Predlog izhaja iz ideje, da je škoda, da umetnine samevajo v temnih depojih, kjer jih nihče ne more videti. Foto: EPA
Predlog izhaja iz ideje, da je škoda, da umetnine samevajo v temnih depojih, kjer jih nihče ne more videti. Foto: EPA

Ideja, ki jo v teh dneh podalo kulturno združenje Culturalia, je seveda naletela na odobravanje italijanskega združenja hotelirjev Federalberghi, zadržano so jo pozdravili na ministrstvu za kulturo, umetnostni zgodovinarji pa ji nasprotujejo.

Umetnostni zgodovinar Tomaso Montanari je svoje ogorčenje nad idejo izrazil v časniku La Repubblica, za katerega je spisal kolumno Zadnja norost, kako pomagati muzejem: razstaviti umetnine v hotelih. Montanari je v njej poudaril, da ne bi bilo ustrezno, da bi na tak način pomagali zasebnim hotelom. Meni, da je prav, da zasebni sektor skozi donacije podpira javne institucije, da pa bi bilo napačno, če bi državni muzeji skušali vzdrževati zasebne hotele tako, da bi jim brezplačno posodili svoje umetnine.

Če turist ne gre v muzej ...
V Italiji je ogromno dragocenih slik in kipov shranjenih v depojih, skritih očem javnosti. "Preveč je muzejskih depojev, polnih umetniških del, ki bi lahko bila razstavljena v 34.000 hotelih, kamor prihajajo turisti z vsega sveta," je dejal predsednik združenja hotelirjev Bernardo Bocca.

Na ministrstvu za kulturo so pojasnili, da je to le predlog, ki ga bo treba še dobro premisliti ter proučiti zakonske in druge omejitve, ob tem pa upoštevati tudi varnost umetnin.

Kako skrbeti za nego in varnost?
"Ideja je odlična, a če bi jo hoteli realizirati v praksi, bi bilo treba razrešiti številne težave,"
pa je dejal strokovnjak za umetnost Ludovico Pratesi, ki je opozoril še na to, da bi morale biti umetnine v tem primeru dobro zaščitene in zavarovane.