Komisija je oglobila tri velike svetovne banke. Med njimi je tudi britanska banka HSBC. Foto: EPA
Komisija je oglobila tri velike svetovne banke. Med njimi je tudi britanska banka HSBC. Foto: EPA
JP Morgan Chase
V ameriški banki JP Morgan Chase zanikajo nepravilnosti. Foto: EPA
Credit Agricole
V francoski banki Credit Agricole so že napovedali pritožbo na odločitev komisije. Foto: EPA

Kot poročajo tuje agencije, je odločitev komisije zadnja v vrsti ukrepov, s katerim si EU prizadeva kaznovati zlorabe, ki jih od finančne krize uporabljajo največje svetovne banke.

Francoska Credit Agricole, britanska HSBC in ameriška banka JP Morgan Chase leta 2013 niso bile del poravnave, ki jo je EU med drugim dosegel z bankami Deutsche Bank, Societe Generale in Royal Bank of Scotland, ki so pred tremi leti priznale krivdo in so bile zaradi sodelovanja v nezakonitih kartelnih dogovorih glede izvedenih finančnih instrumentov skupaj oglobljene za rekordnih 1,71 milijarde evrov kazni.

Evropska komisarka za konkurenco Margarethe Vestager je danes poudarila, da gre za jasno sporočilo, da morajo vse banke in podjetja spoštovati pravila EU-ja.

Banke se branijo
V francoski banki so medtem že napovedali pritožbo. Kot so zapisali v banki, so prepričani, da niso kršili konkurenčnih pravil Unije. Tudi v banki JP Morgan Chase so zanikali kakršne koli nepravilnosti in poudarili, da so z Evropsko komisijo med petletno preiskavo stalno sodelovali.

"Nismo bili vključeni v nikakršne nepravilnosti v povezavi z obrestno mero euribor. Še naprej se bomo odločno branili pred temi obtožbami, kar vključuje tudi morebitne pritožbe na Evropsko sodišče," so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP navedli v ameriški banki.

12 bank priznalo kartelno dogovarjanje
V zadnjih letih je sicer po poročanju francoske tiskovne agencije AFP okoli 12 bank priznalo, da so sodelovale v kartelnem dogovarjanju o nameščanju obrestnih mer. Kaznovane so bile z visokimi globami, odgovorni tudi z zapornimi kaznimi. Zaradi manipuliranja z londonsko medbančno obrestno mero libor med letoma 2005 in 2007 je britansko sodišče julija na zaporne kazni obsodilo štiri nekdanje zaposlene v britanski banki Barclays, še poroča AFP.