Pogrešana alpinista imata že izkušnje iz Himalaje. Foto: EPA
Pogrešana alpinista imata že izkušnje iz Himalaje. Foto: EPA

Alpinista sta člana mednarodne alpinistične odprave Šaksgam 2014, so sporočili s Planinske zveze Slovenije (PZS). Na Kitajskem že vse od takrat poteka iskalno-reševalna akcija.

S PZS-ja sporočajo, da sta se alpinista zadnjič oglasila 5. julija, ko sta se odpravila v gore, nato pa se 15. julija nista vrnila na dogovorjeno mesto. Od takrat naprej poteka reševalno-iskalna akcija pod okriljem PZS-ja in s pomočjo ministrstva za zunanje zadeve ter slovenskega veleposlaništva v Pekingu.

Na planinski zvezi upajo, da se izkušena alpinista nista vrnila v bazni tabor, ker jima je to preprečila reka, ki je zaradi močne otoplitve narasla in jima preprečila prehod. Drugi člani odprave, katere del so tudi alpinisti iz Velike Britanije, ZDA, Ukrajine in Nemčije, so območje že pregledali, a le do reke, saj prehod ni mogoč.

Odobreno helikoptersko reševanje
"V tem trenutku so vse sile usmerjene v zagotovitev helikopterskega prevoza in pregled področja, kar pa ravno zaradi oddaljenosti območja predstavlja velik logistični zalogaj za tamkajšnje reševalce. Po zadnjih informacijah je helikoptersko reševanje odobreno in na poti proti območju," so na PZS-ju zapisali v sporočilu za javnost.

Slovenska alpinista imata oba že izkušnje iz Himalaje. Glavni cilji mednarodne odprave so vrhovi Durbin Kangri I (6824 m), Durbin Kangri II (6898 m), Barnag Kangri (6821 m) in Kajmuk Kangri (6952 m) na zahodnem delu Himalaje na Kitajskem.

Gre za izredno neraziskano območje. Večina odprav v dolini Šaksgam - gre za eno ali dve na leto - se običajno odpravi na nasprotno stran doline v severne stene karakorumskih osemtisočakov, kot so K2, GI, GII in Široki vrh.