Kip je leta 1911 kupil romunski zbiratelj, vendar mu je bil v času komunizma zaplenjen. Foto: artmarkt.ro
Kip je leta 1911 kupil romunski zbiratelj, vendar mu je bil v času komunizma zaplenjen. Foto: artmarkt.ro
Še en primerek Brancusijeve umetnosti: Spečo muzo (1910) hranijo v Centru Pompidou v Metzu. Foto: EPA

Slabo polovico, pet milijonov evrov, je pripravljena prispevati država, šest milijonov evrov pa bodo morali zbrati z donacijami.

V medijih je sicer pred časom krožil podatek, da je vrednost tega Brancusijevega dela ocenjena med 15 in 30 milijoni evrov. Po besedah romunskega ministra za kulturo Vlada Alexandrescuja pa so se z lastnikom na koncu dogovorili, da zanj odštejejo "le" 11 milijonov evrov.

Kip z romunskim naslovom Cumintenia pamantului prikazuje golo sedečo žensko figuro, ki po svojih oblikah spominja na predkrščansko umetnost. Bracusi je kip iz apnenca izdelal leta 1907. Velja za eno prvih plastik, ki označuje umetnikovo pot v abstrakcijo. Trenutno je razstavljena v Muzeju Cotroceni v Bukarešti.

Na prostem trgu ga ne sme ponuditi
Kip je leta 1911 kupil romunski zbiratelj, vendar mu je bil v času komunizma zaplenjen. Leta 2014 je bil kip vrnjen v roke njegovim dedičem. Ker velja za kulturno dediščino, ima država pri nakupu predkupno pavico.

Od podeželskega pastirja do velikega kubista
Brancusi (1876-1957) se je rodil v Hobti (zdaj Pestisani) v Romuniji. Kot otrok je bil pastir, nato je delal kot vajenec. V Craiovi je obiskoval likovno šolo, potem pa se v težkih razmerah izobraževal na Dunaju in na pariški akademiji pri Antoninu Mercieju. Prva dela je razstavil leta 1906. Bila so še klasična in pod vplivom Rodina, vendar je bilo v njih že mogoče slutiti veliko izrazno moč.

V svojem opusu se je premaknil od naturalističnih skulptur do izrazito poenostavljenih kipov v kubističnem slogu. S čistimi linijami in skrbno obdelanimi površinami je eden od začetnikov sodobnega abstraktnega kiparstva.