Čajkovski je v svetu najpogosteje izvajani ruski skladatelj. Foto: EPA
Čajkovski je v svetu najpogosteje izvajani ruski skladatelj. Foto: EPA
Zgodba Labodjega jezera pripoveduje o lepi princeski Odette, ki jo skupaj z njenimi prijateljicami ugrabil zlobni čarovnik Rothbart in jih spremenil v labode, ki le ponoči dobijo človeško telo. Princeska se zaljubi v princa Siegfrieda, vendar njuni ljubezni čarovnik postavlja prepreke tudi z demonsko Odille, ki je videti kot zrcalna podoba Odette in obe vlogi tudi pleše ista baletka.

Ob jubileju bodo temu velikemu skladatelju po vsej državi posvetili koncerte, glasbene festivale in tekmovanja ter razstave.

Ministrstvo za kulturo bo pripravilo zbirko plošč z glasbo, ki jo je ustvaril Čajkovski, nastala bo tudi računalniška baza podatkov z vsemi njegovimi rokopisi. V Muzeju Glinka v Moskvi pa bo potekala znanstvena konferenca z naslovom Čajkovski v 21. stoletju: dialogi skozi stoletja.

Praznovanje obletnice skladateljevega rojstva bo še posebej veličastno v njegovem rojstnem kraju Votkinsk v Udmurtiji, kjer bosta med drugim potekala mednarodni glasbeni festival in državni festival mladih poustvarjalcev klasične glasbe.

Peter Iljič Čajkovski (1840-1893) je ruska "nacionalna blagovna znamka" ter simbol ruskega duhovnega in intelektualnega bogastva, je poudaril svetovno znani ruski pianist Denis Macujev. Pogled na koncertne lepake po njegovih besedah kaže, da njegovo glasbo izvajajo vsak dan. Obenem je ruski skladatelj, čigar glasba je najpogosteje izvajana na svetu.

Skladatelj, dirigent in profesor Čajkovski je zapustil bogat glasbeni opus, ki sega od oper, baletov, simfonij in koncertov do glasbe za rusko pravoslavno liturgijo. Prepoznaven je po glasbi za balete Hrestač, Labodje jezero in Trnuljčica, njegovi najbolj znani operi sta Jevgenij Onjegin in Pikova dama. Od treh klavirskih koncertov najpogosteje izvajajo prvega v b-molu, od šestih simfonij pa je pogosto na sporedu šesta, imenovana Patetična.