Slovenija bo vplačala 137 milijonov evrov v mehanizem za nudenje pomoči državam v finančnih težavah, napoveduje Dejan Krušec  iz finančnega ministrstva, ki se je udeležil neformalnega sestanka finančnih ministrov EU v Nikoziji. Foto: MMC RTV SLO/Aljoša Masten
Slovenija bo vplačala 137 milijonov evrov v mehanizem za nudenje pomoči državam v finančnih težavah, napoveduje Dejan Krušec iz finančnega ministrstva, ki se je udeležil neformalnega sestanka finančnih ministrov EU v Nikoziji. Foto: MMC RTV SLO/Aljoša Masten

Državni sekretar na finančnem ministrstvu Dejan Krušec je pojasnil, da bo mehanizem začel delovati 8. oktobra, do konca leta bodo morale države vplačati prvih 32 milijard evrov, kar pomeni, da bo vsaka članica vplačala po dve od petih tranš začetnega kapitala. Za Slovenijo to pomeni 137 milijonov evrov, ki jih namerava vplačati do konca oktobra.

Mehanizem bo postal operativen 8. oktobra
Uvodno srečanje sveta guvernerjev stalnega evropskega mehanizma za zagotavljanje stabilnosti evra bo 8. oktobra in takrat bo tudi mehanizem postal operativen, je potrdil izvršni direktor mehanizma Klaus Regling.

Državni sekretar Krušec pa je pojasnil, da morajo članice obe tranši začetnega kapitala vplačati do konca leta. Večina, tudi Slovenija, bo po njegovih besedah obe tranši vplačala do konca oktobra, nekatere pa bodo prvo do konca oktobra, drugo pa do konca leta.

ESM: 700 milijard evrov delniškega kapitala
ESM bo imel 700 milijard evrov odobrenega delniškega kapitala, ki je razdeljen na vplačane delnice in delnice na vpoklic. Začetna skupna nominalna vrednost vplačanih delnic je 80 milijard evrov.

Delež Slovenije v razdelitvenem ključu za vpis kapitala v ESM je 0,4276 odstotka, kar pomeni, da bo morala v mehanizem vplačati 342 milijonov evrov. Sprva je bilo predvideno vplačilo v petih letnih tranšah, torej petkrat po 68,4 milijona evrov, vendar so se voditelji držav v območju evra marca dogovorili, da bodo že na začetku vplačali dve tranši.

Vsaka pomoč s strogimi pogoji
Namen mehanizma je zbiranje finančnih sredstev in zagotavljanje pomoči članicam iz območja evra, ki imajo ali jim grozijo resne finančne težave, če je to nujno za zaščito finančne stabilnosti območja evra kot celote in njegovih članic. Vsako pomoč bodo spremljali strogi pogoji.

Mehanizem bi moral začeti delovati že julija, vendar se je zapletlo v Nemčiji, ko je nemško ustavno sodišče preložilo odločitev o ESM. Potem ko je Karlsruhe ta teden vendarle prižgal zeleno luč za ESM, bo mehanizem lahko začel delovati, čeprav je nekaj postopkov še treba opraviti, a se presenečenja ne pričakujejo več. Nemčija je zadnja, ki ga še ni ratificirala.

Čimprejšnji začetek delovanja ESM je bistven, saj bo olajšal morebitne reševalne akcije v območju evra in s tem okrepil zaupanje v skupno evropsko valuto. Pomoč iz tega mehanizma namreč ne pomeni izdajanja novih poroštev, torej ne bremeni javnih dolgov držav, ki jo dajejo.

S. B. L.

Grčiji več časa. Ne pa tudi več denarja.
Grčiji več časa. Ne pa tudi več denarja.