Rajoy je spregovoril o razmerah v državi. Foto: EPA
Rajoy je spregovoril o razmerah v državi. Foto: EPA
Španija
Špansko gospodarstvo se postavlja na noge. Foto: EPA
Španija
Španija ima za Grčijo drugo najvišjo brezposelnost v evrskem območju. Foto: EPA

"S to napovedjo smo očitno v položaju, ko lahko v letošnjem letu ustvarimo več kot 500.000 novih delovnih mest," je v letnem nagovoru v španskem parlamentu poudaril Rajoy in tako dvignil prejšnjo napoved vlade v Madridu, ki je za letos predvidevala dvoodstotno gospodarsko rast.

Špansko gospodarstvo je lani imelo 1,4-odstotno rast, predvsem na račun krepitve domačega povpraševanja, poslovnih naložb in okrevanja v gradbenem sektorju. S tem je Španija dosegla celoletno gospodarsko rast prvič po letu 2008, ko je v državi počil nepremičninski balon.

Na tisoče podjetij je končalo v stečaju, vsak četrti delavec pa se je znašel na cesti. Stopnja brezposelnosti se zdaj počasi znižuje, a je bila konec lanskega leta še vedno trmasto visoko, pri 23,7 odstotka. To je druga najvišja stopnja brezposelnosti v območju evra, višjo ima le Grčija.

Rajoy je v nagovoru ocenil še, da je Španija najhujše trenutke krize že prebrodila. Po njegovem mnenju je v prihodnjih letih realno lahko pričakovati tri milijone novih delovnih mest.

Napoved niza socialnih reform
Sicer pa je nastopil čas za izboljšanje položaja državljanov, je prepričan premier, ki je napovedal niz socialnih reform. Med drugim namerava Madrid zmanjšati prispevke ob novih zaposlitvah, staršem samohranilcem se obetajo davčne olajšave, prav tako pa želi vlada omogočiti olajšanje vračila dolgov zadolženim družinam.

Vseeno je Rajoy opozoril, da je socialna politika mogoča le, če je podprta z močno gospodarsko politiko. "Zelo nevarno je misliti, da lahko socialna država temelji na hipotezah ali da jo je mogoče zagotoviti z denarjem drugih," je dejal.

Po mnenju Rajoya so varčevalne politike, ki jih je od decembra 2011 uvedla njegova vlada, pomagale znižati stroške zadolževanja Španije, na tej podlagi pa se je država tudi izognila potrebi po polni reševalni mednarodni finančni pomoči. Država si je leta 2012 namreč pri mednarodnih partnerjih zagotovila 41,4 milijarde evrov pomoči, vendar le za pomoč bančnemu sektorju.

To je bil zadnji nagovor Rajoya v španskem parlamentu pred nizom volitev, ki se bodo začele marca z regionalnimi volitvami v Andaluziji in vrh dosegle s splošnimi volitvami konec leta. Rajoyeva Ljudska stranka se spopada z veliko konkurenco v obliki skrajno leve stranke Podemos, ki ostro nasprotuje varčevanju. Podemos, ki obljublja boj proti korupciji in zaščito javnih storitev, je v javnomnenjskih anketah pogosto na prvem ali drugem mestu.