Stavke je konec. Foto: Žiga Živulović jr./BoBo
Stavke je konec. Foto: Žiga Živulović jr./BoBo

rešitve težav v elektrogospodarstvu.
Člani stavkovnega odbora Sindikata delavcev dejavnosti energetike Slovenije in predsedniki stavkovnih odborov iz sindikatov posameznih družb oz. podjetij so na tokratni skupni seji potrdili sklepe, ki jih je vodstvo stavke v torek doseglo na seji ekonomsko-socialnega odbora, katerega člana sta tudi ministrstvo za infrastrukturo in Energetska zbornica Slovenije.

Seje ekonomsko-socialnega odbora sta se udeležila tudi predstavnika ministrstva za finance in Slovenskega državnega holdinga (SDH), v sindikatu pa so izrazili zadovoljstvo, da se jim je uspelo dogovoriti o nadaljnjih dejavnostih s ciljem rešitve aktualnih težav v elektrogospodarstvu.

Stavkovne dejavnosti so tako prenehale, sindikat pa bo v okviru nadaljevanja socialnega dialoga vztrajal pri čimprejšnji pripravi predlogov rešitev v skladu s sprejetimi sklepi. O teh bodo javnost seznanili na četrtkovi novinarski konferenci.

Dvotedenska stavka
Splošna stavka v energetiki se je začela z dveurnimi zbori delavcev, nadaljevala z dveurnim omejevanjem proizvodnje elektrike v proizvodnih družbah Holdinga Slovenske elektrarne in prekinitvami dela, tudi v elektrodistribucijah.

Stavki - zaposleni so stavkovne dejavnosti izvedli štirikrat - se je vsak dan pridružilo okoli 3.000 zaposlenih. Drugi steber, nad katerim bedi Gen energija (med drugim Nuklearna elektrarna Krško in Termoelektrarna Brestanica), v stavki ni sodeloval.

Stavka bi se morala nadaljevati v ponedeljek, a so v petek za mizo sedli predstavniki vlade, sindikata in energetske zbornice ter se dogovorili, da pogovore nadaljujejo, zato se je sindikat petemu dnevu stavke odrekel. V ponedeljek je bilo sicer predvideno prvo zaostrovanje stavke - s štiriurno prekinitvijo dela in omejevanjem proizvodnje elektrike.

Zadnji dan stavke bi moral potekati v četrtek, ko naj bi se stavka po načrtih še zaostrila. Predvidena je bila namreč šesturna prekinitev dela in omejevanje proizvodnje.

Sindikat je na vlado posredoval dve stavkovni zahtevi: da oblikuje in sprejme odločitev o prestrukturiranju in organiziranju slovenskega elektrogospodarstva ter da se do sprejetja zahtevanega dokumenta v elektrogospodarstvu ustavijo vse enostranske dejavnosti na področju odpuščanja pod pretvezo domnevnih racionalizacij in optimizacij.