Odd. za zootehniko, Biotehniška fakulteta, UL. Voditeljica mag. Irma Ferlinc-Guzelj.
Slovensko združenje za ohranitveno kmetijstvo je konec oktobra (28.10) izvedlo prikaz sejanja po metodi ohranitvenega - t.i. no-till kmetijstva. Ohranitveno kmetijstvo ima tudi v Sloveniji vse več privržencev, vendar poznavalci ob prehodu na tak tip obdelave tal opozarjajo na previdnost, saj mora biti skrbno načrtovan in postopen. Predstavili so tudi izsledke mednarodnega raziskovalnega projekta Waste4Soil.
JESENSKE SILHUETE TRAJNIC Strokovnjakinja za trajnice Bernarda Strgar nas je popeljala po vzorčnih gredah. Ogledali smo si, kako zasaditi zelnate rastline, ki v našem podnebju prezimijo na prostem in vsaj tri leta rastejo na istem mestu. Na okrasnih gredah se razraščajo brez naše pomoči, prekrivajo gola tla, da se ne izsušijo, pozimi pa ponujajo edinstvene estetske kulise. UŽITNE DIVJE KORENINE Spoštljivi nabiralci divjih zeli niso pohlepni. V pozni jeseni izkopljejo le manjši del korenin. Izbirajo negnojene travnike, mejice, potoke. Dr. Katja Rebolj pojasni lastnosti navadnega sleza, gabeza, repinca in japonskega dresnika. Da, prav ste prebrali, vse te korenine so užitne, večina je tudi zdravilna. ZA MANJ SVEČ NA GROBOVIH Čeprav Slovenci ob 1. novembru in tudi pred drugimi prazniki še vedno prižgemo – glede na podatke – preveč svečk, pa se opaža rahel trend upadanja. Pri Pogrebnem podjetju Maribor spodbujajo, da namesto s pravo svečo spomin na preminule počastimo z lesenimi svečami, narisanimi na kamne ali celo elektronskimi. OHRANIMO RASTLINE Z GROBOV Ko z grobov pospravljamo praznične sklede in jesenske zasaditve, poskusimo trajnice ohraniti tako, da jih presadimo na gredo ali v novo posodo. Sebastjan Lipar je iz nagrobnega nasada v okrasnem loncu odstranil enoletnice, trajnice pa ohranil. Izrabljeni substrat je zamenjal, vanj posadil očiščene in porezane iskrivko, mulenbekijo, okrasno travo ...
Najprej smo preverili, kakšna je bila letošnja oljkarska sezona, kako je zadovoljna stroka, oljkarji, oljarji, kako je bilo v Slovenski Istri, na goriškem, kakšen je nov trend obiranja oljk. V Idrijskih Krnicah smo obiskali Hiško na griču, šli v bunkerje iz druge svetovne vojne ter do dveh sirarskih kmetij. Šli smo do vzrejališča bikov v Kromberku, ki letost praznuje 50-letnico svojega delovanja. Govorili bomo o Prašičji kugi, ki je prisotna po celi Evropi, razen v Avstriji in Sloveniji. Zanimalo nas je, kakšno je stanje v Italiji, ki je med najbolj ogroženimi in kako se varujemo prihoda tega virusa k nam. Slišali boste, kakšno je stanje v kmetijstvu v Ukrajini, kjer še divja vojna. Za konec pa vam bomo predstavili dokumentarni film o žbrinci. Če ne veste, kaj to je, počakajte do konca oddaje.
SAJENJE VRTNIC Dokler tla še niso pomrznila na grede, ki so obsijane vsaj 8 ur dnevno sadimo vrtnice. Pri Vrtnicah Drešar iz Ljubljane že več generacij vzgajajo te običajno dišeče, vedno pa čudovite kraljice vrtov. Gospod Peter nam pokaže, kako jih pravilno posaditi. VANESOVI VRTNI NASVETI Ko jeseni sadno drevje, jagodičje in olesenele okrasne rastline odvržejo vsaj tretjino listja, s prvim škropljenjem z bakrom poskrbimo za zaščito teh rastlin proti boleznim. Z bakrovim pripravkom škropimo v dneh brez vetra in premočnega sonca, temperature pa so enake ali višje od 5 °C. Več o jesenski higieni v sadovnjaku pojasni strokovnjak Vanes Husić. IZKOP DALIJ Pred mesecem smo v Arboretumu Volčji Potok še občudovali cvetoče dalije. Ko odcvetijo, steblo in listi pa počrnijo, izkopljemo gomolje. Kako jih ustrezno shranimo, svetuje Primožem Prešernom. POPROVEC Na vrtu Zelena sreča v Stogovcih rastejo številne zanimive, manj poznane rastline. Med njimi tudi japonski poprovec, ki ga jeseni krasijo pisani listi in črni plodovi, ujeti v rdečo ovojnico. Po imenu rastline smo spraševali v nagradni igri oddaje Na vrtu, tokrat jo predstavljamo in odkrivamo izžrebance. ZELJNE KRPICE Gospo Tatjano z Ekološke kmetije Potočnik-Poprask smo poprosili, da pripravi iz zelja tradicionalno slovensko jed. Odločila se je za zeljne krpice, v katere doda različne začimbe. Poskusite! navrtu@rtvslo.si
Dokler tla še niso pomrznila na grede, ki so obsijane vsaj 8 ur dnevno sadimo vrtnice. Pri Vrtnicah Drešar iz Ljubljane že več generacij vzgajajo te običajno dišeče, vedno pa čudovite kraljice vrtov. Gospod Peter nam pokaže, kako jih pravilno posaditi.
Na vrtu Zelena sreča v Stogovcih rastejo številne zanimive, manj poznane rastline. Med njimi tudi japonski poprovec, ki ga jeseni krasijo pisani listi in črni plodovi, ujeti v rdečo ovojnico. Po imenu rastline smo spraševali v nagradni igri oddaje Na vrtu, tokrat jo predstavljamo in odkrivamo izžrebance.
Ko jeseni sadno drevje, jagodičje in olesenele okrasne rastline odvržejo vsaj tretjino listja, s prvim škropljenjem z bakrom poskrbimo za zaščito teh rastlin proti boleznim. Z bakrovim pripravkom škropimo v dneh brez vetra in premočnega sonca, temperature pa so enake ali višje od 5 °C. Več o jesenski higieni v sadovnjaku pojasni strokovnjak Vanes Husić.
Pred mesecem smo v Arboretumu Volčji Potok še občudovali cvetoče dalije. Ko odcvetijo, steblo in listi pa počrnijo, izkopljemo gomolje. Kako jih ustrezno shranimo, svetuje Primožem Prešernom.
Gospo Tatjano z Ekološke kmetije Potočnik-Poprask smo poprosili, da pripravi iz zelja tradicionalno slovensko jed. Odločila se je za zeljne krpice, v katere doda različne začimbe. Poskusite!
Neveljaven email naslov