"Zdaj bodo pa še vedno lahko številna podjetja s tem manipulirala," pravi predsednik OZS-ja Branko Meh. Foto: BoBo
Veto na zakon javnem naročanju

A po mnenju gospodarstva je zakon slab, predlagateljem zakona pa očitajo, da niso upoštevali njihovih priporočil. Na OZS-ju so se za veto odločili, ker v zakonu ni določeno, da se lahko na javne razpise prijavljajo le tista podjetja, ki so v preteklosti poplačala vse svoje podizvajalce.

"Na ministrstvu za javno upravo zagotavljajo, da bodo to preverjali, ampak na OZS-ju ne vidimo razloga, zakaj potem tega niso zapisali v zakon in bi bilo to zavezujoče. Zdaj bodo pa še vedno lahko številna podjetja s tem manipulirala," pravi predsednik OZS-ja Branko Meh.

Po nekaterih podatkih so podizvajalci pri javnih naročilih ostali brez plačila v vrednosti več kot milijarde evrov, zato so številna podjetja pristala v stečaju ali prisilni poravnavi. Avtorji zakona sicer trdijo, da bodo podjetja preverjali in da bodo tista, ki niso poplačala svojih obveznosti, izločili. Na Obrtno-podjetniški zbornici pa trdijo, da se bodo še vedno dogajale zlorabe.

"V zakonu so sicer predvidene neke varovalke, da bodo taka podjetja pristala na tako imenovani črni listi. A v praksi to ne bo mogoče. Podjetja grejo v stečaj, podizvajalci ostanejo brez plačil, delavci pa brez osebnih dohodkov," še pravi Meh.

Spomnimo: ena izmed odmevnejših zgodb so tudi Dunajski kristali, kjer so podizvajalci izgubili več kot 13 milijonov evrov in še do danes niso dobili niti centa. A takih primerov je pri nas še veliko več.

Veto na zakon javnem naročanju